אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

HTML 5 - הכצעקתה?


לאחרונה אנו שומעים יותר ויותר את הבאזז וורד החדשה: HTML 5.
רבים הם המסנגרים על ה"שפה" ה"חדשה", ואנו רואים פרסומים בעיתונות חדשות לבקרים, המהללים ומשבחים את השימוש ב-HTML 5 בבניית אתרים. אני שואל את עצמי מה העניין? ספריות JAVASCRIPT הרי תמיד היו. ואפילו בזמינות גבוהה ובחינם. האם השימוש בכמה תגיות ייעודיות כמו קנבס והטמעת מדיה טיפטיפה שונה באמת מצדיקות את ה"הווו האאא"?

ולמה הדבר הדומה? לפני 6 שנים היה באזז אחר בארצנו הקטנטונת: הלא הוא הAJAX. כולם נשבעו בשמו ואנסו את האתרים שלהם כדי לעשות שימוש בו. לא היה לקוח שלא דרש אג'קס ולא היה ספק שהעיז להגיד שלא תמיד (ואפילו לרוב) אין בו צורך. האג'קס היה הדבר וכולם רצו ממנו ביס. האג'קס אמנם מספק פונקציונאליות חשובה, אך כבר אז שאלתי את עצמי האם יש מקום לקחת JAVASCRIPT וקצת HTML ולהגיש אותם באריזה חדשה כאילו המדובר בשפה חדשה, בניגוד לגישה ספציפית וחדשה למחצה. ביטים רבים זרמו בנהר האינטרנט מאז, וכעת אנו מוצאים את עצמו עומדים משתוממים מול "שפה" "חדשה" נוספת. HTML 5 היא לא יותר מ"עוד מהקיים".

בואו נדבר רגע על אנימציה. נכון, הפלאש מת. אבל כמו תפוח שעומד על המדף אצל הירקן, הוא עדיין לא יודע שהוא מת. עדיין אפשר ליהנות ממנו עוד פרק זמן ארוך, לפני שירקיב ויעלם. גם הפלאש, שספג מכת מחץ מאפל, החל את תהליך הגסיסה שלו. אין לי ספק שתהליך זה יהיה ארוך, מכיוון שהקוד שנכתב בפלטפורמה זו בשנות קיומה (אם לא מלכותה) הארוכות הוא רב ומורכב כל כך, שייקח זמן רב להמיר או לשכפל אותו ל- JAVASCRIPT.

ספריות האנימציה הפלאשיות מורכבות מאד ומעניקות יכולת להציג תנועה אלסטית והדמיות תלת מימד שעוד לא יצא לי לראות ב- JAVASCRIPT וכנראה גם לא יצא לי בעתיד הקרוב. מעבר לזה, ממשק המשתמש של פלאש יכול להיות כל כך נוח ופשוט לתפעול (פלאגינים וקומפוננטות של אפקטים משובחים זמינות ברמת לחיצת הכפתור) שאין מה להשוות בינו לבין ה-HTML 5 ולו רק מפני שלא צריך ממש ידע בתכנות כדי להפעיל אותן. יסלחו לי סנגורי הHTML 5 אבל אני לא ממש רואה משתמש ביתי חובב מתחיל לגזור ולהדביק חתיכות קוד וקבצים, ומשנה ערכים בעורך טקסט כדי להשיג אנימציה בסיסית באתר שלו.

גם הקנבס המפורסם וכל הגימיקים האחרים לא ממש מרשימים אותי בינתיים. על מה הצעקה?  מניפולציות בסיסיות וגסות על תמונה אפשר לבצע גם בידע מינימאלי בכל תוכנת עריכת תמונות, פשוטה ככל שתהיה. הממשק של תוכנות אלו הרבה יותר נוח לשימוש והבנה, והרבה יותר אינטואיטיבי לבעל האתר החובב מאשר התעסקות בקוד. בקיצור, לדעתי המדובר פה בהרבה מהומה על לא מאומה.

אין הצדקה, לטעמי, להכריז על מלך חדש בשכונה, גם כי המלך הישן עוד לא הבין שהוא מת, וגם כי המלך החדש עוד רק ממזר.

גם כשתנובה מוציאים קוט'ג "חדש" (שהוא ממש כמו הקוטג' הישן רק עם קצת סידן כתוספת) הם לא נותנים לו שם אחר ומכריזים עליו כגבינה החדשה והאולטימטיבית. קל וחומר במקרה שלנו, כשאין אפילו תוספת סידן. אני מבין את הצורך השיווקי ואת הנוהג הקיים לקחת את אותה גברת, להחליף את הצבע של האדרת ולמכור אותה כגברת חדשה, או אולי אפילו כאדון. מצטער, אבל אני עדיין לא רואה איך אני משיג אותה פונקציונאליות עם HTML 5. החברה עדיין לא מפסידה כלום גם אם לא נעזרים בגימיק החדש. אם אני צריך אנימציות מורכבות, אפקטים רציניים על טקסטים וכד' אני עדיין פונה לפלאש. ה-ACTIONSCRIPT 3.0 כשפה מונחית עצמים נותנת פתרונות מצוינים ברבדים רבים, כמו ניהול מדיה ועוד.

אין מה להמליך מלכים, ובטח שלא להתייחס ל-HTML 5 כשפה חדשה. גג שיפור, וגם זה עוד נצטרך לראות...

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

כצעקתה.

הייתכן שאתה מוריד מערכו של המלך החדש, רק משום שקשה לך להיפרד מן המלך הישן שסיפק (וכנראה עדיין מספק) לך פרנסה? זה שאינך רואה ("מצטער, אבל אני עדיין לא רואה איך אני משיג אותה פונקציונאליות עם HTML 5.") לא אומר שזה בלתי נראה. יותר סביר שכנראה לא בדקת מספיק לעומק. איך תצדיק היום ללקוחות שלך שאת האנימציה, או האפקט שיצרת עבורם בפלאש לא ניתן לראות ב-אייפד\אייפון וחבריהם ההולכים ומתרבים ומשתלטים על השוק? (שלא לדבר על אנדרואיד שגם הולך ומפסיק את התמיכה בשפה הישנה והמסורבלת מבית אדובי).

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תמיר סנגריה

.