אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תרה-סן טוריני, מושבה מינואית שחרבה בבת אחת


סנטוריני. קרדיט צילום: Simm, באדיבות: הילה קומם
סנטוריני. קרדיט צילום: Simm, באדיבות: הילה קומם

"תרה-סן טוריני, מושבה מינואית שחרבה בבת אחת": הרצאתו של ד"ר אלי ינאי , הרצאה שנייה בסדרה: עולם הולך ונעלם – תופעת ההכחדה היום ובעבר, מוזיאון האדם והחי, הפארק הלאומי ברמת גן, יום שישי, 26.1.18 בשעה 10:00

תרה-סן טוריני היא מושבה מינואית שהתקיימה באלף השלישי לפני הספירה, וחרבה בשואת טבע בבת אחת. ההרצאה תעקוב אחר תולדות המחקר שהחל בשנות ה-70 ונמשך עד היום, אחר אופיו המיוחד של האי, שנוצר בשל נסיבות גאולוגיות ובשל מיקומו בים האגאי, בין תורכיה ליוון, ותנסה להוציא מתוך הממצא הארכיאולוגי את התרבות ואת ההרס שלה. כמו פיצוץ הר הווזוביוס בעת התפרצות געשית והצונאמי העצום שבעקבותיו שהרסו תרבות, כך היה גם גורלה של התרבות המינואית שאוכלוסייתה היוונית נדדה למקומות אחרים...

ד"ר אלי ינאי מומחה לארכיאולוגיה ומדריך ותיק בארצות המזרח התיכון (מצרים, ירדן, תורכיה), מרכז אסיה (אוזבקיסטאן וקירגיזסטאן), גאורגיה וצרפת.

זוהי ההרצאה השנייה בסדרה "עולם הולך ונעלם"  המתקיימת במוזיאון האדם והחי ועוסקת  בהכחדה בעולם המודרני. העולם שלנו משתנה כל הזמן, תהליכי השינוי גורמים "לדריסה" ולדחיקה של ה"ישנים", אולי כדי לפנות מקום ל"חדשים". זה רק אחד ההסברים להיעלמותם והיכחדותם של תרבויות, שפות, קבוצות אתניות, בעלי חיים, צמחים ועוד. 
מי מאתנו עוד משתמש במכונת כתיבה או בטלפון חוגה? הם נעלמו משימוש ונדחקו בידי המחשב וטלפון הלחצנים. וזה לא סוף הסיפור, החיים שלנו הופכים להיות תלויים יותר ויותר בטלפונים הסלולריים שלנו.  זו הכחדה טכנולוגית, שאותה כולנו חווינו ביחס למכשירים שונים המקיפים אותנו.
תופעת הכחדה קיימת לאורך ההיסטוריה, ומופיעה בתחומים שונים: תרבויות ניכחדות, כי הכובש הספרדי הביא עמו מחלות שגוף הילידים לא ידע להתמודד או נשק שהם לא הכירו; עמן מתה גם שפתם. בטבע, חיות פולשות דוחקות את רגליהן של חיות מקומיות, משבשות את שרשרת המזון, ואלו נאלצות לחפש נישות אחרות או להיעלם; וכך גם פלישת האדם לתוככי הטבע. ולאן שנפנה נראה תופעות של היעלמות והכחדה... הסדרה תבקש לעמוד על תופעה זו מהיבטים שונים.

ההרצאות הבאות

23.2.18 רוביק רוזנטל – שפות חיות, שפות מתות

23.3.18 סמדר אוטי ליבנה – עולם ישן, עולם חדש: הודו בין מסורת לקדמה

27.4.18 אוהד הצופה – הנשר בישראל על במותיך חלל

1.6.18 ליאור עלמה וקסלר – האניזציה בסין: תרבות משתלטת על סביבתה

29.6.18  דן (דנדן) בולוטין – הצלה ומאבק לחיים במדגסקר

מחיר ל 6 הרצאות  450 ₪  ולאזרח ותיק 360 ₪.

מחיר להרצאה בודדת 85 ₪  ולאזרח ותיק 60 ש"ח

מוזיאון האדם והחי, הפארק הלאומי רמת גן טל 03-7316561
http://www.adamvechai.org.il/

מחיר להרצאה בודדת על בסיס מקום פנוי : רגיל 75 שקל, לאזרח ותיק 60 ש"ח

פרטים והרשמה במוזיאון האדם והחי, רמת גן, טל' 03-6315010   [email protected]

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הילה קומם

.