אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תמא 38 – כדאי או לא כדאי?


דודי שרון's picture

תמא 38, תכנית המתאר הארצית, מציעה יתרונות רבים כמו גם מספר חסרונות שכדאי לקחת בחשבון לפני שמתחילים בתהליך. מתגוררים בבניין ישן ושוקלים האם אפשרות כזו ריאלית לכם? האם כדאי לצאת לדרך או שמא לחשוב אולי על שיפוץ? אם כן, הנה סקירה על היתרונות ועל החסרונות של תמא 38, סקירה שוודאי תעזור לכם בקבלת ההחלטות:

תמא 38 – יתרונות

התכנית מגנה על הבית שלכם מפני רעידות אדמה – היתרון הבולט של תמא 38 הוא העובדה שהיא מעניקה למבנה הישן את ההגנה ואת התמיכה הנדרשת לו במקרה של רעידת אדמה חלילה. התכנית כולל חיזוק המבנה והוספת ממ"ד לכל אחת מדירות הבניין.

העלאת ערך הדירה – תכנית זו מאפשרת לבעלי הדירות, הבוחרים להשתתף בה, ליהנות מזכויות בניה שונות, המעלות בסופו של דבר את ערך הדירה. הדירה, בעקבות התכנית, גדלה ב-25 מטרים בדרך כלל, יש תוספת של מעלית לבניין, יש תוספת של חניות וכמובן המבנה משופץ ונראה טוב הרבה יותר. כמובן שיש לקחת בחשבון את מיקומו הגיאוגרפי של הבניין בארץ ואת ערכן הריאלי של דירות באותו אזור.

ללא הוצאה כספית כלשהי – יתרון בולט נוסף של תמא 38 הוא העובדה שלא נדרשת מבעלי הדירות הוצאה כספית כלשהי. הם אינם צריכים לממן את הבניה, את עורך הדין, את שירותיו של המהנדס והמפקח או כל פרמטר אחר. את כל אלה מממן הקבלן, שמבצע את הפרויקט, ובתמורה לכך מקבל זכויות בניה שאותן הוא מנצל לטובת בניית דירות נוספות שאותן הוא יוכל למכור.

פטורים שונים – בעלי הדירות פטורים משתלום מס שבח ומתשלום מע"מ. נכון להיום, בעלי דירות המבצעים שיפוץ או הרחבה בדירה, נדרשים לשלם מס שבח בגין השבחת הנכס. הדבר איננו תקף כאשר מדובר בתמא 38. כך קורה גם באשר לתשלום מע"מ. בעלי דירות שבוחרים לקחת חלק בפרויקט זה פטורים מתשלום מע"מ.

תמא 38 – חסרונות

קושי בקידום הפרויקט – למרות יתרונותיו הרבים של פרויקט זה, לא פשוט לקדמו. קשה מאד להשיג את הרוב הנדרש על מנת להוציאו לפועל ופעמים רבות ישנם מתנגדים, המסרבים לשתף פעולה. כדי להוציא את פרויקט תמא 38 לפועל יש צורך ברוב של קולות. במקרים מסוימים הדבר גורר בעקבותיו מחלוקות בין שכנים, שבחלקן הופכות לאישיות.

קשיים במימון הפרויקט – לעיתים מתקשים הדיירים לקבל את הבטוחות הנדרשות להם. הקבלנים עצמם מתקשים לקבל את המימון מהבנקים ולכן לא יכולים לספק לדיירים את הביטחונות שבהם הם מעוניינים. הדבר מעקב מאד את התקדמות הפרויקט ויכול אפילו להביא אותו לקיצו.

בירוקרטיה מסובכת – הפרויקט מצריך קבלת היתרים ואישורים מיוחדים שלא פשוט לקבלם. עיכוב בקבלתם מעכב את התקדמות הפרויקט והוא לכשעצמו קושי שרבים מעוניינים להימנע ממנו.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.