אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חיזבאללה יפתור לנו את הבעיה עם איראן


רוני קליין's picture
דגל חיזבאללה

כבר הרבה חודשים אנו עדים לדילמה הישראלית בנוגע לתקיפת אתרי הגרעין באיראן.
התמונה שמתקבלת היא זאת:
מבחינתה של ישראל ההתקדמות המואצת של פרוייקט הגרעין האיראני כבר קרובה מדי לקו הסיום והגיע הזמן לפעולה צבאית. רצוי לנו שארה"ב תתקוף את אתרי הגרעין אך אם אין ברירה אז ישראל תעשה זאת לבדה.
אם ישראל תתקוף לבדה היא תכניס את ארה"ב למלחמה בעל כורחה, וייגרם נזק כבד ליחסים בין שתי המדינות. כמן כן, הזיכרון ההיסטורי, שישראל פתחה במלחמה על איראן גם יכביד מאד על פיוס עתידי עם העם האיראני לאחר הסתלקות המשטר הנוכחי.
חשוב מי יהיה הראשון שיתקוף את איראן למרות שהיקף המלחמה צפוי להיות זהה.

אובמה, מבחינתו, חוזר ואומר שיש עוד מספיק זמן לתת לסנקציות הכלכליות לשכנע את ההנהגה האיראנית להפסיק את פרוייקט הגרעין ולהגיע למו"מ רציני על סיום המשבר.
הממשל האמריקני בראשותו מרבה להגיב לאלימות הרבה באזורנו (מהרג מאות מפגינים איראנים ועד טבח עשרות אלפי אזרחים סורים) בהצהרות של "ארה"ב מוטרדת" ו"ארה"ב מודאגת".
ממשל אובמה בפירוש לא מעוניין להסתבך במלחמה נוספת באזור, ושוב עם מדינה מוסלמית.
ההגדרה של "להסתבך במלחמה" לפי השיטה האמריקנית : לכבוש קרקעית מדינה שלמה ולהתעקש להישאר שם עד שהשלטון הרצוי להם יתהווה, יתייצב, ויהיה דמוקרטי.

באיראן לא יהיה כיבוש קרקעי, ואם תהיה שם החלפת שלטון - יש מספיק אנשים באיראן שרוצים להחליף את השלטון ואפשר לעזור להם לעזור לעצמם. האיראנים הם לא ערבים.
כל ה"מומחים מטעם" של הממשל, טוענים שתקיפת אתרי הגרעין באיראן רק תדחה לשנה שנתיים את התקדמות פרוייקט הגרעין, ואפילו מזהירים כי העם האיראני יתלכד עם ההנהגה אותה הוא שונא היום. עושה רושם שה"מומחים" ממש לא יודעים איך ההיסטוריה האנושית פועלת, ובוודאי בימינו אנשים כבר לא רואים עצמם כנתינים של הריבון כבעבר.

מלחמה יוצרת שרשת אירועים שאינם ניתנים לחיזוי, והאפקט של הפצצת אתרי הגרעין ימשיך לעשות את מלאכתו שבועות וחודשים אח"כ.
אם התקיפה תהיה מדוייקת ללא פגיעה משמעותית באזרחים, ואגרופי הברזל שמגינים על המשטר האיראני יפגעו קשות – סיכוי טוב ששרשרת האירועים באיראן תביא להפלת המשטר הנוכחי ואיתו סוף לפרוייקט הגרעין למטרות צבאיות. אפילו אחוז ההרס של אתרי הגרעין כבר לא יהיה רלוונטי לתוצאה הסופית.

חמינאי הוא היחיד בחבורת המנהיגים שאינו מתלבט וגם אינו מחכה להתפתחויות (כי הוא זה שיוצר אותן). הוא מכריז בעקביות כי שום דבר, כולל סנקציות כלכליות, לא יפסיק את פרוייקט הגרעין.

חמינאי לבטח מודאג מהמצב הכלכלי באיראן אך הוא לא מודאג מההצהרות שממשל אובמה "מודאג" או "מוטרד". כל הצעדים שאובמה עשה מתחילת כהונתו ועד היום בנושא האיראני שיכנעו אותו שאובמה הוא "נמר של נייר"!!! זאת הסיבה העיקרית מדוע לא ניתן למנוע את פריצת המלחמה.
הנחת העבודה של חמינאי היא, שכל עוד איראן לא תתקוף ישירות מטרות אמריקניות או תסגור את מיצרי הורמוז – אובמה יצהיר הצהרות וישנע כוחות אבל לא ייתן פקודה לתקיפה צבאית באיראן. הוא בטח יבזבז עוד זמן בגיוס קואליציה צבאית נגד איראן, ויתמזמז עם הסגר ימי ואוירי. עוד חצי שנה אחרי מיצוי כל הסנקציות האפשריות שלא הכניעו את המשטר.

אני מאד חושש שחמינאי קורא נכון את אובמה.

אז מה ישראל צריכה לעשות כדי לפתור את הדילמה: איך גורמים לתקוף את אתרי הגרעין האיראניים שלא כמהלך ראשון של מלחמה?

הפתרון הוא חיזבאללה.
איראן רחוקה והיא מהווה בעיה עולמית.
חיזבאללה נמצאים ממש מעבר לגבול, והוא בן הטיפוחים היקר של איראן.
הארגון טובע באמצעי לחימה שקיבל משלטון האייטולות בצרוף "יועצים צבאיים" של משמרות המהפכה היושבים בקרבם.
נטרול מוקדם של חיזבאללה לפני תקיפת אתרי גרעין באיראן עושה את המלחמה הצפויה לישראל מסיוט שקשה לעכל אותו למלחמה מבוקרת שניתן לנהל אותה על פרק זמן ארוך אם יידרש.

כיצד זה יקרה?
איראן החתימה את סוריה וחיזבאללה על ברית הגנה הדדית.
זאת לא עוד פיסת נייר. הם האמצעי שנועד להרתיע את אוייבי המשטר האיראני מלתקוף את אתרי הגרעין - הבייבי של חמינאי.
לראשונה, לשם שינוי, אנו נפיק תועלת מברית ההגנה של האיראנים.
תקיפת חיזבאללה תגרום לאיראן להתערב במלחמה. לא סביר שבשלב זה הם יתקפו אותנו ישירות בטילים כי זה אור ירוק לתקיפת אתרי הגרעין (וכבר פתרנו את הבעיה...) - הם ישלחו קודם רכבת אווירית של נשק ועוד "יועצים צבאיים" איראנים.
בד"כ, דם שפוך בארץ זרה שווה פחות בסקלת התגובות אבל אם נעשה סגר אווירי על לבנון אז העימות מול האיראנים בזירת לבנון הוא בלתי נמנע ואבידות בנפש של משמרות המהפכה בלבנון יגרמו לתגובות שיביאו למלחמה אזורית שכולם מחכים לה בחשש.

לא בכדי נסראללה מאד נזהר לא לתקוף את ישראל מאז מלחמת 2006. גם את הנקמה המובטחת שלו על חיסולו של מורנייה לפני 4 וחצי שנים הוא כנראה כבר יוריש בצוואה לנכדים.

נותר לדרג המדיני והצבאי שלנו רק לחשוב בחוכמה איך גורמים לחיזבאללה להגיב נגד ישראל ואז השליטה בלוח הזמנים הלבנוני והאיראני תהיה אצלנו.

רוני קליין
עוסק בהתנדבות בהסברת ישראל באינטרנט.

Comments

חיזבאללה

לבקש מהדרג המדיני לנהוג בחוכמה זה גם להתעלם מעצתו של קליין.מלחמה יזומה חייבת בהסכמה לאומית רחבה הסכמה שמובנית בה ההכרה שיודעים איך מתחילה מלחמה אך לא איך היא מסתיימת. ממולץ לקליין ללמוד את נסיבות פתיחתה והסתבכותה של מלחמת לבנון הראשונה.לגבי איראן מוטב שנסמוך על ארצות הברית כי פשוט אין אופציה אחרת. רק לארצות הברית יכולת טכנולוגית- צבאית מתאימה. רוב המומחים הצבאיים והמודיעניים סבורים שהיכולת הצבאית הישראלית לפגוע באיראן מוגבלת מאוד ומבחינת האיראנים המכה שיספגו תהייה מכה קלה בכנף. לארצות הברית יש ויש חוכמה מדינית היא גם ריחוק מפאנטזיות

צודק

יש בזה משהו

תגובה לרועי

רועי שלום.אתה מתעלם מנקודה אחת מכרעת: יכולות. ראשי מערכת הבטחון לדורותיהם שוללים בחריפות תקיפה ישראלית חד צדדית באיראן. גבי אשכנזי עמוס ידלין מאיר דגן דני יתום יובל דיסקין ועוד עושים ככל יכולתם למנוע זאת. הסיבה לישראל אין כלים לכך. אין טעם במטס חד פעמי עם פצצות. תקיפה אפקטיבית חייבת לבוא בגלים להיות רציפה לכמה ימים וזה אפשרי רק לאמריקאים שיש להם שילוב של מטוסי קרב בבסיסים קרובים בתוספת שתי נושאות מטוסים באזור בתוספת מספר גדול של טילי שיוט.לאמריקאים יש גם חימוש ופצצות חודרי בטון ופלדה שלנו אין. רק האמריקאים יכולים והם אולי יפעלו אם יהייה להם גיבוי מאירופה והתנגדות רפה מצד רוסיה וסין..אם ניזום מהלך מלחמתי בלבנון נעורר את רוגזה של אירופה -ראה דברי פרנסואה הולונד לפני שלושה ימים בנושא-ונרחיק במו ידינו את הסיכוי לפעולה אפקטיבית אמריקאית כנגד איראן.איראן גרעינית היא איום ממשי על סעודיה מדינות המפרץ הפרסי ובעצם על האינטרסים של המערב. מוטב שהם יטפלו. לנו למרבה הצער אין יכולות ולכן ההתנגדות הגורפת מגורמי בטחון לפעולה ישראלית חד צדדית
רוני קליין's picture

תשובה לסוגיית היכולות

נכון שלארה"ב יש יכולות צבאיות בהרבה מהיכולות של ישראל. אף אחד לא חשב אחרת. אבל כפי שציינתי במאמר, מלחמה יוצרת שרשרת של אירועים שלא ניתנים לחיזוי. זהו לקח ספוג בדם של אלפי שנות היסטוריה אנושית. אם ישראל תגיע לנקודה קריטית של פרוייקט הגרעין (וכולנו יודעים שיש הבדל בהגדרת המושג "נקודה קריטית" בין ישראל לארה"ב) ישראל תהיה חייבת לפעול. עם היכולות המוגבלות שלה. גם אם תהיה תקיפה נטו של כמה שעות,והנזק לאתרי הגרעין יהיה מוגבל, אתרי הגרעין יושמדו. רק לא באותו יום. אני לא רואה מצב בו האמריקנים לא נכנסים למלחמה גם בעל כורחם. זה יכול להיות עניין של שעות או ימים, אבל הם לא יישארו מחוץ למלחמה. האיראנים וקבלני המשנה שלהם לא יתנו לאמריקנים להיות "משקיפים"... גם בתרחיש שארה"ב היא זאת שתוקפת את אתרי הגרעין לבד אין מצב שיתנו לישראל להיות "משקיפה". אנחנו נחטוף כאן אותה כמות של טילים. אולי אפילו יותר טילים אם האמריקנים יהיו הפותחים (כי לנו יש יכולות לפחות כמו לאמריקנים וניסיון יותר מהאמריקנים בהשמדת טק"ק). הטק"ק יהיה המטרה הראשונה עוד לפני תקיפת האתרים. האתרים לא בורחים לשום מקום. הטק"ק כן. במילים אחרות, אל תצפה שהאמריקנים יחסכו לנו משהו בדם או בהרס תשתיות בתרחיש שאנחנו מסתכנים ומניחים לאובאמה לבחור את המועד לתקיפה, או לנהל מו"מ עם מומחי ההונאה האיראניים ולהצהיר כי (תודות לו) איראן ויתרה על בניית נשק גרעיני...בזמן שהנשק כבר מוכן ומוסלק במדינה עם שטח של מערב אירופה.
רוני קליין's picture

תגובה לגיורא

גיורא שלום, לגבי"הסכמה לאומית רחבה" זה נשמע מצויין אבל המציאות מורכבת מדי בשביל סיסמאות.. האם אין הסכמה לאומית רחבה שנשק גרעיני בידי איראן הוא איום קיומי? רק מיעוט קטן של אנשים סבור שהשינאה הפתולוגית של משטר האייטולות כלפי ישראל זה רק דיבורים לצורכי פנים. לגבי הסתבכות במלחמת לבנון הראשונה זה באמת דומה להסתבכות של האמריקנים כפי שכתבתי במאמר. אחרי מבצע צבאי מחכים לשינוי פוליטי...... טעות שתמיד מוכיחה את עצמה. לגבי להסתמך על האמריקנים זה באמת מה שצריך לקרות. זה הרצוי. יש בעיה עם המצוי. אובאמה הודיע שהמודיעין האמריקני ידע מתי בדיוק יבצעו האיראנים את ההרכבה בפועל של הנשק הגרעיני ואז הוא יפעל צבאית. גורלנו תלוי בידיעת העיתוי המדוייק הזה, ושלא יקרה מאוחר מדי... אפילו לא יום אחד אחרי!!!! אתה מבין שיש כאן הימור מסוכן מאד. לפי השקפת עולמו של אובאמה חמינאי כבר מזמן היה צריך להפסיק את פרוייקט הגרעין עקב הסנקציות שגורמות לקריסה כלכלית . יש כאן בעיה מאד גדולה.
רוני קליין's picture

הסיבה הכי רצינית לתקוף את חיזבאללה

לפי התפתחות האירועים בסוריה מסתמן שהגעת נשק כימי לידי חיזבאללה היא הסיבה הכי סבירה לתקיפת אתרים בלבנון ולמלחמה שאליה התכוונתי. יש כבר דיווחים (שעד לזמן כתיבת שורות אלה טרם אושרו) שחלק מהנשק הכימי כבר הגיע לחיזבאללה. על זה נאמר: מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רוני קליין

.