אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מנטליזם - אמני חושים - מה גורם לנו להאמין בעל טבעי


מנטליסט, או בכינויו הנפוץ יותר ״אמן-חושים״, הוא אדם שלא צריך לדבר עם רוחות בשביל לגלות מה המקצוע של האדם שמולו. הוא גם לא צריך להשתמש בקריאת מחשבות בשביל לנחש את הקלף שהוא בחר.

בני האדם, מאז ומתמיד, השתמשו בכלים כגון מניפולציות מחשבתיות, קריאת שפת גוף ואלמנטים פסיכולוגים נוספים, על מנת לייצר תופעות שנראות על טבעיות.

מדי ערב באולמות הומי אדם, עומדים אומנים יוצאי דופן, הם לא מביאים חישוקים בוערים, הם גם לא מביאים מיטות ממולכדות. הם בדרך כלל אפילו לא יודעים לשיר.

הם מגיעים לבדם, כשברשותם מערכת יוצאת דופן של טכניקות, שתפקידה אחד, לגרום לקהל להאמין שהוא חוזה במופע קסום. אנשים עם יכולות מיוחדות המסוגלים לקרוא מחשבות ולתעתע בזיכרונות, להטמיע רצונות ולהשפיע על המציאות של המשתתפים.

למען האמת, אין שום דבר על טבעי ביכולתו של המנטליסט. הטכניקות שלו כוללות בעיקר קריאה ושליטה על שפת גוף, והשפעה על המציאות שהקהל חווה כך שהוא יוכל לייצר זיכרונות מוטעים או מחשבות שווא. המנטליסט אף משתמש בכלים פסיכולוגים פשוטים, האפשריים מתוקף היותנו בני אדם.

על אף שאנחנו נוטים להרגיש שמחשבותינו ובחירותינו הם ייחודיים ופרי המסקנות אליהם הגענו, עוד ועוד מחקרים מוכיחים שאל חלק הארי, רוב רובם של הבחירות שלנו, הגענו עוד לפני שעמדנו בפני הבחירה. תהליך הרציונליזציה הוא לא יותר מאשר צידוק ״בירוקרטי״ פנימי.

העדפות אסוציאטיביות:

מחקרים רבים העמידו נבדקים בבחירות שונות ומשונות, וניסו למצוא תבניות בדפוסי הבחירה שלהם. למשל, מחקר שנעשה בארה״ב הניח סדרת גרביים על שולחן, וביקש מנבדקים להחליט איזה דוגמת גרביים מועדפת עליהם במיוחד. מחקר זה גילה שהנבדקים נוטים הרבה יותר לבחור בגרביים הנמצאים בצד ימין של השולחן, וזאת על אף העובדה שהחוקרים החליפו את סדר הגרביים כל הזמן במשך המחקר.

תופעה זו התגלתה במחקרים רבים נוספים, העדפה לצד ימין קיימת אצל רוב האנשים, מכיוון שרוב האנשים ימניים. לאנשים איטרי יד ימין יש העדפה לצד שמאל.

מלבד העדפה זו, המציאות של העדפות אסוציאטיביות היא אחת התופעות הבולטות ביותר בתהליך קבלת ההחלטות שלנו. למען האמת, המוח האנושי צריך לנתח כל כך הרבה מידע כל הזמן, עד שכללי האצבע האלו הם דרך המחשבה השגרתית שלו.

המנטליסט משתמש בהעדפות המוח על מנת לנחש את הבחירות אותם יבצע הקהל. הוא גם יודע שהמוח יעדיף להשתמש במידע קיים מאשר לחשוב על מידע חדש, ויעדיף לבצע קיצורי דרך ככל האפשר, ולכן הוא יוכל להערים עליו, כך שהוא יעמיד את הבחירה אותה הוא רוצה שהקהל יבחר, בקיצור הדרך שהוא מאמין שמוחם יבחר.

התאמת זיכרונות:

העובדה שהזיכרונות שלנו מדויקים פחות ממה שאנחנו נוטים להאמין היא מחשבה מטרידה. כה רבה האמונה שלנו בזיכרון שלנו עד שההבנה שהוא פחות יציב ממה שנדמה לנו, מספיקה על מנת להרעיד עבורנו את המציאות כולה.

אך, גם בתחום הזה, מחקרים רבים יותר ויותר מגלים שגם שם מוחנו מבצע קיצורי דרך ככל האפשר. מחקר שאסף קבוצה גדולה של ניצולים מאסון התאומים, ביקש מהם לשחזר את הזיכרונות שלהם לאחר האירוע. אותו מחקר אוסף את אותם קבוצת ניצולים בכל שנה, ומבקש מהם לשחזר שוב ושוב את הזיכרונות שלהם מהאסון. המחקר גילה שלא זו בלבד שהזיכרונות משתנים מעט משנה לשנה, הם אף נוטים יותר ויותר לטובת הניצול, ומעמידים אותו באור חיובי יותר במהלך הזמן.

במצב הזה, משתתפי המחקר חוזרים בכל שנה על הזיכרונות שלהם, ואף על פי זאת יש פערים משנה לשנה. מטרידה המחשבה על גורלם של זיכרונות עבר אותם אנו לא מרעננים מדי שנה, עד כמה משפיעה המציאות עליהם.

מחקר נוסף שבדק את השפעת המציאות על הזיכרונות, הראה לקבוצת נבדקים סרטון בו ראו מכונית המבצעת תאונה, הנבדקים ראו את המכונית מזווית עיניו של הנהג.

לאחר המחקר חילקו את הנבדקים לשתי קבוצות, קבוצה אחת נשאלה כמה מהירה הייתה המכונית לפני שהיא פגעה במכונית השנייה, את הקבוצה השנייה שאלו כמה מהירה הייתה המכונית לפני שהיא התנגשה במכונית השנייה.

לא זו בלבד שנבדקי הקבוצה השנייה, שהמילה שהשתמשו בה בניסוח השאלה עבורם הייתה יותר קשה ועוצמתית, זכרו בממוצע מהירות גבוהה יותר, אלא שגם רבים יותר מהם זכרו שבסוף הסרטון הם ראו זכוכיות על הרצפה, דבר שלא היה קיים בסרטון.

הזיכרונות שלנו מושפעים מהמציאות אותה אנו חווים, הם אף יכולים להיות מושפעים מבחירת המילים של האדם הפונה אלינו.

המנטליסט משתמש בקיצורי דרך אלה, בדרך זו הוא יכול לגרום לקהל לחשוב או לדלות מזיכרונותיו את התשובות אותם הוא רוצה, והוא מסווה את הכרתו העמוקה עם צורת החשיבה האנושית, במעטה על טבעי.

המאמר נכתב באדיבות אמן החושים מרום מור:  https://marommor.co.il

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.