אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אלן דרשוביץ: ההשלכות המשפטיות של החלטת המדינה הפלשטינית


רבקה שפק ליסק's picture
אלן דרשוביץ

אלן דרשוביץ

פרופ' אלן דרשוביץ הוא מרצה למשפטים באוניברסיטת הארוורד. הוא פירסם ב- 1 בדצמבר 2012 מאמר בכתב העת "גייטסטון אינסטיטיוט" תחת הכותרת:

Legal implication of the United Nations Resolution on Palestine by Prof.Alan M. Dershowitz

ואלה עיקרי הדברים:

לדעת פרופ' דרשוביץ, להכרזת האו"ם על פלסטין כמדינה בגבולות שלפני 1967 , יש השלכות מרושעות, אם תילקח ברצינות ע"י הקהיליה הבינלאומית.

המשמעות של הכרזה זו היא שישראל, שכבשה טריטוריה ירדנית, לאחר שירדן תקפה את ירושלים המערבית ב- 1967 ,מחזיקה באופן בלתי חוקי בכותל המערבי, ברובע היהודי של העיר העתיקה, היכן שיהודים גרו אלפי שנים, ברחוב הגישה לאוניברסיטה העברית, שהוקמה לפני שישראל נוסדה, ובשטחים נוספים הדרושים להבטחת ביטחונם של אזרחי ישראל.

משמעות נוספת של ההכרזה היא שהחלטת מועצת הביטחון 242, שנועדה לאפשר לישראל להחזיק טריטוריות מסויימות שכבשה ב- 1967 במלחמת מגן, מבוטלת . צעד זה מנוגד לצ'רטר של האו"ם. זה יהיה מקרה ראשון בהיסטוריה שאומה נדרשה להחזיר את כל השטח שהיא כבשה באופן חוקי במלחמת מגן.

אם הטריטוריה שנכבשה ע"י ישראל במלחמת מגן, מוחזקת בידיה באופן בלתי חוקי,המדינה הפלסטינית רשאית לתבוע את ישראל בביה"ד הפלילי הבינלאומי וקציני צבא ישראלים המעורבים בכיבוש. למעשה, ניתן לתבוע כל מנהיג ישראלי ומנהיגים אלה לא יוכלו לנסוע לחו"ל מבלי שהאג תתבע הסגרתם.

פרופ' דרשוביץ מכנה את עצרת האו"ם "תיאטרון האבסורד", שבו אם אלג'ריה, כדברי אבא אבן, הייתה מביאה לשם הצעת החלטה שהעולם הוא שטוח וישראל אשמה בזה, ההחלטה הייתה מתקבלת ברוב קולות. פרופ' דרשוביץ תוהה אם מדינות אירופה שתמכו בהצעה מבינות את משמעותה.

מטרת המצביעים בעד ההחלטה, לדעת דרשוביץ, הייתה לכונן מדינה אחת- לא הכרה בפיתרון של 2 מדינות – שבה בבחירות האחרונות החמאס ניצח, וסביר להניח שהיא תהפוך למדינה בה ישלוט חוק השריעה ובה ליהודים ונוצרים לא יהיה שוויון.

לאחר קבלת ההחלטה בעצרת לא יהיה לפלסטינים מניע לנהל עם ישראל מו"מ לשם השגת פיתרון של 2 מדינות, סבור דרשוביץ, מאחר שההחלטה אינה מעודדת אותם להתפשר. הם סבורים שיוכלו לקבל מדינה מבלי לוותר על זכות השיבה.

יתר על כן. דרשוביץ סבור שההחלטה תעודד את החמאס לירות רקטות על ישראל כדי להביא לתגובה ישראלית. בחמאס סבורים שמבצע "עמוד ענן" עזר לפלסטינים בהצבעה באו"ם.

לסיכום, ההצבעה בעצרת תקשה על השגת פיתרון של שלום בין הצדדים. ולדעת דרשוביץ, החלטה זו מצטרפת לשורה של החלטות אנטי- ישראליות כמו ההחלטה ב- 1975 שהציונות היא גזענות. אומנם ההחלטה בטלה בסופו של דבר, אבל עצרת האו"ם ומוסדות האו"ם מגלים משוא פנים כלפי ישראל ומדינות רבות המסרבות להכיר בישראל, הכירו בפלסטין.

לסיכום, החלטת האו"ם היא מירשם להמשך העויינות ולא לפיתרון. אבל, מסיים דרשוביץ, שבזה אין כל חדש.

הערת העורכת: אלן דרשוביץ הוא יהודי אוהד ישראל, שבניגוד לאינטלקטואלים יהודים מסויימים, תומך בישראל, גם אם אינו מסכים עם מדיניות ממשלת הימין

Comments

דרשוביץ

דבריו של דרשוביץ מחדדים עוד יותר את הנזק העצום שנגרם ועוד יגרם לישראל בגלל מדיניות כושלת וחסרת אחריות של ממשלת הימין ממשלה אחראית בעלת תבונה מדינית הייתה מנסה להתכוונן על מתוה הנשיא קלינטון מתווה האומר בפירוש שהשכונות היהודיות בירושלים וכן הכותל המערבי יישארו בריבונות ישראלית בעוד השכונות הערביות יהיו בריבונות פלסטינית הסכם שהיה נותן מענה לחששותיו של דרשוביץ

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.