אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טקס הענקת פרס ברנר של אגודת הסופרים העברים


השבוע, ביום רביעי 23/05/2012 יתקיים טקס הענקת "פרס ברנר" של אגודת הסופרים העברים. הזוכה בפרס הוא הסופר דויד גרוסמן.

את הטקס ינחה קובי מידן ובחלק האמנותי יופיע בהתנדבות הזמר יהודה פוליקר. קשר ידידות חם נרקם בין דויד גרוסמן ליהודה פוליקר. יהודה פוליקר הלחין את השיר שדויד גרוסמן כתב לאחר מותו של בנו אורי בשדה הקרב "קצר פה כל כך האביב".

ציטוט מהידיעה על הזוכה בפרס

דויד גרוסמן הוא הזוכה ב"פרס ברנר" של אגודת הסופרים העברים לשנת תשע"ב הפרס, בסך 50,000 ש"ח, הוא בסיוע רחל ומשה ינאי, התומכים בפרס ברנר. 85 ספרים הגיעו השנה לוועדת השופטים מטעם אגודת הסופרים העברים. השופטים, פרופ' זיוה שמיר (יו"ר), פרופ' ניצה בן דב ואליעז כהן החליטו פה אחד להעניק את פרס ברנר לשנת תשע"ב לספר "נופל מחוץ לזמן" של דויד גרוסמן, לאחר שלישיבה הסופית הגיעו חמישה ספרים שבלטו השנה בעיני השופטים. ארבעת האחרים היו: "הרצל אמר" מאת יואב אבני, "נתב"ג" מאת יואב כ"ץ, "ראש עקום" מאת נאוה סמל ו"מוקס נוקס" מאת שמעון אדף.

 ציטוט מתוך נימוקי השופטים:

"נופל מחוץ לזמן" מצטרף ליצירות מופת כמו "חגיגת קיץ" של אלתרמן ו"אותו הים" של עמוס עוז", שהפילו את המחיצות בין הפרוזה לשירה, בין המציאות לפנטזיה ובין החיים לבין מוות. אפשר למתוח חוטים של אנלוגיה בין ספרו של דוד גרוסמן ליצירות של חנוך לוין, של אלן גינזבורג ובמיוחד ליצירתו של דילן תומס "Under Milkwood", אך דוד גרוסמן ב"נופל מחוץ לזמן" נועז ומרחיק לכת מכל אלה. הוא מעמיד בהעלם אחד פרוזה, שירה, דרמה, ליברטו לאופרה ותמליל לתסכית רדיו. הוא מפיל את החיץ בין הסוגות המכובדות לסוגות היום-יומיות, וכן את החיץ בין לשון הספרות הקנונית ללשון הרחוב הפשוטה. זהו ספר ללא גבולות ומגבלות, כיאה ליצירה המפילה את החומה הבלתי עבירה בין מחוזות החיים והמוות. ומעל הכול, זהו ספר מרגש ומדמיע, הגורם לקוראיו להרהר על החלוף ועל העמידה על קו הקץ, להיסחף אחר מקצביו ולא להניח את הספר מידם בטרם מיצוהו עד תום. על הישגיו הנדירים של דוד גרוסמן בספר "נופל מחוץ לזמן" זה מצאנו אותו ראוי לפרס ברנר לשנת תשע"ב.

פרופ' זיוה שמיר (יו"ר)

פרופ' ניצה בן דב

והמשורר אליעז כהן

שם מחבר: 
נירה תובל, דוברת אגודת הסופרים העברים במדינת ישראל

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת נירה תובל

.