אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ג'ומלה - פארק היורה מכה שנית


ג'ומלה - פארק היורה מכה שנית

ג'ומלה היא מערכת ניהול תוכן. אין כאן עם מה להתווכח. האם היא מערכת ניהול תוכן טובה? זה כבר עניין אחר.

בתחילת שנות האלפיים, לא היו הרבה ברירות. בניית אתרים בקוד פתוח עוד הייתה בחיתוליה. וורדפרס הייתה מוגבלת לפונקציונאליות של בלוגים, דרופל עוד הייתה מפלצת שניתן היה להכריע רק בעזרת צי של מתכנתים רוסים עשויים ללא חת. על קונקריט 5 עוד אף אחד לא שמע. ג'ומלה הייתה הרע במיעוטו.

המעבר לקוד פתוח אילץ את כל הדור הישן של המתכנתים הישראלים ללמוד ג'ומלה. הסיבות היו נכונות. אך מאז השתנו הנסיבות.

כמו כלב ישיש שאין ללמדו טריקים חדשים, ממאנים מתכנתים ישראלים רבים להתקדם למערכות העדכניות. בניית אתרים ב-2012 לא יכולה שלא להישען על פונקציונאליות עכשווית, שג'ומלה פשוט לא מספקת.

בכל פעם מחדש, אני מופתע לשמוע כמה מפתחים ישראלים מנסים לדחוף את ג'ומלה במורד גרונותיהם של הלקוחות, ואפילו לא בוחלים במגוון רחב של "הוכחות" והוצאת דיבתן של כל המערכות האחרות, כדי להמשיך ולפרנס את העצלות המונעת מהם להתקדם בחיים. ג'ומלה היא כל כך פסה שאני ממש מתבייש לדבר עליה. בתור אחד שמאחוריו עשרות פרויקטים בג'ומלה, כמו גם עשרות פרויקטים בוורדפרס ובדרופל, "אין לי פרצוף" להציע ללקוח לבנות בג'ומלה. לא ללקוח קטן, שיצטרך ללמוד להתמודד עם מערכת ניהול בלתי ידידותית בעליל, ובטח שלא ללקוח גדול שמהר מאד יתקע בלי יכולת לתת מענה לצרכים המורכבים המשתקפים בחיים האינטרנטיים בני זמננו.

העניין הוא כזה: הקהילה של ג'ומלה לא הצליחה להתגבר על קשיים ובעיות ראשוניות שהוטמעו במערכת, ובחרה להמשיך ולגרור את הבאגים והאידיוסינקראטיות שלה לכל הגרסאות העתידיות. במקום לקחת את הזמן הדרוש על מנת לשפץ את המערכת, גם אם זה אומר שצריך לעכב את יציאת הגרסה הבאה, בחרו החברה הטובים ב ג'ומלה לרוץ קדימה ולצאת עם גרסה חדשה, גם אם זה על חשבון בעיות פונדמנטליות בליבת המערכת. התוצאה היא שהמערכת סוחבת גיבנת מטורפת של הגיון עקום ומנטאליות תלאי על תלאי, שהפכו אותה ליותר ויותר לא רלוונטית במהלך השנים. הקשיים שמנהל מערכת ג'ומלה נתקל בהם בבואו לעשות היררכיית תוכן נורמאלית הם אדירים, ויותר מכל מיותרים. וזה בלי לדבר על ג'ומפיש ושאר פלאגינים מפלצתיים שצריך דוקטורט בשביל להבין איך לגרום להם לעשות מה שצריך חרף מגבלותיהם האינהרנטיות. וכל זאת בזמן שמערכות משופשפות וידידותיות מתחרות כל אותו זמן על לב הלקוח. הראו לי בעל אתר ג'ומלה אחד שמעוניין להישאר באותה פלטפורמה באתר הבא שלו. אפילו כאלה שלא ראו מעולם מערכות אחרות, יוצאים מיוזמתם ומתחילים לחפש ולשאול שאלות על מערכות אחרות. אני עוד לא ראיתי מנהל אתר וורדפרס שבודק מה עוד יש בשוק...

ישראל, כמו פארק יורה בו מסתובבים עדיין דינוזאורים, בעוד שבשאר העולם שולטים יונקים, מאכלסת צבא של נאמני ג'ומלה, בעוד שבשאר העולם כבר מזמן שכחו מה זה.

הספקטרום האינטרנטי מתחלק, מבחינתי, לשניים: אתרים פשוטים או בינוניים שמבקשים שימוש בוורדפרס, ואתרים בינוניים או מורכבים שמבקשים דרופל. אין הצדקה לאף מערכת אחרת. לא ברמת ניהול התוכן הבסיסי, לא ברמת ניהול התמונות והמדיה, לא ברמת היררכיית התוכן, התפריטים והתיוג ובטח לא ברמת ניהול המשתמשים והתצוגות המפולחות. וחרף זאת, ג'ומלה, כמו משענת קנה רצוץ ממשיכה לצוץ כאופציה עבור לקוחות ישראלים. בחו"ל זה לא היה קורה, ואכן זה לא קורה.

ולא שחסרים ספקים של וורדפרס או דרופל בארץ. נהפוך הוא. יש מספר חברות רציניות, ומספר גדול של ספקים פרילנסרים שיכולים לבנות אתרים מדהימים בכל אחת משתי הפלטפורמות הללו (לדוגמה: ספק זה, שהוא ספק ותיק ומוצלח העובד בשתי הפלטפורמות, ומתמחה בעיצוב אתרים לעסקים).

אבל עכשיו לך תסביר ללקוח ששמע מאיזה ליצן שכדאי לו לבנות אתר בג'ומלה למה זה לא נכון. אני לא יודע אפילו מאיפה להתחיל. זה כמו חייל שרוצה לצאת לקרב חמוש בכרית ישיבה גדולה. זה פשוט לא רלוונטי.

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

פלאש?? איפה *אתה* חי?

פלאש כבר מזמן עבר מן העולם. ראה: html5 ...

איפה מוזכר פלאש?

הוא בכלל לא מדבר על פלאש.

בג'ומלה עדיין צריך 3 רמות של תוכן?

אני כבר לא משתמש בג'ומלה שנים, אבל פעם אחרונה שבדקתי היית חייב לקבוע כל פריט תוכן ברמה שלישית. לא יכולת רביעית ולא יכולת ראשונה - רק שלישית. זה עדיין ככה?

אני לא יודע בקשר לרמות (גם אני כבר התקדמתי בחיים)

אבל אני זוכר את הניסיונות המסויטים לקנפג את ג'ומפיש לאתר עברית/אנגלית.

ימים שלמים של בלאגן

ימים שלמים של בלאגן להקים את זה, ואז עוד עשרות טלפונים זועמים מהלקוח וימים שלמים של תיקונים בכל פעם שהלקוח מנסה להוסיף איזה פריט...

אתרים דו לשוניים זאת בעיה גם במערכות האחרות

בדרופל זה לא פשוט בכלל, ובוורדפרס למיטב ידיעתי חייבים לעשות שתי התקנות או יותר. עדיין עדיף על ג'ומלה, אבל זה גם לא פיקניק...

מישהו ניסה פעם לעשות גשר לפורום בג'ומלה?

אני עובד על זה כבר שבוע. יש פורום טוב בדרופל לא?

לא אין

אים פורום טוב בדרופל וגם לא בוורדפקס

הפורום בדרופל זה מודול בסיסי

הוא חזק ואמין אבל אין לו הרבה אפשרויות. ממליץ על PHPBB אם כבר צריך פורום אמיתי.

נכון לעכשיו, עדיין הפונקציונליות מכתיבה את המערכת

צריך פורום - תתקין מערכת פורום. צריך חנות תתקין מג'נטו. צריך אתר תוכן - לך על וורדפרס. אף מערכת עדיין לא מסוגלת לספק פונקציונליות מורכבת ואמינה שאינה הפונקציונליות ממנה צמחה.

אני חושב שגומלה היא המערכת הטובה ביותר שיש היום

שלום אני חושב שגומלה היא מערכת בניית אתרים הטובה ביותר שיש היום amsale.co.il/

ג'ומלה בעד ונגד

אין ספק שלכל מערכת יש את היתרונות והחסרונות שלה, כמו לג'ומלה וגם כמובן לאתרים הנכתבים בקוד. לא פעם שמעתי את המשפט ממפתחי אתרים "עזוב אותך יותר קל לבנות אתר חדש" וזאת לאחר שהאתר נבנה בקוד ואותו מפתח יצא לפנסיה בניקרגואה. כמובן כל אתר צריך לעבור אפיון ובהחלט יש כאלו שג'ומלה יהיה מצוין עבורם, וגם מערכת ניהול תוכן (לרוב זה מה שהם צריכים נוחה וידידותית (כמובן אם יודעים להציגה נכון)

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.