אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אות קסת הזהב 2012: הצגת הזוכים


אכרם חסון

חבר הכנסת אכרם חסון ראה עצמו מראשית כניסתו לכנסת  כשליח של אגודת הסופרים העברים, כמביא דברה הן בנושא המאבק למען הלשון העברית והן בנושא מאבקה מול הרשויות להשגת תקציב הולם.

חבר הכנסת אכרם חסון העמיד עצמו למען חוק השפה העברית – ובמפגשים עמו ראינו איש תרבות שחרד לגורל השפה העברית, שמוכן לשאת לפיד המאבק למען טוהר הלשון העברית, נגד המאבק בלעז ובמגמות לרידוד השפה.

גם במישור העמידה של האגודה מול משרד התרבות מצאנו את אכרם חסון כלוחם העומד בשער. במשך שבועות התישו אותנו בבקשת ניירת ומסמכים, ועובדי האגודה נותרו ללא משכורות. מעורבותו של חבר הכנסת אכרם חסון ובסיועה של העוזרת הפרלמנטארית מרינה סמוליאנוב הובילו לפריצת הדרך. בסיועו, קיבלנו תוך שבוע את כל התקציב שנמנע מאתנו. בכל פעם שהתעורר קושי, הוא התערב והביא לפריצת דרך. על כך הוא ראוי לאות קסת הזהב.

צלילה והדסה באו

האחיות צלילה והדסה באו נושאות את הלפיד במרוץ השליחים של הנחלת העברית והמורשת של אביהן יוסף באו, שהוא משמש להן תמיד כעמוד האש לפני המחנה. האב יוסף באו, ניצול שואה, חיבר ספרים בתחום העברית והאנימציה, היה חלוץ האנימציה הקולנועית, חלוץ בהכנת סמלילים לקולנוע הישראלי ועבד גם בשליחות המוסד בזיוף תעודות ודרכונים עבור שליחויות עלומות. האחיות משמרות את הסטודיו האמנותי שלו ומנחילות את מורשתו לדור הבא. האחיות צלילה והדסה באו מקיימות אירועי ספרות בשיתוף אגודת הסופרים העברים, שלא על מנת לקבל פרס. את האהבה ללשון העברית הן עושות בחן ובנועם – והמופעים שלהן לחברי אגודת הסופרים הן בעיניהם שליחות אמיתית. על כך הן ראויות לאות קסת הזהב.

נורית וייסמן

נורית וייסמן, שהכינוי שלה הוא 'נוריתה', היא ההוכחה מה יכולה אישה אחת לעשות למען הפצת הספר העברי וכותביו. היא הקימה אתר שפעל בצנעה ובשקט להפצת סקירות ספרים על המתרחש בשדה הספר העברי. התקבצו סביבה קוראים- לקטורים מכל רחבי הארץ שהזינו את אתר הסקירות נוריתה, והבשורה הגיעה לכולם כמשב רוח רענן בתוך השממה.

האתר לספרות שהקימה חי את אירועי הספרות והמשוב המתמיד שלו מ וכיח שיש ספרות עברית כל רגע ובזמן אמת. המשוב של אתר נוריתה היה חמצן חשוב לנשימה לכותבים שפרסמו את יצירותיהם, וכולנו מחכים מעכשיו למתרחש באתר נוריתה, מפעל של אישה אחת. על פעילות זו בהתנדבות למען הספרות העברית ראויה נורית וייסמן לאות קסת הזהב.

עזרא לוי- צלם פואטי

עזרא לוי היה אלמוני עד לפני שנתיים. הוא קם כטרובדור נודד והגיע במפתיע לרוב האירועים הספרותיים שהתרחשו ברחבי הארץ. יש ו עבודה משלו וגם משפחה, אך הוא קם מתוך שיגעון לדבר, לתעד את החיים הספרותיים בשנים אלה. הוא היה באירועי ספרות, הוא היה בעצרות, הוא היה בהפגנות, הוא היה בערבי זמר של שירה וזמר יחד...בכל מקום ראינו אותו מגיע ומביט בנו בעין המצלמה. את התמונות הוא מעמיד ללא תשלום ברחבי הרשת האינטרנטית וברשתות החברתיות. התואר צלם פואטי דבק בו והצילומים שלו היו חלק מן הארס פואטיקה של כולנו. מעבר לאהבת השירה ולאהבת הספרות – יש בעזרא לוי אהבה אדירה לתעד הכול, לתת כבוד לספרות החיה כל הזמן. ראוי הוא להוקרה כאן ועכשיו- על כך הוא  ראוי לאות קסת הזהב.

מרינה נעמי סמוליאנוב

מרינה נעמי סמוליאנוב היא הדוברת והעוזרת הפרלמנטרית של ח"כ אכרם חסון. כולנו יודעים שחבר הכנסת עומד בחזית הקדמית והוא עושה את הדברים ואף זוכה לתהילה. מרינה שעמדה בחזית העורפית לא תמיד נראתה לכולם, אך כולנו חשנו את כוחה של המושכת בחוטים. מרינה גילתה תושייה במגע עם מוסדות השלטון השונים ולחמה ללא חת למען אגודת הסופרים העברים.

עקבנו אחר פניותיה העקביות, המתמידות, ללא לאות – עד להשגת המטרה. מדובר בדבקות שראויה להוקרה מכל הלב. על כך היא ראויה לאות קסת הזהב.

 

רוקסנה פטלרסקי

רוקסנה פטלרסקי היא מנהלת הספרייה העירונית בית העם ומנהלת מחלקת הספריות. היא מקיימת אירועי תרבות באולם כתבי העת של הספרייה למען הקוראים ולמען הספרות העברית. בשנים האחרונות היא מעמידה את אולם כתבי העת לרשות אירועי אגודת הסופרים העברים ללא תשלום, רצון לסייע ספרות העברית וכותביה. אהבתה להנחלת אהבת הספר ולקירוב הקוראים לספרות העברית הן מעשים שיש לכבד ולהעריך. על כך היא ראויה לאות קסת הזהב.

 

אורה פיקל צברי

אורה פיקל צברי היא המנהלת והאוצרת של מוזיאון חצר היישוב הישן ע"ש יצחק קפלן ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים. היא עושה למען הפצת המורשת של הדורות האחרונים בתחום החומרי, ובחשיפת האביזרים של חיי היומיום בירושלים של פעם. אך הרוח לא פחות יקרה לאורה: היא מקיימת אירועים להפצת הספרות העברית בשיתוף אגודת הסופרים העברים ומארחת את כל המשלחות המגיעות לארץ לאגודת הסופרים, והכול בהתנדבות ושלא על מנת לקבל פרס. המוזיאון פתוח לקהל הרחב ומקרב נוער לתרבות ולמורשת. דרכה היא ברוח המימרה 'שהישן יתחדש והחדש יתקדש".

התערוכות שהקימה במוזיאון הן דרך לקרב את הנוער לאוצרות התרבות ולשפה העברית – וראינו עד כמה להוטה אורה פיקל-צברי לתת כבוד לספרות העברית. לאחרונה יזמה תערוכה מיוחדת "המוזות במוזיאון" של כלים ושירים בצדם שפועלת בימים אלה במוזיאון. על כך היא ראויה לאות קסת הזהב.

 

רחל שדה חן

רחל שדה חן היא משוררת, אך היא יודעת שהברכה שורה בדברים הסמויים מן העין. היא מגיעה לאירועים כחיילת אלמונית לתעד את אירועי הספרות בעין המצלמה שלה. היא מעמידה את כל האלבומים של האירועים כרוכים ומסודרים לרשות אגודת הסופרים העברים, שלא על מנת לקבל פרס. הכול היא עושה בחן ובצנעה, מגיעה מדי פעם לאירועים ואף מחלקת תמונות לסופרים שהשתתפו באירועים ביד נדיבה ובאהבה. שירתה נוגעת באהבת הארץ ומעשיה מלמדים על אהבה לתרבות העברית ולספרות העברית.  על כך היא ראויה לאות קסת הזהב.

משרד יחסי ציבור שולח: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נירה תובל

.