אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

להיות הורים למחוננים – האתגר שבכך


דודי שרון's picture
אמא ותינוק

הורים למחוננים מוצאים עצמם מתמודדים עם לא מעט אתגרים. המחוננות של הילדים איננה קשורה בתחומים אחרים, כמו ביכולתם ליצור קשרים חברתיים, בבשלות הפיסית ובבשלות הרגשית שלהם ופעמים רבות ישנו פער עצום בין היכולות הקוגניטיביות הגבוהות מאד שלהם לבין היכולות האחרות.  הפער הזה מקשה על ההורים, כמו גם על הסביבה, לפענח את הילדים ובעיקר למצוא להם את המסגרת המתאימה.

הסיבות לכך

הורים למחוננים נוטים לרוב לפתח את תחומי המחוננות השונים של הילדים, ולעיתים אף על חשבונן של יכולות אחרות. על חשבונם של תחומים אחרים, חשובים לא פחות (כמו התחום הרגשי, התחום החברתי). נטייה זו מדגישה יותר ויותר את הפער בין התחומים האלה ומובילה את הילדים ללא מעט תסכולים ופעמים רבות גם לכישלונות. הילדים המחוננים מוצאים את עצמם מתמודדים עם קשיים בתחומים חברתיים ורגשיים, ובעיקר בזמן שהותם בבית הספר. אין להם את הכלים להתמודד עם כך, מה שמוביל לאכזבה רבה וגם למשבר לרוב.

הילדים המחוננים מתקשים לא אחת למצוא לעצמם אתגרים אינטלקטואליים במסגרת הלימודית שבה הם לוקחים חלק. הם סובלים מתסכול רב וגם משעמום ולא מצליחים לנהל את עצמם בצורה תקינה ומבלי שיפריעו לסביבה. לאט לאט הופכים יחסיהם עם המורים למסובכים יותר עד לכדי רצונו של הילד, פעמים רבות, לעזוב את המסגרת עצמה. במקרים כאלה ממהרים ההורים למצוא לו מסגרות חלופיות, שתתאמנה ליכולות הגבוהות של הילד, אך נתקלים בסירוב מצדו. הילד איננו מעוניין להתמודד עם הקושי, שלו הוא רגיל, ומעדיף לוותר על המסגרת החדשה אף על פי שחושפת בפניו הזדמנויות רבות ובעיקר כאלו המתאימות ליכולות שלו.

הורים למחוננים וגם הסביבה הקרובה מתרשמים לא מעט מיכולתו הגבוהה של הילד לנסח את המחשבות שלו, את הרגשות שלו ולהיות רהוט בדבריו. ההסברים שלו, וגם היכולת הגבוהה שלו להבין את המצבים שבהם הוא נתקל, הופכים במהרה עבור ההורים עצמם לכמעין הצדקה ובמקום שיטפלו בעניין הם מוצאים עצמם מזדהים אתו ופחות מתפנים לבחון לעומק את האפשרויות הנכונות לו. המסגרת הקרובה נוטה גם להתבלבל בין הבנתו של הילד לבין הקושי שלו ואיננה עושה דבר כדי למנוע זאת, או כדי לכוונו למסלול הנכון.

הפתרונות

לרשותם של הורים למחוננים עומדות כיום מסגרות שונות, המציעות להם הדרכה מתאימה. בעזרת הדרכה זו יכולים ההורים להבין טוב יותר את הקשיים שאיתם מתמודדים ילדים מחוננים, קשיים הנובעים מאתגרים התפתחותיים, בין אם רגשיים, חברתיים או אינטלקטואליים. לאחר שהבינו זאת, הם יכולים לכוון אותו למסגרות הנכונות עבורו, אלו שיטיבו אתו ויתאימו במדויק לצרכים השונים שלו. בעזרת הדרכות מיוחדות אלו לומדים ההורים לתת דגש גם לפן הרגשי ולא רק לשכלי ולעזור לילד לפתח אותו כפי שמפתח יכולות אחרות.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.