אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מסיבת כיתה / ציפי שחרור - הפרדוקס תמצית החיים


יהודית מליק שירן's picture
מסיבת כיתה / ציפי שחרור - הפרדוקס תמצית החיים

מסיבת כיתה / ציפי שחרור. מסיבת כיתה מאת ציפי שחרור , איורים :נורית צרפתי הוצאת צפרא.

שמונה סיפורים קצרים על ניצני התבגרות ,התאהבות ראשונה בחטיבת הביניים, הם נושאיו של ספר זה.  ערכה של חברות "הצעת חברות" וכמיהה לשייכות "הכי מקובלת בכיתה", מעוררים דילמות של נערים ונערות בשלבי התבגרותם.  מעטים הסיפורים המתפרשים לנגד עיני הקורא ברגישות רבה ומכניסים אותו לחוות את בגרותו מחדש.

אהבתי את פיסות החיים הקטנות כמו צעיף מואר של נוסטלגיה מתרפקת. שחרור מאפשרת לקוראיה לגעת בדמויות, לחוות עמן דילמות מהחיים. כך קורה בסיפור "אהבה ברשת",הפותח את מקבץ הסיפורים. נער ונערה מתכתבים במסנג'ר ומחליטים שהגיעה העת להיפגש. הם קובעים בינם לבינם סימני זיהוי. אך איתרע מזלם ולאוטובוס שבו נוסע גלעד מירושלים לחיפה, לאוטובוס הזה עולה דווקא מחבל שמפוצץ אותו בתחנת האוטובוס  בחיפה ההומה אדם. "היה לו מזל". שמעה את האחות מאחורי גבה. הניתוח הציל את חייו. בעוד מספר שעות יתעורר ....שירלי התקרבה אל גלעד, הושיטה את ידה בהיסוס ונגעה בכף ידו. עפעפיו רפרפו ברכות ושירלי ידעה,כי הוא חש במגעה"(עמ'16). דה קסטייחו כותבת בספרה:"שהפרדוקס הוא תמצית החיים. אולי הפרדוקס הגדול ביותר בנפשם של בני נוער, הרצון לאיחוד, ההשתוקקות לשלום, להבאת פתרונות מעשיים, לקירוב לבבות". אני מוצאת שהפרדוקס הזה המצוי בעולמם של ילדים ובני נוער יכול להראות את נקודות הכישלון שלהם ויכול לתת להם כוח לצמיחה מחודשת במסעם להיכרות עם עצמם, עם בלבולם, עם החלטות שמשתנות. הכוח נמצא בידם,כמו השליטה על חברויות חדשות ונגיעותיהן בחיים.

ההתכתבות ברשת  היא מיקרו-קוסמוס לעולם השועט בנעלים דורסניות מוחק  בניינים,צובע באדמומיות כוונות טובות. העולם הגדול המקרו נמצא בשליטת מנהיגי העולם שם במשחק האכזרי של תפאורת החיים האלימות שולטת. הסיפור הראשון עוסק בפיגוע באוטובוס. את דאפי גיבורת הסיפור "החברות מנצחת" (עמ'78),אפשר למצוא בכל מקום. החיים של דאפי השתנו מקצה לקצה לאחר שהוריה נהרגו בתאונת דרכים. דאפי  נמסרה לאימוץ לא נכתב מתי, אך היא חווה פעמיים יתמות. גם הוריה המאמצים מתו  וכאשר רצתה לשמר את זיכרונותיה מפנים אותה בעלי הדירה מהבית שהיה לה מפלט יציב לאחר מות הוריה בתאונה. חייה של דאפי מושלכים אל הרחוב. היא מעדיפה את המזבלה העירונית על פני בית היתומים המוצע לה. חייה של נערה במזבלה העירונית לצדן של חולדות ועכברים מפחיד עד אימה. כמה ילדים וילדות מוצאים מפלט ברחובות כתוצאה מהתעללות פיזית או נפשית? המציאות בסיפור הזה נוקבת מאוד. "דאפי חושבת שאפילו ערפד רעב ומוצץ דם לא היה מבחין בה כשהיא מפלסת את דרכה במזבלה....."

החיים סביב בני הנוער ומחשבותיהם מכניסים את הקורא לעולמם הפנימי. מי מאיתנו לא חווה אובדן בחייו. כל אחד איבד דבר מה. בסיפור "סוד הגן"( עמ' 65). סיוון יוצאת עם אלפה הכלבה שלה לסיבוב צרכים.  ברגע אחד שדעתה מוסבת אלפה נעלמת מהגן הציבורי. סיוון מחפשת את אלפה בכל הגן. בסיפור היפה הזה הדמיון והמציאות נהנים מאותו מעמד. יש בו מכתב מהאיש שהעלים את אלפה. סיוון ואחותה מוכנות לשתף פעולה ולא לבוא בדרישות אל האיש שאלפה נמצאת איתו. כמו בחיים סיפור העלמות שלא מרצון נקרא חטיפה. החוטף מבקש כופר מהנחטפים. כאן למרבה המזל האיש שהעלים את אלפה בחר לחיות בחשיכה והסיבות עמו. אהבת סיוון לאלפה מעוררת בנו את השייכות ואת הנאמנות לבעלי החיים שלנו. הם חלק מחיינו. חלק בלתי נפרד מהמשפחה.

בסיפור "חברים לנצח" (עמ'57) שפת הכדורגל מגשרת על פני דעות קדומות המרעילות נער מתבגר. דעותיו של המאמן יוצרות שטיפת מוח , אך רק משחק כדורגל יכול לפזר אותן לארבע כנפות שמים. בבעיית הסכסוך הערבי-ישראלי מטפלת שחרור ברגישות רבה ובכבוד הדדי לשני העמים.

"איש לא הטיל ספק בידידות הזאת,אמרו שהיא כל כך אמיצה,שדבר לא יקלקל אותה,ואפילו יעקרו הרים,הידידות תשרוד. ועוד אמרו שדניאל ויותם יתחתנו עם שתי אחיות". "מסיבת  כיתה" (עמ'39). סיפור מופלא על חברות אמיצה שעומדת במבחני לחץ סביבתיים.  זה גם שמו של הספר הייחודי הזה העוסק בלבטיהם, מחשבותיהם, התנהגותם של בני נוער הלומדים לפתור את הדילמות בחייהם לבד. לעתים עול רב מונח על כתפיהם  ומלמדם שעל החיים אסור לוותר. לבד מתוך מציאות קרה ומנוכרת לומדים בני הנער, גיבורי הספר הזה, שמאבק עיקש ,כוח, נחישות והתמדה הם בלבד יסללו להם את הדרך.

יותם  ילד נכה על כסא גלגלים ודניאל הכירו מהגן. שחרור מספרת איך עקבה מקרוב אחר החברות של שני הילדים שהתפתחה והפכה את יותם כחלק מהחבורה. ומה היה בידידות כזו שדרשה שימת לב מיוחדת? זו חברות שאינה תלויה בדבר. אהבה ונתינה אינסופיים עצבו אותה. הנכות של יותם לא הפריעה לו והוא רקד עם גלגלי כסאו במרכז עיגול קטן שחבריו רקדו סביבו."הייתה זו מסיבה  עליזה של שלושים נערות ונערים בריאים ואף לא נכה אחד. דניאל ויותם אהבו זה את זה אהבת נפש. התחלקו כמעט בכל. ליותם היה אוסף מיניאטורות של מכוניות. את האוסף הזה הוציא כל פעם שדניאל בא אליו ויחד שיחקו. שתי מיניאטורות כאלה לא הוחזרו אל הקופסא המהודרת שלהם ויותם היה בטוח שדניאל לקח אותן עמו. רק המחשבה שדניאל מחבר קרוב הופך להיות חשוד בעיני יותם עוררה תגובות של זעם, אכזבה ואפילו כעס רב. לכשנמצאה האבדה, מגלה יותם אילו כוחות נפש מצויים בו להתמודד עם האמת ועם החברות שאינה תלויה בדבר. סיפור חכם הנוגע בבעיות של בני נוער שלומדים שעלבון, פגיעה ושבר הם מנם חלקו של הכעס, כדי לצמוח ממקום כזה הם לומדים על בשרם את מהות הסליחה, החמלה, החרטה וההשלמה. אנחנו רק בני אדם, גם אם עוד לא בגרנו, מותר לנו לטעות ולגלות חולשה ולהתמודד עם האמת. גם הסיפור "חדשה בכיתה" מעורר בקוראים אמפטיה לדמות שאין אנו יודעים את שמה, אך החוויות ומחשבותיה מועברות לקורא באופן כזה שהוא יכול להזדהות עם כאבה, בדידותה, עם הכעס ועם הנתק של נטישת חברים,עזיבת מקום לעבר התחלה חדשה. כל הסיפורים מפגישים את הקוראים הצעירים עם חוויות הלקוחות מעולמם. מצבי רוח חולפים ונשנים,התכתבויות במסנג'ר וניסיונות להיכרות חדשה יוצרים נגיעה יומיומית בחייהם ואף מקרבת אותם אליהם. פיסות החיים האלה הן עדות נאמנה למתרחש בתוך סביבה צעירה של בני נוער המוצאים את עצמם בתוך קלחת רוגשת וסוערת הנקראת "נעורים".

דינמיקה של חיים מתאפשרת כשיש מתח,התרגשות,פחדים, לחצים, התאהבויות.כל אלה הם ניגודים המושכים ודוחים זה את זה. כל אלה הם מקורות מפרים לצמיחה,בין  רצונות וצרכים,בין מחשבות לרגשות מנוגדים. ספר יפהפה המומלץ לבני הנעורים.

סופרים קוראים - ציפי שחרור

Comments

רשימה מעניינת ויפה.

ציפי שחרור סופרת רבגונית

הורמונים...

מאמר מעניין על המתרחש בחיי בני נוער על התאהבויותיהם, בדידותם, עידן האינטרנט, כתיבה מרחוק. מפגש וירטואלי ההופך למפגש במציאות, אלא שהמצב בארץ הופך את המפגש למרחץ דמים. מסכים ששחרור היא סופרת רבגונית, הכי אני אוהב שני ספרים שלה: קרוסליה הילדה השקרנית, ונשמות תאומות. כתיבה לבני הנוער היא חידוש עבורי. תודה על המאמר המקיף והמעמיק.

מסיבה לבני נוער

אהבתי את הספר הזה מאוד. משקף מציאות קיומית. חיים בצל פיגוע וטרור מחד ויציאה ממציאות וירטואלית למציאות ראלית. בספר יש מפגש עם אהבה ראשונה ואיך מתייחסים אליה בני הנוער החווים אותה. הסיפורים מדברים על רגשות, על בידוד של בני נוער ולא מרצון. מומלץ מאוד. תודה לכותבת שאהבה את הספר הזה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת יהודית מליק שירן

.