אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תערוכה בשניים / יצחק מרכוס, אריאל לבנון


סדן הפקת אמנות's picture
אוצר התערוכה: 
רחל זיו

תערוכה בשניים / יצחק מרכוס, אריאל לבנון

תערוכה בשניים

גלריית "הבית הירוק"

אוניברסיטת ת"א

3.12.2012-31.12.2012

אוצרת : רחל זיו

פרופ' יצחק  מרכוס      "קריצה בחיוך"

מאז עלייתי ארצה מגרמניה בשנת 1936 כילד קטן עם הורי, הייתה ירושלים מרכז חיי, למעט כעשור ברחובות ותקופות שבתון בחו"ל. כבר כשלוש עשרה שנים אני פרופסור לכימיה בדימוס באוניברסיטה העברית, אך עיקר עיסוקי גם כיום הוא כמדען. מאז ומתמיד יש לי זיקה רבה לאמנות, ספרייתי עמוסה בספרי אמנות, ואני משתדל לא להחמיץ ביקורים בתערוכות ובמוזיאונים. התחלתי לאחוז במכחול רק לפני שמונה שנים, כשהייתי כבר גמלאי וותיק. למדתי בעצמי לצייר בצבעי אקריליק על בד, אך אני נעזר בהדרכה מקצועית מעולה של מר  יוסי נהרי. מאז, השתתפתי בתערוכות קבוצתיות באוניברסיטה העברית ובקטוביץ, ובתערוכות יחיד בגן הבוטני בירושלים ובגלריית קסטרא בחיפה.

 אני מעדיף ציור פיגורטיבי: דיוקנאות, ובעיקר נושאים מהדמיון, על פני ציור נופים, פרחים באגרטלים ואבסטרקט. אני נוטה להכניס נימה הומוריסטית לציוריי, שבחלקם הם סוריאליסטיים. הצופים בציורים מוזמנים לספר לעצמם את הסיפור הטמון בציור. גם אני, כאשר אני יושב מול כן הציור ומעלה צבעים על הבד, לא תמיד יודע מהו הסיפור שאני רוצה לספר.  אני אוהב סיפורים: פעילות נוספת שלי היא כתיבת סיפורים, בהשפעת הזרם הרומנטי הגרמני בציור, המתרחשים בגרמניה של אמצע המאה התשע-עשרה.

על הציורים אני חותם את שמי (מרכוס) באותיות קטה-קנה יפניות, רק כדי להיות קצת יוצא דופן; אמנם אני מרובע, אך כזה, עם קצוות חדים. 

 

אריאל לבנון    "רשמים מסיציליה"

סיציליה? מה פתאום סיציליה, "שולטת שם המאפיה!"

כך אמרתי לאשתי, כאשר הציעה לטייל הפעם בסיציליה. במאפיה לא נתקלנו, אבל ראינו אי יפהפה. המון נופי ים, לעתים שלווים ולעתים דרמטיים; צוקים מתרוממים מתוך הים, מעוצבים על-ידי הגלים והרוחות ומחוררים במערות. הרים בעלי תווים חדים, ומעל כולם, הר הגעש האדיר והאימתני, האטנה. כמו שליט בוטח, הוא נראה מכל מקום וצופה על הכל. בתווך - ארכיטקטורה עשירה במבנים, עתיקות והשפעות מכל הכובשים ששלטו באי במהלך ההיסטוריה: יוונים, רומאים, ביזנטים, ערבים, ונציאנים, ספרדים ועוד. התושבים הם בעלי חזות מזרחית ודומים מאוד לישראלים.

בקיצור, (כרגיל) צדקה אשתי. היה כדאי מאוד לראות את סיציליה

 אני מקווה שגם הצופים בתערוכה יחושו כך.

פרטים ביוגרפיים

עבדתי 20 שנים כצלם פרטי וכשכיר באוניברסיטה העברית.

17 שנים עבדתי בעיריית ירושלים בתפקידי ניהול בשטח הספרנות.

שנתיים לימודים במכללת הדסה בירושלים במגמת צילום.

תואר ראשון  בתולדות האמנות ומקרא ותואר שני במדעי-הספרנות (בהצטיינות), מהאוניברסיטה העברית.

את האהבה לאמנות, ינקתי משחר נעורי בבית הורי - אבי, הצייר מרדכי לבנון, ואימי רחל ז"ל. לכן, מייד עם צאתי לגמלאות, לפני מספר שנים, פניתי ביתר - שאת לצילום ולציור.

גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.