אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כלבים וחתולים - עצות וטרינריות לקראת החורף


מאת ד"ר דיויד רוזנבלט - רופא וטרינר יועץ ביו-פט יצרנית בונזו ולה קט

השמועה מספרת, שבחודש נובמבר החורף מתחיל. בחורף הפרעושים, הקרציות והחתולות המיוחמות יוצאים לפגרה. במקומם מגיעות צרות חורפיות שמאמר זה עשוי לעזור לכם למנוע. החורף הישראלי, כמו תופעות ישראליות רבות, לא כל כך קיים, אבל הוא שלנו ואנחנו אוהבים אותו. ובכל זאת,  ליקטתי עבור בעל חית המחמד צרור עצות שימושיות וחורפיות.

 קור -  גם כלבים וגם חתולים מסתדרים בסדר גמור בטמפרטורות נמוכות. זאת בתנאי שנדאג להם למקום מסתור מהגשם והרוח. כדאי שהמלונה תהיה מבודדת מהרצפה. זה לא אומר, שאם נכניס אותם לבית המחומם והנעים הם יפנו לעמותת תנו לחיות לחיות. אדרבא (אגב, גורים קטנים מתקשים לשמור על חום גופם, ולהם כדאי לדאוג  לחימום).

ביגוד – מעבר לצו האופנה, כלבים (במיוחד כלבים קטנים וכלבים קצרי פרווה) צריכים סוודר או מעיל בימים קרים כשמטיילים אתם בחוץ. חתולים מגזע ספינקס, שאין להם פרווה, גם כן יזדקקו לבגד מיוחד בחורף.

ברקים ורעמים - ישנם כלבים הסובלים מתופעה המכונה "חרדת רעמים". בזמן סופות רעמים הם נכנסים לאמוק, ומנסים להיכנס למיטה שלכם. בדרך כלל מדובר באותם כלבים אשר סובלים מזיקוקים ורעשים חזקים. לעתים ניתן לטפל בתופעה על ידי טיפול התנהגותי ולעתים יש להיעזר בתרופות הרגעה. בכל מקרה אין טעם לכעוס על הכלב כי ההתנהגות אינה בשליטתו. אם כלבכם סובל התופעה זו, פנו לווטרינר/ית לייעוץ.

חימום - במהלך האבולוציה אבותיהם הפראיים של חיות המחמד שלנו לא נחשפו לקמין או רדיאטור 12 צלעות, ולכן אין להם האינסטינקט הדרוש להיזהר מכוויות. שימו לב, שהחתול או הכלב אינו מתכרבל קרוב מדי לתנור. אם הוא נכווה, החישו אותו לרופא/ה. בנוסף, מומלץ להימנע משימוש בסמיכה חשמלית. אם כלב לועס את הסמיכה הוא עלול להתחשמל. אחת מהדרכים הבטיחותיות לחמם כלב קטן או חתול כשהם ישנים זה לספק להם בקבוק מים חמים. יש אנשים שלוקחים בובת פרווה כמו דובי ומכניסים לתוכה את בקבוק המים כדי שהחיה תוכל להתפנק עם בובה חמימה בחורף.

 תזונה - כדאי לדעת, שחיות מחמד ששוהים בחוץ בחורף, משתמשים בהרבה אנרגיה על מנת לשמור על חום גופם. לכן הם צריכים לאכול יותר, ואפילו הרבה יותר.  אם בעל החיים שוהה בחוץ בטמפרטורה קרה מאד הוא עשוי להזדקק לכמות כפולה של מזון. כלבים וחתולים שחיים בבית לא אמורים לאכול יותר במהלך החורף כי הם נהנים מהטמפרטורה שיש בתוך הבית ולא צריכים לחמם את עצמם.

 מחלות חורף - כל החיידקים והנגיפים שפוגעים בדרכי הנשימה נפוצים יותר בחורף. בכלבים רואים יותר מקרים של שעלת מדבקת הנגרמת על ידי החיידק בורדטלה ברונכיספטיקום. בחתולים ניפגש לעתים קרובות בחתול מנוזל ומקורר שחטף את נגיף הרינו-טרכאיטיס. קיימים חיסונים יעילים נגד מחלות אלה ועוד. החיסון לכלב לא כלול בחיסון המשושה ויש לבקש אותו במיוחד. לעומת זאת, החיסון בחתולים כלול בחיסון המרובע, ואם דאגתם לחסן את חתולכם כל שנה כמומלץ, אז הוא יהיה מוגן יותר.

  1. חתולים ומכוניות - חתולים אוהבים להתחמם מתחת למכסה המנוע של מכוניות. אם אתה חתול ואתה ישן שנת ישרים מתחת לאיזה מכסה מנוע, אתה לא רוצה שהלהב של הרדיאטור יעיר אותך. פעם היינו רואים כל חורף כמה וכמה חתולים שנפצעו כך על הבוקר. כיום, לרוב המכוניות יש אזעקה עם שלט, והצפצוף של פתיחת המנעול מזהיר אותם. בכל זאת, עשו נוהג קבוע של מספר טפיחות על מכסה המנוע לפני הכניסה לרכב. בנוסף לכך, ידוע שחתולים אוהבים במיוחד את טעמו המתוק אל אתילן גליקול. זהו הנוזל המכונה אנטי-פריז, שנהוג להוסיף לרדיאטור. אם אתם משתמשים באנטי-פריז, חשוב לאחסנו סגור היטב במקום בטוח. החומר הזה רעיל מאד.

 צער בעלי חיים - כשבחוץ קר, גשום וחשוך ובתוך הבית נעים וחמים, זה הזמן לחשוב על  מאות הכלבים והחתולים הרטובים והעצובים, שכמעט שכחו מה זה חיבוק של ילד ויד מלטפת. רוצו לאמץ ידיד חדש. דאגו בעוד מועד לניתוח עיקור או סירוס לחית המחמד שלכם, כי כל גור חדש שיולד יחרוץ את גורלו של  גור אחר שמחפש בית. בחורף כדאי גם לחשוב על חתולי ה- homeless שמסביב. קצת אוכל ומקום מסתור יעזור להם לעבור את החורף בשלום.

שם מחבר: 
דיויד רוזנבלט
משרד יחסי ציבור שולח: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הדר דניאל

.