אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פיארו ציוידאלי- ציורים חדשים


מתוך התערוכה, צילום: פיארו צ'יוידאלי
מתוך התערוכה, צילום: פיארו צ'יוידאלי

פיארו צ'יוידאלי- ציורים חדשים

Piero Cividalli - New paintings

גלריה אפרת, פתיחה: יום שבת 9.9.17, בשעה 19:30

תערוכת ציוריו של הצייר הוותיק ורב המוניטין, פיארו צ'יוידאלי, בה יציג כ-20 ציורי שמן, אקוורלים וקולאז'ים, בפורמאטים קטנים, מהשנתיים האחרונות,  תיפתח בגלריה אפרת, בתל אביב, במוצ'ש, 9.9.17, בשעה 19:30. התערוכה תוצג עד 9.10.17

צ'יוידאלי המגדיר עצמו "כצייר של הלב", מצייר מן הפנימיות שלו, מתוך עולם האסוציאציות הפרטי שלו.  צ'יוידאלי הינו צייר אינטואיטיבי ורגיש.  יש שהוא מצייר לפי מודל וגם ציור המודל שלו הוא חופשי ומופשט. אין הוא נשמע לחוקי האנטומיה והפרספקטיבה. ציורו לא ריאליסטי בעליל. אין הוא ציור מתוכנן , אך עם זאת מקפיד צ'יוידאלי, על כל קו וכתם, הוא יוצר איזון מופתי בציוריו, בין כל מרכיבי הקומפוזיציה. רק מהתבוננות בתוצאה המוגמרת ניתן להעריך את בחירותיו.

פיארו צ'יוידאלי, יליד פירנצה, איטליה, הוא אמן מקורי ורב פנים. היכרותו המעמיקה עם התרבות האנושית, מימים עברו ובמיוחד עם זו האיטלקית והאירופאית, של המאה ה-20  השפיעה רבות על תפיסת עולמו האמנותית- תרבותית- אסתטית.  הוא הושפע מן המורשת של הציור האיטלקי הצרפתי והגרמני, ציירים כמו: מוראנדי, פיקאסו ,פול קליי, ודובופה, שימשו לו כסמני דרך אמנותיים ורישומם ניכר בעבודותיו. בציורי הדמויות שלו ניתן למצוא השפעות מן האמנות האיטלקית, מן האמנות הגותית ומתקופת התחייה. למרות שהביקורת, שנכתבה על עבודותיו במהלך השנים, מצאה ביצירותיו השפעות נוספות., "הביטוי הוויזואלי של צ'יוידאלי שואב יותר את השראתו משתי תרבויות אלו". כותבת  פרופ' לינדה סיגל, במאמרה על תערוכתו במוזיאון היהודי, ישיבה יוניברסיטי, ניו יורק (1998).

לשנותיו כילד באיטליה, בסביבה תרבותית ויוקרתית, קיימת השפעה נוספת על יצירתו, השפעה הניכרת בדוממים שלו, בעלי אופי אנושי מאד. בילדותו התאהב צ'יוידאלי באוספי העתיקות שראה בבתים שהיו למשפחתו. לכל חפץ, הוא אומר, יש עבר והיסטוריה לספר עליה. ואם כי צ'יוידאלי אינו מרגיש היום בבית באיטליה, הוא אף לא הצמיח שורשים בישראל. אבל, הוא אומר: "בזה אני מאוד יהודי, תמיד זר, תמיד מבודד ומנוכר".

במהלך השנים הציג צ'יוידאלי תערוכות רבות בארץ ובחו"ל. הוא זכה לביקורות אוהדות ורבים גילו עניין בציוריו. כתב עליו נסים מבורך, מבקר האמנות של עיתון 'הארץ' (1981) "בתוך הצבעוניות האוורירית והאסתטית שלו טמון, כמדומה, עיקר כוחו. לשמה הוא משתמש ביסודות פיגוראטיביים, דוממים ודמויות, שניתן לאתר בתוכם השפעות שונות, כגון משל מוראנדי, הקוביזם ואפילו מישל פול קליי... פיארו צ'יוידאלי בונה תמונת עולם אישית מאוד.

עולמו כאילו מרחף על כריות אוויר, מעל לפני השטח החומרי. זהו עולם רוחני של צירופי צלילים מעודנים, אשר אופפים את הצופה ומנתקים אותו מן המציאות הגסה"..

כתב עליו אדם ברוך, 'ידיעות אחרונות' (1981) "...צ'יוידאלי סיגל לעצמו את הלקחים של מוראנדי ושל בראק וניתן לזהות, פה ושם, גם מאפיינים של סוניה דלוניי, המתבטאים בווריאציות רבות על נושא אחד: טבע דומם, כשהמאמץ מושקע בקומפוזיציה, בתיאום ההרמוני ובמינון הלירי. כל אלה בפורמאטים קטנים"

עבודותיו של פיארו צ'יוידאלי משקפות בין היתר גם שנים רבות של לימוד אצל הצייר הישראלי ממוצא פלורנטיני אביגדור רנצו לואיזאדא, שצ'יוידאלי היה תלמידו המסור מאז גיל 12. יש גם מהמסתורי בציוריו. "סוד האמנות," הוא אמר פעם, "לא נמצא בנאמר, אלא במה שניתן ליצור בלי לומר מילה".

בזמן שעסק בהוראה וסייע בגידול ילדיו, מצא צ'יוידאלי גם זמן לעסוק בציור. הוא למד רבות מהתבוננות בציורי ילדים. הוא התפעל מהמקוריות שלהם ומהאינטואיטיביות שמצא בציוריהם.

צ'יוידאלי מצייר בצבעי שמן ואקוורל. בעשור האחרון הוא מצייר יותר אקוורלים ובשנים האחרונות החל יוצר גם קולאז'ים. במשך 30 שנה שימש צ'יוידאלי כמורה לציור ואמנות בבתי"ס שונים.

צ'יוידאלי מנגן פסנתר מאז היה ילד, הוא חש קרוב לעולם המוסיקה. בציוריו הוא מנסה לבטא מוסיקליות. באמצעות קו וכתם מנסה צ'יוידאלי להעביר את תחושותיו. ברוח הצמצום הוא מנסה להעביר את עיקר החוויה- המהות העמוקה של הדברים, שהיא, לדבריו, תת הכרתית, עם משמעות פנימית שלא ניתן להסבירה.

צ'יוידאלי יוצר ברמיזות ומאפשר לצופה להשלים את הציור בדמיונו, להתחבר למהות הציור ולא רק לצורה המתגלה לו במבט ראשון.

תערוכתו האחרונה התקיימה בגלריה אפרת , בחודש פברואר 2013.

פיארו צ'יוידאלי, נולד בשנת 1926, בפירנצה, איטליה. אביו היה אדריכל ואימו, עקרת בית, בת למשפחה יהודית, אצילה ומיוחסת משפ'. ד'אנקונה. סבה, אלכסנדר ד'אנקונה, היה ראש עיריית פיזה וחבר בסנאט האיטלקי. משפ'. ד'אנקונה הייתה משפחה אמידה של בנקאים, בעלת רכוש רב ואחוזות באיטליה. אחד מצאצאי המשפחה היה הצייר ויטו ד'אנקונה, אשר נפטר ב 1884. בן אחר של המשפחה היה רופאו של הקומפוזיטור הנודע, רוסיני. משפחת ד'אנקונה הייתה משפחה בעלת רקע תרבותי, ספרותי ופוליטי עשיר ביותר.

סבתו של פיארו (אימו של אביו) הייתה ממשפ'. קונטיני הנודעת (שעליה נכתב הספר ולאחר מכן הסרט "הגן של פינצי קונטיני").  

האתר של פיארו צ'יוידאלי: :

 

התערוכה תוצג בגלריה אפרת, רח' גורדון 21, תל אביב, טל': 03-5237624,

בין התאריכים: 9.9.17-9.10.17

ימים ב', ד': 10:30-13:30

ימים ג', ה': 10:30-13:30, 17:00-19:00 / יום ו': 10:30-13:30
לפרטים נוספים אנא פנה לחתום מטה.

גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת קריסטל שמשון

.