אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טיפול בתנועה – מאפיינים ויתרונות


טיפול בתנועה - הריקוד של מאטיס 1909
טיפול בתנועה - הריקוד של מאטיס 1909

טיפול בתנועה הוא השימוש הטיפולי בתנועה על מנת לשפר את רווחתו הנפשית והגופנית של האדם. הטיפול מתמקד בקשר שבין גוף ונפש על מנת לקדם את בריאותו של המטופל ולסייע בריפויין של מחלות מהן הוא סובל. טיפול בתנועה נקרא גם טיפול בהבעה.

בשנים האחרונות נערכו כמה וכמה מחקרים מדעיים על מנת להעריך את ההשפעות של טיפול בתנועה על בריאות המטופל, על מניעה ועל החלמה ממחלות. ממצאים קליניים מראים כי טיפול בתנועה עשוי להיות יעיל בשיפור הבטחון העצמי של המטופל ובהפחתת לחצים נפשיים.

כסוג של פעילות גופנית, טיפול בתנועה מהווה כלי טיפולי רב ערך העונה על צרכים פיסיים ורגשיים של איכות חיים. טיפול בתנועה משמש במגוון רחב של מקרים והוא נועד לספק מענה לבעיות חברתיות, רגשיות, קוגניטיביות או גופניות. הטיפול משמש לעתים קרובות כחלק מתהליך ההחלמה עבור אנשים הסובלים ממחלות כרוניות. מטפלים בתנועה יודעים לעבוד עם יחידים וקבוצות ואפילו עם משפחות שלמות.

כיצד ממשים את הערך הטיפולי של טיפול בתנועה באמצעות הריקוד?

טיפול בתנועה מוצע כשירות קידום בריאות לאנשים בריאים וכשיטה משלימה של הפחתת הלחץ הנפשי המהווה חלק בלתי נפרד מחייו של מטופל המתמודד  עם סרטן ומחלות כרוניות אחרות. מבחינה פיזית, טיפול בתנועה הכולל ריקוד יכול להוות מקור לפעילות גופנית, משפר את יכולת התנועה והקואורדינציה ומפחית את המתח בשרירים. תרפיסטיים גורסים כי טיפול בתנועה באמצעות אומנות הריקוד יכול לחזק את המערכת החיסונית על ידי הפעלת השרירים והאצה של תהליכים פיסיולוגיים אשר מסייעים במניעת מחלות.

אלו הם יתרונותיו הגופניים של הטיפול בתנועה. אולם לטיפול יש גם יתרונות רגשיים בולטים. הריקוד הוא כלי לשיפור מודעות עצמיות, ביטחון עצמי, ואינטראקציה בין אישית. הוא מקדם תקשורת רגשות.
טיפול דאנס מבוסס על האמונה כי עבודת גוף והנפש יחד, באמצעות ריקוד, מאפשר למטופלים לזהות ולבטא את הרגשות הכמוסים ביותר שלהם ולהביאן לפני השטח. רבים טוענים כי כך למעשה נוצרת תחושה של התחדשות, אחדות ושלמות.

במה טיפול בתנועה כרוך? מודעות גופנית באמצעות אינטראקציה בין המטפל למטופל

טיפול בתנועה שואף לפתח שפה לא מילולית המסייעת למטפל ולמטופל להכיר את גופו של האחרון באופן מעמיק.  המטפל מתבונן בתנועותיו של המטופל ועל סמך התבוננות זו בונה תכנית שמותאמת לצרכיו הפרטיקולאריים של המטופל בעיקר בכל הקשור לתדירות ולרמת הקושי של הטיפול.

קצת היסטוריה

ברוב התרבויות לאורך ההיסטוריה, ריקוד היה חלק חשוב מביטוי עצמי אינדיבידואלי. מאידך הוא גם היווה מרכיב חיוני של אירועים ציבוריים-חברתיים, כמו למשל טקסיים ודתיים. לדוגמה, אנשי רפואה של שבטים אינדיאניים רבים השתמשו  בריקוד כחלק מטכסי הריפוי שלהם.

טיפול בריקוד

השימוש בריקוד כהשלמה לטיפול רפואי מערבי קונבנציונלי בא לידי ביטוי לראשונה  בשנת 1942 דרך עבודתה של מריאן צ'ייס. צ'ייס פתחה סדנא לטיפול בריקוד בבית החולים סנט אליזבת' בוושינגטון וזכתה לביקורות חיוביות מפסיכיאטרים אשר הבחינו בשיפור מתמשך לאורך זמן בחולים שהשתתפו בסדנאות שלה. בשנת 1956, נוסדה העמותה האמריקנית  לדאנס תרפי (ADTR) על מנת לבסס ולשמר סטנדרטים גבוהים בתחום הטיפול בתנועה. בשנת 1993, המשרד לרפואה אלטרנטיבית הפועל מטעם המכון האמריקני הלאומי לבריאות יזם מענק מחקר רשמי כדי לחקור את הטיפול בריקוד לאנשים הסובלים ממגוון של מחלות. בערך באותה התקופה נקבע כי נדרש תואר שני על מנת לקבל הסמכה של מטפל בתנועה. בנוסף, על פי הסטנדרטים האמריקנים, מטפלים בתנועה מחוייבים בלפחות 700 שעות של הכשרה קלינית תחת פיקוח על מנת להחזיק בתואר "מטפל בתנועה" (DTR). התואר "מטפל מומחה בתנועה" מוענק למטפלים אשר סיימו 3,640 שעות של עבודה קלינית תחת ביקורת ופיקוח של  ה-ADTR.

האם יש הוכחות בשטח לאפקטיביות של הטיפול בתנועה?

למרות שמרבית הפידבקים החיוביים בדבר ערכו של טיפול במחול מגיעים מרשמים אינדיבידואלים של מטופלים, ישנו מספר לא מבוטל של מחקרים וניסויים קלינים המהווים עדות אמפירית-מדעית  להשפעות החיוביות של הטיפול בתנועה. אחד המחקרים שפורסם לאחרונה השווה בין קבוצה של נשים שהחלימה מסרטן השד שלקחה חלק במערך טיפולי של 12 שבועות מול קבוצה מקבילה שלא קיבלה טיפול. הנשים שלקחו חלק בטיפול הפגינו באופן ברור טווח גדול יותר של תנועה בכתפיהם בהשוואה לנשים שלא לקחו חלק בטיפול. הערכת המטופלות את גופן לאחר הטיפול היתה גבוהה יותר בהשוואה לנשים שלא קיבלו טיפול . לא בכדי, דיווחים קליניים מצביעים על כך שטיפול בתנועה מסייע בפיתוח דימוי גוף, שיפור דימוי עצמי והערכה עצמית, הפחתת מתח, חרדה ודיכאון, הפחתה של כאב כרוני, ומתח גוף, חיזוק מיומנויות תקשורת והענקת תחושה של רווחה.

בנוסף, חלק מהתנועות הפיזיות המשמשות בטיפול בתנועה יכול להעניק את היתרונות הבריאותיים המצויים בסוגים אחרים של פעילות גופנית. ידוע כי פעילות גופנית כמשחררת חומרים במוח הנקראים אנדורפינים. אנדרופינים יוצרים תחושה של אושר ורווחה.

פעילות תנועתית משפרת את פעולתן של מערכות אחרות בגוף, כגון מחזור דם, מערכת נשימה, השלד והשרירים. פעילות גופנית אירובית על בסיס קבוע מסייעת בחילוף החומרים של הגלוקוז בדם, מקדמת סיבולת לב-ריאה, מבטיחה את בריאותם שלכלי דם, ושומרת על משקל תקין. פעילות גופנית נמרצת של 30-45 דקות ברוב ימי השבוע יכולה להפחית באופן ניכר את הסיכון למחלות לב וסוגים מסוימים של סרטן. תרפייה בתנועה  המתבצעת באופן קבוע יכולה להעניק את אותן היתרונות המצויים בפעילות אירובית. טיפול באמצעות ריקוד יסייע למטופל לשמור על כושר גופני ולחוות את ההנאה שביצירת תנועות קצובות בגופו.

האם טיפול בתנועה טומן בחובו אפשרות לסיבוכים לא רצויים?

מומלץ כי אנשים הסובלים מסרטן ומחלות כרוניות כגון דלקת פרקים ומחלות לב להיוועץ עם הרופא המטפל טרם תחילתו של טיפול הכרוך במניפולציה או תנועה של מפרקים ושרירים. כמובן, אין להסתמך על טיפול בתנועה באופן בלעדי כתחליף לטיפול רפואי קונבנציונאלי. הימנעות או עיכוב טיפול רפואי קונבנציונלי במחלות כמו סרטן עלול לטמון בחובו סכנה בריאותית חמורה.

אסכולת ריו אביירטו (הנחל הזורם)

אחת משיטות הטיפול המובילות כיום נקראת אסכולת ריו אביירטו – הנחל הזורם. מקורה של אסכולה זו הוא בארגנטינה והיא פותחה לפני כ-40 שנה. בבסיסה קיימת התפיסה של שילוב טיפולי בין נפש וגוף והיא משלבת טכניקות של עיסוי, תנועה והבעה, מדיטציה, הרפייה ומגוון תרגילי גוף.

כיצד מתבצע הטיפול?

הטיפול כולל תנועה חופשית טבעית המשקפת  זרימתו של נהר (מכאן נגזר שמה של השיטה – הנחל הזורם) בד בבד עם עבודת עיסוי, מוסיקה וקול. הכול נעשה ברוח של אווירה חופשית ומשוחררת עם מאמץ מינימאלי. דרך התנועה, המטפל מבקש תחילה לבודד, ולאחר מכן להפעיל וליישר את מרכזי האנרגיה של המטופל על מנת להשיג את התחושה  הרצויה של ערך עצמי כחלק מהישות משולבת של גוף, נפש ורוח!

חלק ניכר מהטיפול מתקיים במסגרת חברתית של שיעורים קבוצתיים המשאירים מקום גם לפגישות פרטיות בהן מתבצעת עבודה אישית של המטפל עם המטופל המפגשים אלה כוללים תנועה ו / או עיסוי, בהתאם לצרכים האינדיבידואלים של המטופל.

אז מה הערך המוסף של שיטת ריו אביירטו?

עדויות המטופלים הן הדרך הנאמנה יותר המשקפת את  יתרונה הבולט של השיטה, לדבריהם עבודת הגוף / נפש היא דינמית, כיפית וטרנספורמטיבית כאשר היא מסייעת לשיפור המודעות העצמית ותפיסת העצמי.

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

טיפול ותנועה - מבוגרים

אני גרונטולוג אבל אינני מטפל. עם זאת, קראתי בעיון, התרשמתי, אל לא הבנתי מדוע אין התייחסות ישירה במאמרכם למבוגרים. המחקר הגרונטולוגי לדורותיו העלה על נס את הפעילות הגופנית בכלל ואת הריקוד בפרט. "פעילות פרואקטיבית" (כהנא את כהנא), "פסיכולוגיה חברתית" ואפילו קישור בין התנהגות של מבוגרים שמקדמת בריאות לבין אוריינטציה עתידית, שיש לה משמעות לתוחלת חייו של הפרט. מי יודע, אולי התגובה שלי כאן תיצור לכם רעיונות לשוק חדש ומאד מתאים. אם כן, שני הצדדים יצאו נשכרים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.