אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חדר בריחה - אז מאיפה כל זה התחיל?


לא מעט קרה בישראל בשלושת השנים האחרונות, וזה לא בגלל טראמפ או הסכם הגרעין. זה אפילו לא בגלל נתניהו.

קצת מתחת לאף, צמח בישראל תחום חדש לחלוטין, תחום שמבלים בו מאות אלפי לקוחות כל חודש, מועסקים בו אלפי עובדים, והוא מתחזק קהילת פייסבוק תוססת של קרוב ל40 אלף חובבים הדוקים.

אז מאיפה התחילו חדרי הבריחה ואיך הם הגיעו לישראל?

טוב, למען האמת על השאלה הראשונה יש ויכוח ארוך שנים בין חובבי התחום, בין אם המשחק התחיל ביפן או שמא בעמק הסיליקון, בכל מקרה, הוא נוצר על מנת להחליף משחקים וירטואליים כמו 100 דלתות שבילינו שעות במחשב בפתירתם, על מנת למצוא את המברג בכדי לפתוח את הקופסה שתביא לנו את הפתק עם הקוד לארגז שבו נמצא המברג, ואחרי כל זה, לברוח מהחדר.

המטרה של חדרי הבריחה המציאותיים הייתה לייצר משחק עבור העובדים, על מנת לבחון את היכולת שלהם לשתף פעולה ולראות את התגובות שלהם בתנאי לחץ.

לא זו בלבד שזו הבחינה המושלמת לחיפוש עובדים או לשיפור העבודה בצוות קיים, כל הסיפור התגלה כמהנה, חווייתי ומרגש, וכך נוצר לו אחד הבילויים המיוחדים והאהובים בעולם, בילוי שבתוך פחות מ10 שנים התפשט לכל הגלובוס.

לישראל, למען האמת, כל הסיפור הגיע דווקא מרוסיה לפני 3 שנים.

התחביב האינטלקטואלי, ביחד עם התחביב הישראלי לפתוח עסקים, גרמו לכך שתחום חדרי הבריחה פרח בישראל בצורה כמעט חסרת תקדים, ובתוך זמן לא רב, ישראל היא מעצמת חדרי בריחה עולמית, עם למעלה מ600 חדרים, 7 פורטלים, ואפילו תוכנית טלוויזיה.

רמת החדרים בישראל עלתה אף היא בכל שנה על מנת לעמוד בתחרות, מה שגרם לכך שחדרים שנפתחו בישראל לפני שנה, נחשבים מ״דור״ מיושן יותר, עד כה, בישראל נפתחו כמה מהחדרים המושקעים והאיכותיים ביותר בעולם.

אז מה זה בעצם חדר בריחה, זה לא רק לילדים?

זו שאלה שנשאלת לא מעט כשפונים לחדרי בריחה, האם החדר מתאים גם למבוגרים, או האם לא מדובר בתחביב לילדים בלבד. ההפך הוא הנכון.

חדרי הבריחה הם בראש ובראשונה נועדו להיות בילוי אינטלקטואלי למבוגרים, התאמתם לילדים נעשתה רק לאחר מכן, כשנוצר ביקוש לחדרי בריחה שיתאימו למשפחות, ויספקו חידות שגם צעירים יכולים לפתור.

רוב חדרי הבריחה בארץ לא מאפשרים אפילו כניסה של ילדים מתחת לגיל 16 ללא ליווי מבוגר.

בחדר בריחה תהיה בדרך כלל משימת על, לפעמים המשימה תהיה להציל את העולם מפצצה אטומית או מתקפת זומבים רצחנית, ולפעמים היא תהיה פשוט לברוח מהשכנה המרושעת יחד עם הכלב האהוב שלה.

על מנת לבצע את המשימה, על השחקנים יהיה לשתף פעולה על מנת למצוא את כל הרמזים ולפתור את החידות והמשימות לאורך החדר.

אבל לא מדובר בגזירת משולשים או בפתירת נוסחאות, החידות בחדרי הבריחה משלבים את כל האלמנטים שאפשר לחשוב עליהם, והחידות יכולות לנוע בין משחקי לייזרים, טיפוסים, בריחה מתאי כלא חשוכים ועד פשוט לאיפה שהדמיון יכול ללכת.

החוויה בחדר הבריחה משתפרת גם היא במהלך השנים, והחדרים החדשים מלווים לרוב במוזיקת רקע סוערת, אפקטים מרהיבים ואף, בכמה חדרים, השתתפות שחקנים.

תחום החדרים בישראל מתחיל להתגבש סוף סוף, חדרים הופכים למתחמים, ומתחמים למועדוני לקוחות, ולתחום יש עוד דרך ארוכה ומעניינת לעשות. ואם גם אתם רוצים להתנסות, זה לא משנה איפה אתם נמצאים בארץ, או אם מדובר בבילוי משפחתי או חברותי, חדרים נפתחים מאילת ועד אצבע הגליל.

המאמר פורסם באדיבות מתחם פאזלס, חדרי בריחה לקבוצות בראשון לציון

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

מאמר מקיף ומחכים

מאמר מחכים ומקיף

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.