אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תיקון הכללי על קצה המזלג


דודי שרון's picture
איש דתי

את ערב ראש השנה הזה, הזדמן לי לחגוג בבית דודי. דודי ומשפחתו חזרו בתשובה לפני שנים רבות וכעת חרדים אדוקים. כתמיד, במהלך הארוחה ובעיקר בסופה, אנחנו משוחחים על עניינים רבים ומגוונים, המתגלגלים מן האחד לשני עד שיש לאלץ את סוף השיחה שכן אחרת היינו ממשיכים לילה שלם. אחד הנושאים המרתקים ביותר אליהם התגלגלנו באותו ערב נעים, היה תיקון הכללי. כשדודי העלה את הנושא, זה היה נשמע מעט מוכר, כמושג, אבל לא לגמרי הבנתי במה מדובר. כששאלתי אותו וביקשתי ממנו להעמיק מעט לגבי הרקע של התיקון הכללי, הוא התחיל לספר לי את סיפורו של רבי נחמן מברסלב.

כמובן שאפילו בתור חילונית, גם השם הזה היה לי מוכר מאוד ואף הרבה יותר מזה. אני אתפלא מאוד אם אפגוש מישהו בישראל שלא מכיר רבי נחמן, מילד ועד קשיש. מה שלא ידעתי, עם זאת, שהיה זה הוא שגילה ואיגד את אותו הספר המקודש עליו שוחחנו באותה ארוחת חג ושנקרא תיקון הכללי. סקרנותי הלכה וגברה והפצרתי בדודי לספר לי עוד על הספר המיוחד הזה ומה בעצם הייתה מטרתו, שכן הבנתי שהיה לו ייעוד מסוים ורוחני מאוד. בנקודה הזו החל סיפור מרתק על רבי נחמן עצמו וגם על הספר והנה קצת ממה שסיפר לי דודי באותה ארוחה.

אחד החטאים המורכבים ביותר, הנחשבים לאיסור מדאורייתא ועבירה שאין עליה כפרה, הוא פגם הברית, הכולל מחשבות והרהורים אסורים על ניאוף, הוצאת זרע לבטלה ואף קרי לילה. הבעייתיות עם האיסור החמור הזה, הוא שרבים מאוד נכשלים בו. במרוצת השנים, הקושי הנ"ל הביא חכמים רבים לחיפוש של תיקון כלשהו לעבירות אלה, ולרוב הוצעו מיני תעניות וסיגופי גוף ונפש או הימנעויות מתענוגות שונים על מנת לעשות כפרה או לתקן את העוולה החמורה. אך אף אחד מאלה לא נמצא כנכון או שווה לכל נפש או מועיל.

ניסיונות נוספים שנעשו, היו אמירת תפילות מסוימות, או פרקי תהלים, שכן נהוג עד היום לייחס לתהלים סגולות של שמירה, ריפוי, הגנה ורבים הם האנשים אשר פונים לקריאה בתהלים בשעות קשות של פחד או מצוקה או חולי או קושי.

מה שמביא אותנו חזרה לרבי נחמן ולתיקון הכללי, אשר למעשה, מורכב מעשרה מזמורי תהלים ספציפיים שאותם איגד הרבי לכדי ספר אחד שנועד לתקן את פגם הברית. בכך הוא הביע מידת רחמים על האדם החוטא והוסיף שהיטהרות במקווה ואמירת התיקון, יכולים לכפר על חטאים חמורים מסוג זה. עם זאת הוסיף וחיזק שאין להקל ראש כלל בפגם הנ"ל, חרף העובדה שלכאורה קיים לו תיקון. רבי נחמן עצמו סבר שלתיקון הכללי סגולות רבות נוספות עבור החיים בכללותם ולא נועדו רק לתיקון פגם הברית. אך המחיר האישי הכבד על גילוי תיקון זה, מות שני בניו וביתו, לא פסח עליו.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.