אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חמוציות - הטבע בשרות מערכת השתן


מאת ד"ר דיויד רוזנבלט 

כשהייתי סטודנט לרפואה וטרינרית בתחילת שנות התשעים, יצא לי לעבוד כאסיסטנט במרפאה וטרינרית סואנת. התפקיד שלי היה, בין היתר, לסייע במהלך הניתוחים הרבים שנעשו במרפאה. אני זוכר סוג אחד של ניתוח, לא פשוט, המכונה אורתרוסטומיה. זהו ניתוח שעושים לחתולים זכרים מסורסים, בו כורתים להם את הפין ותופרים את שפתי צינור השופכה לעור כדי שיוכלו להשתין. בקיצור, ניתוח לשינוי מין. אם אתם שואלים את עצמכם למה לעשות מהלך כל כך דרמטי, התשובה היא, כי לפעמים זהו הפתרון היחיד למניעת סתימות חוזרות של צינור השתן של החתול. כשיש אבנים בדרכי השתן בחתול זכר, הם נוהגים ליצור פקק קרוב לקצה הפין במקום בו נמצאת עצם הפין (כן, כן.. לחתולים יש דבר כזה). הפקק גורם לעצירת שתן ומצב מסכן חיים.

הניתוח מאד עדין ומורכב והתפעלתי מהמיומנות של הכירורג. הוא הסביר לי שבעבר, בשנות השבעים והשמונים, היו עושים ניתוחים כאלה כל הזמן. עדיין עושים מדי פעם ניתוחי אורתרוסטומיה, אבל הרבה הרבה פחות מפעם. הסיבה היא, שעם השנים למדנו לנהל את המחלה באמצעות המזון ולמנוע מראש את רוב מקרי הסתימה. באותם חתולים שכן סובלים מסתימת שתן, ברוב המקרים ניתן למנוע סתימה חוזרת באמצעות מזונות מיוחדים.

חמוציות הן פירות יער בעלי גוון אדום חזק אשר גדלים באזורים ביצתיים בעיקר בצפון אמריקה. כשהמתיישבים הלבנים הגיעו לעולם החדש הם למדו כי הילידים האינדיאנים משתמשים בחמוציות למאכל וכתרופה לריפוי מגוון מחלות. מאז הפרי הפך לפופולארי מאד להכנת ריבות ומשקאות, אך בעיקר כפרי עם סגולות רפואיות, בין היתר במניעת אבני כליה ובמניעת דלקות במערכת השתן.

מה כל זה קשור לחתולים? מאז שהתברר הקשר בין מזון לבין סתימות ודלקות שתן בחתולים, חברות המזון מקפידות לייצר מזון לחתולים עם חמיצות גבוהה. זה גם טעים לחתול וגם מסייע במניעת התפתחות גבישים בשתן אשר עלולים להפוך לאבנים ולגרום לסתימות. לאחרונה נמצא כי הכנסת חמוציות כמרכיב טבעי במזון יבש לחתולים משפר את הטעם, מעניק תכונות נוגדות חמצון, מעלה את חמיצות המזון ובכך תורם למניעת דלקות, אבנים וסתימות במערכת השתן.

אז בפעם הבאה שאתם בחנות החיות, אל תופתעו אם תיפגשו במזון לחתולים המכיל חמוציות!

שם מחבר: 
ד"ר דיויד רוזנבלט
משרד יחסי ציבור שולח: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת ערן קלינגר

.