אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טיפול בתנועה: מורה נבוכים לשיטות השונות


טיפול בתנועה: מורה נבוכים לשיטות השונות

מורה נבוכים לשיטות השונות העוסקות בטיפול בתנועה ומגע.

בעולם ובארץ קיימות עשרות שיטות שונות לטיפול המתבסס על תנועה, כאשר כל אחת באה ממקור שונה ולכן גם שמה דגש על תהליך אחר. חלקן שמות דגש על הטיפול הרגשי נפשי וחלקן על השיקום הפיזי. בסופו של דבר, רוב השיטות השכילו לשלב בין הפיזי לרגשי משום שבבסיסן ההנחה שיש קשר הדוק בין הגוף לבין הנפש. כל קושי המתגלה בגוף, יש לפתור באמצעות הנפש וההפך. טיפול בתנועה ובמגע הוא תחום טיפולי ותיק. מקורות הטיפול חוזרות אחורה לאמנויות הלחימה הסיניות, לתורות המגע, לטקסי הפולחן השבטיים בהם מחול ותנועה מבטאים רגש, ולהמצאת המחול המודרני בתחילת המאה העשרים. עם הגילוי של הפוטנציאל הרב הטמון בשימוש בגוף בתנועה ובמחול לצרכים טיפולים- הן הטיפול הפיזי והן זה הנפשי, התפתח והתרחב התחום לתת גישות ולסוגי טיפול משתנים, כאשר כל אחד מהם שם דגש על מרכיב אחר. בסקירה זו אנסה למנות את השיטות,  ולעמוד בקצרה על ההבדלים בין השיטות באמצעות פירוט העקרונות הכללים של כל שיטה.  

שיטת ריו אביירטו - במקורה, שיטת ריו אביירטו הומצאה בארגנטינה לפני כארבעה עשורים. השיטה משלבת אלמנטים של מדיטציה, הרגעות ועיסויים כחלק ממכלול של תנועה והבעה בתנועה. מטרת השיטה היא לפתח באמצעות תנועה את מודעותו העצמית של המטופל. בבסיסה הטיפולי של השיטה עומד העקרון של בידודם והפעלתם של מרכזי אנרגיה בגוף כדי להוביל לתחושה של אחדות גוף ונפש. השיטה מתאפיינת בדינמיות, התפתחות עצמית וטרנספורמציה פיסית ונפשית של המטופל

חלק ניכר מהטיפול מתבצע במסגרת קבוצתית עם אפשרות לאחד על אחד מול המטפל.

שיטת צ'י קונג- מקורה באמנויות הלחימה הסיניות העתיקות, יש אומרים כי היא חייה כבר שלושת אלפים שנה,  והיא מתבססת על איזון גוף נפש, מרידיאנים, שפת גוף ונשימות הם המרכיבים שלה. מטרותיה הן שיפור בהצלחה ובהישגיות, ולכן נפוצה ומועברת לתלמידים בבית ספר ולעובדים בחברות ופחות מתמקדת בצד הקליני.

שיטת רוזן גם היא מתבססת על הקשר בין גוף לנפש ופועלת בעיקר באמצעות מגע, מעט כמו עיסוי כאשר המטופל פחות אקטיבי בטיפול. מתאימה לבעיות פיזיות אך גם נפשיות ומתגאה בהצלחות בתחום השיקום הפיזי.

שיטת אלבאום – מתבססת על ארבעת האינטליגנציות ופותחה על ידי משה אלבאום בישראל. למרות שנשמעת כשיטה קוגניטיבית, שיטה זו מבטיחה אינטגרציה בין שיטות טיפול שונות בעיקר בשילוב תנועה. באמצעות טכניקות גופניות , ניתן לשנות תפקודי הגוף ברמה הפיזית הקוגניטיבית והרגשית. מתאים מאוד ללקויי למידה . ניתן לקבל את הטיפול במכוני אלבאום ברחבי הארץ וגם באופן פרטי מידי מטפלים מוסמכים שהוכשרו לטפל לפי השיטה.

שיטת אלכסנדר פותחה על מנת ללמד אותנו איך להשתמש בגוף שלנו בחוכמה, היא מסייעת בטיפול ושיקום פיזי של נכים וחולים אך יש לה גם צדדים שאינם קליניים והיא מבטיחה לסייע באימון מחשבתי, בהישגיות, למשל עבור ספורטאים.

שיטת מוטוריקל לשיקום ילדים באה מהרקע הפיזיותרפי, ומיושמת במכון וינגייט, כשהינה מתמחה בטיפול בילדים הסובלים מהשמנת יתר ועודף משקל.   

כמובן לא ציינתי את הטיפול בתנועה או במחול הידוע באנגלית כ dance therapy  או movement therapy   , שלהן בעצמן תת התמחויות וגישות.
אבל כיום נפוץ גם בסקטור הרפואי הפרטי וגם ברפואה הציבורית, להפנות מטופלים ילדים ומבוגרים לטיפול בתנועה, כשקופות החולים, בתי החולים ומחלקות השיקום בעצמן מממנות טיפולים מסוג זה. ניתן למצוא באתרי קופות החולים את הטיפולים הממומנים ולקבל המלצות על מטפלים בתחום.

 

 

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.