אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התמודדות עם כלבים הסובלים מחרדת נטישה


נתן פרל, מאלף כלבים ומטפל התנהגותי עבור ביופט, יצרנית "בונזו"

פעמים רבות אנו שומעים על כלבים המצויים במצב של "חרדת נטישה". נדמה כי הביטוי הפך לשגור בפי כל, והשימוש בו נעשה רווח מתמיד.

במאמר הקרוב אציג את הסיבות לחרדת נטישה בקרב כלבים וכמובן את דרכי הטיפול.

אם כן, מהי חרדת נטישה?

חרדת נטישה הינה פחד קיצוני מהישארות לבד, תחושת חרדה קיומית של ממש. זוהי מצוקה נפשית של ממש, הבאה לידי ביטוי במקרים רבים בנזקים ברחבי הבית ובנביחות בלתי פוסקות (ואלו הסימפטומים אשר בדרך כלל מביאים את בעלי הכלבים לפנות לייעוץ).

כלבים, מעצם טבעם, הינם בעלי חיים החיים בלהקה. בטבע, גור כלבים לעולם לא נשאר לבדו והוא גדל בנוכחות מתמדת של חברי הלהקה. ההבדל היחיד הוא שכלבי בר הגדלים בטבע מפתחים עצמאות אישית, בעוד שכלבים מבויתים נותרים תלויים בבעליהם בכל תחום – מזון, עשיית צרכים וקבלת תשומת לב.

ברגע שבעליו של הכלב אינם נמצאים בסביבה, הכלב עלול להילחץ ולהיבהל מאחר והוא איננו יודע כיצד למלא את צרכיו בעצמו.

בעידן המודרני, בעלי הכלבים מרעיפים יחס אישי ואנושי כלפי הכלב, אך במקביל עובדים שעות ארוכות מחוץ לבית – דבר המגדיל את התלות והצורך של הכלב ביחס.

ואיך מזהים חרדת נטישה?

חשוב להבין – לא כל הכלבים מפתחים חרדת נטישה עם עזיבתו של בעליו. יש הבדל בין כלבים שונים (בדיוק כמו בין בני אדם) בהתאם לאופיים, לכמות היחס אליה הורגלו ולרקע ממנו הגיעו, כאשר סביר להניח שכלב אשר חווה בעבר חוויות שליליות של ניתוק מבעליו (נזרק לרחוב, עבר בתים וכדומה) יסבול יותר מחרדת נטישה.

התנהגותו של כלב המצוי במצוקה עשויה לכלול יבבות ונביחות כהבעת מצוקה וקריאה לבעלים, עשיית צרכים בתוך הבית והרס – בעיקר של דלת הכניסה או המשקוף, מתוך רצון לפרוץ החוצה ולהגיע אל הבעלים.

חשוב להבין – לא כל הרס, נביחות או עשיית צרכים במקומות שונים מצביעים על חרדת נטישה. יש לאבחן כל כלב בנפרד על מנת להעניק לו את הטיפול המתאים ביותר עבורו.

ואיך מתמודדים?

הדרך היעילה ביותר להתמודדות עם חרדת נטישה היא באמצעות תהליך המלווה על ידי מטפל התנהגותי מוסמך, בו לומד הכלב כיצד להישאר רגוע גם כשבעליו אינו נוכח.

המטרה העיקרית של התהליך ההתנהגותי הינה טשטוש הקשרים הנוגעים לעזיבת הבית, ולא רק טיפול בסימפטומים.

כך, למשל, אם הכלב למד שלפני כל יציאה מהבית בעליו לוקח עמו תיק – הרי שכבר עם לקיחת התיק הכלב יתחיל להילחץ. בתהליך של טשטוש הקשרים, התיק יילקח גם ללא יציאה מהבית, וכך תנותק האסוציאציה הטבעית שנוצרה אצל הכלב.

 

שם מחבר: 
נתן פרל
משרד יחסי ציבור שולח: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הדר דניאל

.