אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תערוכת שירי סתיו


אוצר התערוכה: 
עדנה מיטווך מלר

"תערוכת שירי סתיו " במקור ובתרגום העומדת להיות מושקת ביום ב' ה-10.12.2012 בשעה 19:00 נר שלישי של חנוכה בבית הסופר בתל-אביב רח' קפלן 6.
מיצג זה הינו המיצג השישי בבתינו, מסורת אותה בנינו בקפידה בשנים האחרונות.
כמו "חלון הראווה לשירת האהבה " ,"לשירת אהבת הארץ, למשפחה, לאמונה,"  "חלון הראווה לשירת האביב" וחלון הראווה הנוכחי "לשירת הסתיו" .


"הסתיו נועד לכתוב שירים/לאסוף מחשבות מצדי המגרות/הסתיו נועד לפתוח מחברות /לחפש אמיתות בין דפי הספרים./ ללקט הפירות שנותרו מן הקיץ  / לרקחם  במרקחת סיר הפלאים/ למרק את החדר ואת המחשבה/ לחבר את התקוות טלאים, טלאים/  לאסוף את שברי העלים מן הדשא/ מצמחי הבית הקורסים באדניות./ לתייק בקפידה בקלסר משרדי את המסמכים הנותרים מן הציפיות./ הסתיו נועד להתכנס באמותיך/להמשיך את תפילות החגים החולפים/ עוד נכונו סתווים רבים אחריך/ לרמז כי הקיץ נרדם לשנה/ עם ראשי החצב לא ילבינו דרכיך,/ עוד תראה במבט הפרחים נחמה. מיצגי שירה אלה משמשים כרטיס ביקור אוטנטי ועכשווי לפסיפס הצבעוני של השירה העברית הנכתבת היום במחוזותינו. הפעם מצאנו לנכון לשלב גם משוררים שאינם עמנו   כדי להשמיע את קולם שלא נשמע עוד אך לא נדם. כדליה רביקוביץ, אורה עתריה,אברהם ושמשון חלפי, רפאל אליעז, נתן אלתרמן, גילה אוריאל,ז למן שז"ר עמוס מלר ואחרים, לצד יוצרים  ומשוררים  שכתבו  סתיו  בווריציות  שונות בלשונות שונות וצרפנו אנתולוגיה קטנה לשירת הסתיו-כח"י שירים  מאת 14 משוררים מתורגמים מתשע לשונות שונות. (סתיו אנגלי, צרפתי, איטלקי, גרמני ,רוסי, אידי ,הונגרי ועוד    כמו שיר הסתיו הידוע של  ר.מ. רילקה  בתרגומו של משה הנעמי או שיר הסתיו הידוע של גדול הליריקנים-היינריך היינה "נופל כוכב למטה" בתרגומה העברי של גילה אוריאל או שיר הסתיו  היפהפה  של אטילה יוזף משורר הונגרי בתרגומו של איתמר יעוז קסט העומד לראות אור במבחר  מתרגומיו של יוזף בעת הקרובה ועוד ועוד.  במבחר העברי מופיעים שירי סתיו ידועים כשיר הסתיו המלודי של שמשון חלפי מתוך אלבומו הנדיר   "דרכים" שירת סתיו של אברהם חלפי(" שיר על סתיו בעץ"ו-"אימי") "תקופות השנה "של  דליה רביקוביץ  "כפות זמן סתיו " של מאיה בז'רנו "אהבת עץ "של ציפי שחרור "קול הסתיו" של רפאל אליעז "חצב" של סבינה מסג "סוד הסתיו "מ של הרצל חקק "סתיו "של חמוטל בן יוסף של קרן אלקלעי גוט ,של מירון איזקסון, של רינה לוינזון  ורבים מרתקים אחרים. מעבר לתוגה, לכאב ולגעגועים המאפינים את הסתיו  ,יש גם דבר מה מנחם בו. הרכות המלטפת של טיפות הגשם הראשונות המטהרות ומזככות את האויר, העצים, הרחובות, העיר ,הנשמה והחשיבה.  ניסינו להעלות את היופי ,הזכות, הצבעים, הגלים, הציוריות, העומק ,הכאב, הגעגוע והנחמה שבסתיו הישראלי ומחוצה לו. אך האלמנט הבסיסי בסתיו מתרכז באותה נוגות במזדככת במכאובו ובבדידותו של היוצר והרי גדול הליריקנים –הייריך היינה  אמר כבר: "מייסורי הגדולים אברא השירים הקטנים", מה שניסינו לבטא בחלון ראווה זה אנו תקווה כי שירת הסתיו המתמשך(כי החורף הישראלי הינו למעשה הסתיו האירופאי) תניב המשך יצירה ספרותית ראויה משולחן עבודתו של כל יוצר משורותינו  יצירה שתצדיק את המשך קיומו של הבית הזה בכבוד ובמקום הראוי  לו.


עדנה מיטווך מלר-אוצרת התערוכה


אגודת הסופרים העברים דצמבר 2012 תל-אביב
 

 

גלריה / מוזיאון: 

Comments

יהודית מליק שירן's picture

חלון ראווה לשירה

את היוזמה הברוכה של מארגני התערוכות המתחלפות, אני אוהבת. בשתיים מתוכן השתתפתי. בשאר ממש לא יכולתי מפאת התאונות שחוויתי בידיי. אך זה מפעל חשוב שנותן מקום לשירה העברית. שירה עברית שבעלי הרשתות הגדולות לא נותנים לה מקום ומספידים אותה. שירה עברית שנכתבת וסוללת שביל אל אוהבי השירה בארץ באשר הם. היא צומחת בחוגים קטנים, מתפרסמת באתרים חברתיים והופכת לקולו של המשורר המכבד את השפה העברית ונותן לה מקום של כבוד. בשפה אסור להתבייש. שפה היא תרבות של עם הקיים חמשת אלפים שנה. השירה היא הרגש בו יכולים המשוררים/ות להביע את עולמם, השקפתם ומחאתם. כל הכבוד לרשימה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נירה תובל

.