אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תו נכה - מה אנחנו באמת יודעים עליו?


דודי שרון's picture
תו נכה

קיימות ספקולציות רבות או שמועות המתחילות בשיחות סלון למיניהן, בכל הנוגע לאנשים הזכאים לתו נכה. אנשים רבים טועים לחשוב כי כל נכות שהיא מקנה את הזכות לקבל תו נכה, שעשוי כמובן להקל על חיי הנכה, אך למעשה ישנו חוק מאוד ספציפי בהקשר הזה ועל פיו בלבד מוגדרת זכאותו של אדם הרשאי לקבל ולהשתמש בתו נכה. חוק זה נקרא חוק חניה לנכים תשנ"ד - 1993, בשונה מחוקים אחרים שאתם עלולים אולי להיתקל בהם ועוסקים גם הם בנושא הנכות.
 
על פי החוק המדובר, ישנם 2 סוגי מוגבלויות או נכות שכאשר אדם לוקה בהם יהיה זכאי לתבוע לעצמו תו נכה לשם הקלה על מצבו. לסוג הראשון משתייכים אלה הסובלים מנכות פיזית-גופנית כמו בעיות אורתופדיות שונות, חולי סכרת, חולי לב, טרשת נפוצה ועוד. לסוג השני אלה הלוקים במחלות נפשיות כגון אפילפסיה, חרדות חמורות, אלצהיימר, שיטיון, אגרופוביה ועוד.

למעשה, מטרתו של תו הנכה היא לנסות להקל ולסייע על הסובלים מנכויות ומוגבלויות שונות לתפקד בשגרת יום יומם ככל האפשר ולהעניק להם קדימות מסוימת על פני אנשים בריאים שאינם מתקשים בפעולות פשוטות כמו הליכה, טיפוס במדרגות וכן הלאה. תו נכה מייצר העדפה מתקנת על מנת שנכים יוכלו להרגיש שווי זכויות בחברה עד כמה שניתן ולאפשר להם תפקוד שגרתי בנוחות מרבית.
 
אז איך באמת מסייע תו הנכה לאלה הזקוקים לו?

ראשית, מלבד היתר לחנות בחנייה המיועדת לנכים בלבד כמובן, מאפשר תו נכה להחנות במקום אשר אסור לחנות בו כלל. על פי סעיף 2 לחוק חניה לנכים, תשנ"ד – 1993, אדם המחזיק בתו נכה יכול לחנות את רכבו במקום שאינו מסומן לחנייה, כולל מדרכות, אם אין בקרבת מקום חנייה המיועדת לנכים שכן דבר זה עלול לפגוע בבריאותם.

שנית, אדם בעל מוגבלות המחזיק כחוק בתו נכה, לא ישלם דמי חנייה בחניון ציבורי, אם זוהי הדרך היחידה שבה הוא יכול להגיע לאותו אתר ציבורי, כמו למשל בית חולים, מוסד לאכיפת חוק, בנק, בית משפט, בתי ספר, מסעדות ומקומות בילוי, גני ילדים, בית כנסת וכן הלאה. עם זאת, אולי יעניין אתכם לשים לב לעובדה כי זכות זאת אינה מעוגנת ב'חוק החניה לנכים' אלא בחוק "שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות", תשנ"ח – 1998, עבור "אדם עם מוגבלות" שהגדרתו היא "אדם עם לקות פיסית, נפשית או שכלית לרבות קוגניטיבית, קבועה או זמנית, אשר בשלה מוגבל תפקודו באופן מהותי בתחום אחד או יותר מתחומי החיים העיקריים".
 
הטבות נוספות שמקנה תו הנכה במקרים מסוימים ועל פי סוגים מסוימים של תווים, וסבירות גבוהה שלא ידעתם זאת, הן למשל ההיתר לנהוג בנתיב של תחבורה ציבורית (במקרה של תו נכה בצורת תמרור 437), הטבות במחירי תדלוק הרכב או בתשלומים על אגרות רישוי.

ישנם פרטים רבים ועובדות חשובות נוספות שאפשר ללמוד על תו הנכה והשימושים הנכונים בו, ובמקביל לשאיפה התמידית להיות בריאים ואיתנים כמובן, חשוב לקבל את הייעוץ הנכון ומלוא המידע בשעות הצורך עבור אלה הזקוקים לשירות זה וזכאים לזכויותיהם.

מי הם הזכאים לקבלת תו נכה?
 

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

חדש! אפליקציית CheckTav לבדיקת תו נכה לרכב.

חדש! אפליקציית CheckTav לבדיקת תו נכה לרכב.

לינק להורדה בחנות:

https://app1.page.link/tav-neche

אפליקציית תג נכה לבדיקת תוקף תג נכה

חדש לאייפון! אפליקציית תג נכה אשר בודקת את תוקפו של תג נכה לרכב

לינק להורדה מה-Appstore:
https://itunes.apple.com/us/app/%D7%AA%D7%92-%D7%A0%D7%9B%D7%94/id1437451500?mt=8&ign-mpt=uo%3D4

וגם אפליקציה ParkTag

אפליקציה ParkTag ללא פרסומות

https://play.google.com/store/apps/details?id=boten.parktag

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.