אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פוסט טראומה אצל ילדים שעברו התעללות נפשית


דודי שרון's picture
פוסט טראומה

מאת הפסיכותרפיסטית דפנה שם טוב, מומחית בטיפול בפוסט טראומה בשיטת See far c.b.t

ילדים מגיעים לעולם כטבולה ראסה (ג'ון לוק), מעין בד קנבס חלק שעליו ניתן לעצב יצירת אמנות. האמנים הם ההורים ואם יש להם כלי ציור טובים וכישרון אז הם יכולים לעצב ולטפח יצירת אמנות מרהיבה, קרי: ילד מאוזן, שמח ובריא בנפשו. אך אם אין מכחולים איכותיים, צבעים עמידים וכישורים טובים דיים, אזי אין את התנאים הבסיסיים לעיצוב יצירה שלמה.

כדי שילד קטן יתפתח לאדם בוגר בריא הוא זקוק לקרקע בטוחה, להגנה ולתמיכה. הוא צריך סביבה יציבה וקבועה אשר קשובה לרגשותיו ושומרת עליו מכל רע אך עם זאת מאפשרת לו להתנסות ולגלות את העולם.
ולמרות שרבים שבויים בהנחה שכאשר מדברים על התעללות בילדים אז מדובר בהתעללות מצדם של גורמים זרים או ארעיים, הנתונים מראים תמונת מצב אחרת. על פי מחקרים רבים שנערכו בשנים האחרונות התעללות נפשית, פיזית ומינית בילדים מגיעה תדיר דווקא מצדם של אלו שאמורים לגונן ולשמור על הילד, כלומר: מהתא המשפחתי. עבור ילד שעובר התעללות בבית שלו הקרקע נשמטת, וההשלכות של ההתעללות הן גדולות ומשמעותיות. ילד שעבר טראומה בביתו שלו יתקשה לפתח ביטחון עצמי גבוה, הדימוי העצמי שלו עשוי להיות לקוי, מערכות היחסים המשמעותיות בחיים שלו יהיו בסכנה וספק אם יוכל להרגיש בעל ערך.

התעללויות בילדים יכולות לבוא לידי ביטוי במגוון אופנים: התעללות מינית, התעללות פיזית וכמובן התעללות נפשית. ועל אף שרובנו מזדעזעים לנוכח ידיעה על אונס ילדים או הפגנת אלימות כלפיהם, חשוב להכיר גם התעללויות נפשיות בילדים כי אלו חמקמקות יותר, לא פחות מזעזעות ולמרבה הצער גם רווחות יותר.

התעללות נפשית בילדים פנים רבות לה

ניצול הילד – כאשר הילד הוא לא יותר מכלי לסיפוק צרכיו של ההורה, ולא ישות נפרדת שיש לה צרכים משלה. במקרים כאלו ההורה מתכחש לצרכיו של הילד, מבטל את רצונותיו ומנצל את הילד על מנת להשיג את מטרותיו האגואיסטיות. התוצאה – הילד לומד לבטל את עצמו, את רצונותיו, העדפותיו וצרכיו.

זלזול בילד והשפלתו – מצב כזה מתרחש כאשר ההורים מעליבים, מגנים, מצמידים תוויות, לועגים ומזלזלים, פוגעים בכבוד הילד ומדגישים בכל הזדמנות את חולשותיו, גם אם הילד הביא הישגים. התוצאה – הילד לומד לסבול חוסר כבוד כלפיו והוא כנראה יפתח השקפת עולם שלילית ודימוי עצמי נמוך.

דחיית הילד – זה קורה כאשר ההורים מרחיקים את הילד, דוחים אותו ונמנעים מחברתו פעם אחר פעם. ילד שמרגיש דחוי בבית שלו יחוש שהוא אינו רצוי ואינו ראוי להתייחסות ותשומת לב. התוצאה – דימוי עצמי נמוך עד שלילי, תחושה שהילד "לא מקובל".

הורים לא עקביים – כאשר ילד גדל בסביבה שבה המסרים סותרים, יש חוסר עקביות בדרישות ובציפיות ומצב רוחם של ההורים משתנה תדיר, הילד מתבלבל ומתקשה לעמוד בציפיות המשתנות של הוריו. התוצאה – אבדן אמון באנשים והעדר יכולת לסמוך על הזולת.

הזנחה הורית – זה קורה כאשר הילד גדל בסביבה שלא זמינה לו נפשית, כאשר ההורים אינם קשובים לצרכיו של הילד, כאשר מתעלמים מהילד כאילו הוא שקוף, אדישים אליו או מזניחים אותו, הילד יחווה מצוקה נפשית. התוצאה – בעיות רגשיות מורכבות.

ילדים הם ילדים עד גיל 20 לערך ובתקופת הילדות ילדים מסיקים מסקנות אודות העולם בהתאם לדינמיקה המשפחתית שהם חוו. את מה שהם ספגו בבית הם משליכים על העולם. החיים של ילדים בבית מזניח, מנצל, לא עקבי או מזלזל אינם פשוטים וכשזו שגרת היום יום הקבועה של הילד הוא עלול לפתח הפרעת דחק פוסט טראומתית. ההתעללות הנפשית החוזרת ונשנית פוגעת בנפשו הרכה והשבויה של הילד וזו עשויה להביא להתפתחות פסיכופתולוגיה גם בחייו הבוגרים.

אך כפי שציינתי בתחילת המאמר, נפשו של הילד רכה, ניתנת לעיצוב ושינוי והיא ממש כחומר ביד היוצר. לכן, ככל שנקדים לטפל בילד שחווה טראומה בעקבות התעללות נפשית, כך ייטב מצבו הנפשי. פוסט טראומה נפשית מתמשכת בתקופת הילדות שלא טופלה כראוי צפויה לבוא, אפוא, לידי ביטוי באדם הבוגר אך בהחלט ניתן לטפל בה ולשנות דפוסים מעכבים.

עוד מאמרים שעשויים לעניין אותך

שם מחבר: 
דפנה שם טוב
מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

מעניין

מעניין, תודה

נפוץ ביותר

לצערי עברתי התעללות פיזית ונפשית מהורי
מכות.קללות.לעג ובוז
ואחי אימצו את ההתנהגות
ועד היום אני סובל מיחס שלילי
גם בבני משפחתי זלזלו
כך שמה שנשאר לי זה רק להתרחק מהם.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.