אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ביקור הפטריארך של רוסיה בישראל


הרצל חקק's picture
ביקור הפטריארך של רוסיה בישראל

ביקור הפטריארך של רוסיה בישראל. צילום תפארת חקק

השקת ספרו של קיריל, הפטריארך של מוסקבה ורוסיה כולה, נערך באולמי 'קינג דייויד' בירושלים. שר התפוצות וההסברה יולי אדלשטיין ברך בשם הממשלה, הרצל חקק ברך בשם אגודת הסופרים העברים

ביקור מיוחד עורך בארץ הפטריארך קיריל, שהוא ראש הכנסייה של מוסקבה וכל רוסיה. הפטריארך הגיע להשקת ספרו ההגותי "חירות ואחריות: בחיפוש אחר הרמוניה".

 הטקס המיוחד שנערך באולם קבלת הפנים של מלון "קינג דייויד" (המלך דוד) המה מקהל של נכבדי כנסיות, שגרירים, אנשי משרד החוץ – ואת הממשלה ייצג יולי אדלשטיין שר ההסברה והתפוצות.

 בטקס נאם ראש הכנסייה, והסביר את תפיסתו בדבר האחריות המוסרית שעומדת מאחורי כל בחירה שבני אדם עושים. הפטריארך הדגיש את יסוד החרטה, את יסוד השינוי בחיים. מדבריו ניכר, שיש בהגותו חיפוש דרכים לקרב בין הדתות, ליצור דיאלוג בין תרבויות. בספרו שם ראש הכנסייה הרוסית דגש רב על חיפוש נתיבים להוביל לשינוי בפנימיותו של האדם הבוחר. 

רעיון הבחירה החופשית שכבר הובע בספר הספרים זכה לפרשנות – וליסוד מרכזי בעיצוב הרמוניה בין כל חלקי האנושות.

בטקס המרגש, נאם הפטריארך ופרש את משנתו. כמו כן נישאו שני נאומים נוספים, ברכות לפטריארך על הגותו המרתקת: ראשון נאם שר התפוצות וההסברה יולי אדלשטיין, והוא העלה קווים לחשיבות הקשר בין הדתות, לחשיבות הסובלנות. אחריו נאמתי כיושב ראש אגודת הסופרים העבריים וברכתי על קיום טקס השקת ספרו של ראש הכנסייה בישראל. הספר יצא לאור בעברית, כדי לקדם אחווה בין הדתות.

 את דבריי נשאתי בעברית – ומתורגמן תרגם כל קטע לשפה הרוסית.

 אלה הדברים שנשאתי בטקס השקת הספר:

"כבוד הפטריארך של מוסקבה וכל רוסיה,

הוד מעלתו,

אנו שמחים לארח אותך בארץ הקודש,  ונברך אותך בברכה היהודית המסורתית:

 ברוך הבא!

 אנו מברכים אותך בשם אגודת הסופרים העברים ובשמנו, וּלכָבוד לכולנו לקבל בארצנו אורח רם מעלה, איש רוח שנושא בתואר עליון בתפקידו כפטריארך. אנו מכבדים אותך כאיש דת נעלה וכן כאיש הגות ופילוסוף, שכל כולו חדור בתחושות של צדק אנושי, של הכרה בזכויות האדם וכבוד האדם.

 רעיונותיך כפי שהובעו במשך השנים בתקשורת ובפרסומים מעידים על גדולתך הרוחנית, והערכתנו לך בשל הצלחותיך לכל אורך תפקידיך ופעילותך. שא ברכה על הצלחותיך כפטריארך של רוסיה, ואנו משוכנעים שרצונותיך לפעול לשיפור איכות החיים של האנושות יישאו פרי. בני כל הדתות הם בני אותה אנושות, וכולנו שואפים להבנה בין כל חלקי האנושות, לקידום חיי הרוח והתרבות בכל מקום בעולם.

 ספרך רואה  אור בעברית, ואנו משוכנעים, שהרעיונות האוניברסאליים שבו יכבשו

לבבות ויתרמו לקירוב בין דתות. מאז ומתמיד ידעה היהדות להעריך את הרוח – להעדיף את הרוח על החומר. ראויים לציון דברי הנביא: "לא בכוחי, כי אם ברוחי, אמר ה'..". – זכריה פרק ד' פסוק ו'. האתגר הניצב בפני כולנו, לתת ליכולות הרוחניות להשפיע, לשנות, לקרב בין בני אדם.

 תודה על שכיבדת אותנו בבואך לביקור במדינת ישראל".

ספרו של הפטריארך דוכן ההשקה

צילומים: תפארת חקק

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הרצל חקק

.