אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דמעות של גלידה / שושנה ויג - חיה בנצל


נועם שדות's picture
דמעות של גלידה – מאת שושנה ויג וחיה בנצל, איורים ענבר הולנדר

דמעות של גלידה – מאת שושנה ויג וחיה בנצל, איורים ענבר הולנדר. הוצאת פיוטית

לכתוב ספר לילדים זה לא דבר פשוט. כאדם מבוגר, צריך גישה לילד, להבנתו, לתפיסתו, לעולמו. לא כל ילד הוא ילד מושלם, לא כל ילד הוא ילד בריא, ישנם ילדים חריגים, השונים מהחברה, ולהם הוקדש הספר "דמעות של גלידה" של שושנה ויג וחיה בנצל באיוריה של ענבל הולנדר.

להיות ילד חריג בחברה זה דבר קשה. החברה לא תמיד מבינה, ההורים, המורים, בתי הספר, הרשויות, לפעמים נכנסים לטראומה במשך שנים רבות רק מהעובדה שקשה מאד להתמודד עם מאבקי הכוח שיוצרת החברה נגד החריג.

"דמעות של גלידה" – למרות שעצוב לילד החריג, הוא יודע שבזכות אהבת הספר הוא יקבל בסוף "גלידה". "גלידה" – מטאפורה לשמחה הגדולה שתפרוץ בליבו של הילד הקטן כשייוודע לו כי כל דמעות ילדותו היו לשווא.

האיורים בספר מתארים ילדה עצובה הסובלת מהתעללויות הילדים בבית הספר, מהוריה וממשפחתה אך בסופו של דבר, נהנית מאותה גלידה, המביאה לה שמחה.

אולם הוריה של רקפת לא הזניחו אותה ולא התעללו בה. הוריה של רקפת הקטנה המתוארת בספר גידלו אותה יפה, והיא התפתחה וגדלה. למרות שנאתה לעגבניות, למרות סכסוכיה עם ילדי השכונה, רקפת גדלה ומתפתחת, כילדה אנורקטית שעוברת טיפול נפשי ויוצאת מזה.

יוסי הנהג הוא כמו פסיכולוג החביב הבא לרפא את נפשה של רקפת הקטנת אך אין בכך צורך. רקפת מוגנת ומגודרת בחברה שמגינה עליה מכל צד. זה גדולתו של ספר הילדים הזה. רקפת המתוארת בספר נוגעת לליבו של כל ילד הרוצה לדעת כיצד להתגבר על מצוקות החיים ולגדול כילד בריא וחזק למרות התעללויות החברה.

אני כשלעצמי ממליץ מאד לקנות אותו. הוצאת פיוטית בבעלות שושנה ויג, אחת ממחברות הספר, היא זו שהוציאה לאור את הספר. הוצאה זו עוסקת רבות בקידום מעמד הנכה ובעזרה לילדים במצוקה.

רקפת, בספרן של ויג ובנצל כבר לא מרגישה אשמה על כך שהיא עושה טעויות, כבר לא מרגישה עצובה על בעיותיה החברתיות, כבר לא מרגישה רע נפשית. היא מתגברת על העבר, על ילדותה הקשה שהיא עוברת בו בעת ובזכות אוטו הגלידה המוכר לנו מתוכנית "רחוב סומסום" היא הופכת לילדה בוגרת, לאישה.

אז איך כותבים ספר ילדים כזה נפלא ? צריך הרבה כוח נפשי, אומץ, חכמה וניסיון חיים. הבנה והתנסות עם ילדים עם בעיות. להבין מאין באות הבעיות החברתיות, מתי אדם הופך טוב ומתי רע, ומתי אמא שנראית טוב הופכת למתעללת, וילד שהתעלל בילדות הופך לבחור זהב.

ויג ובנצל בספרן הפליאו להדגיש את נושא היופי הפואטי בספרות ילדים. הגישה לילד, החוזק הנפשי, האהבה לזולת, הכוח שהן נותנות מעצמן לאחר והכל באמצעות הספרות.

אני פונה מפה לאמהות צעירות וגם לאבות צעירים, לכו קנו את הספר מהוצאת פיוטית : pyutit.com או דרך חנויות הספרים, כי הספר יעזור לילדיכם לקבל חוזק נפשי, אחר כך בחיים ולהימנע ממחלות נפש רבות אותן הוא עלול לצבור אם לא יהיה חזק נפשית.

אך לסיכום, יש מחלות שאי אפשר למנוע אותם, ורק ויג ובנצל יודעות את זה. עד כמה שספרות הילדים מנסה לעזור, צריכה לבוא ספרות המבוגרים ולתת דחיפה נוספת, כי העזרה לילד היא מוגבלת. העזרה צריכה להיות לאורך כל חייו של ההורה, כי אמא יש רק אחת, וגם אבא.

אני אישית למדתי הרבה מספר זה ואני מודה לשושנה אישית על שנתנה אותו לי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נועם שדות

.