אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הבן של / אמיר דורון


הבן של / אמיר דורון
הבן של / אמיר דורון

 הבן של", הספר החמישי בסדרת הספרים הפופולארית לילדים ולנוער "העשיריה הפותחת", מאת אמיר דורון, יוצא לאור, בחודש יולי  2017" 

הבן של", הספר החמישי בסדרת הספרים הפופולארית לילדים ולנוער, "העשיריה הפותחת",  יוצא לאור בחודש יולי 2017, לאחר הפסקה בת שש שנים". 

הספר רואה אור לאחר הצלחתו של קמפיין גיוס המונים שהשיק דורון לפני מספר חודשים, במהלכו גויסו 46 אלף ₪ מקרב אוהדי הסידרה, מכרים וקהילת הכדורסל בארץ. בין השאר התגייסו לתמוך בקמפיין מיקי ברקוביץ, עודד קטש, גור שלף, מתן נאור וכדורסלנים נוספים. 

אמיר דורון, מחבר הסידרה, מעלה בספר זה לדיון את  הסוגיה המורכבת, של ציפיות ובחירות של הדור השני במשפחה. הוא עושה זאת באמצעות סיפורו של גור, כדורסלן חדש שמצטרף לקבוצה, בנו של אחד מכוכבי העבר של הכדורסל הישראלי. אולם גור  מתקשה לעמוד בצפיות הגדולות הנתלות בו וללכת בדרכי אביו. לאחר ההתלהבות הראשונית מהייחוס המשפחתי של גור, מסתבר להפתעת הכל שלא פשוט להיות בנו של כוכב עבר.  גור מגלה כי הייחוס המשפחתי לא עוזר ולעיתים אף מפריע ומעמיד אתגרים והתמודדויות לא פשוטות על המגרש ומחוצה לו.

האם גור יצליח להתמודד עם צילו הגדול של אביו?

על ספרי הסדרה:

"העשיריה הפותחת", היא סדרת ספרים ישראלית מצליחה, המיועדת בעיקר לילדים ולבני נוער (גילאי 7-14) ועוסקת בסיפורה של חבורת נערים שהקימה קבוצת כדורסל משלה. הסדרה נכתבה על ידי אמיר דורון (ממחברי סדרת רבי המכר "הוצא מהקשרו")  ומאוירת על ידי גיא מורד . עד כה ראו אור ארבעה כותרים בסדרה, שזכו להצלחה גדולה בחנויות ולביקורות מצוינות. בשנת 2010 בחרה הקרן לעידוד קולנוע לתמוך בכתיבת תסריט לסרט באורך מלא המבוסס על "הנס של עודד", הספר הראשון בסדרה . ביוני 2013 הושקה הגרסה האנגלית של הסדרה תחת השם The dream ten.  בגרסה האנגלית הותאמה העלילה לקהל הקוראים האמריקאי, שמות הדמויות ומקום העלילה שונה כשהמחבר בחר לפרסם את הספרים תחת שם העט האמריקאי א.ד. אירווינג. עד כה תורגמו לאנגלית שני הספרים הראשונים בסדרה, כשלא אחר מאשר כוכב ה - NBA סטפן קארי אף שמש כפרזנטור של הסדרה בארצות הברית ובצפון אמריקה, בשנתיים הראשונות להשקתה. קארי קרא את הספר הראשון בסידרה, ,"הנס של עודד", התלהב ממנו וסייע בזמנו למאמצי השיווק שלה בארה"ב.

עודד ירדני הוא גיבורו של הכרך הראשון בסדרה, "הנס של עודד". ירדני הוא נער נמוך קומה, שכשל בניסיונותיו להתקבל לקבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב, ומנסה יחד עם עוד ארבעה חברים להקים קבוצה משלהם.

ברק שחם, לשעבר כוכב הכדורסל של השכונה, מסכים לקחת על עצמו את משימת האימון שלהם - לא לפני שהוא מעמיד בפני החמישה משימה לא פשוטה - לאתר ולגייס חמישה שחקנים נוספים לקבוצה . טוני באומבי הוא גיבורו של הכרך השני "לאן נעלם טוני?". טוני

הוא בן למשפחת מהגרי עבודה מניגריה שגורשה מהארץ. טוני עצמו מועמד לגירוש - והחבורה נחלצת לסייע לו. הספר השלישי, "הכל אפשרי", מביא את סיפורו של אלכס טקצ'נקו, הגבוה בשחקני "העשיריה הפותחת". אלכס נאלץ לנטוש את הקבוצה לאחר שחלה במחלה קשה, אבל חבריו לא מוכנים לוותר עליו.  הספר הרביעי בסדרה, "בין שניים ", עוסק בדורון לוי, הקלעי של הקבוצה, שכינויו הוא "האקדוחן". הוריו של דורון מחליטים להיפרד יום לפני שקבוצתו יוצאת לטורניר כדורסל באירופה.

על הצלחת ספרי הסדרה:

עד כה נמכרו למעלה מ50,000 כותרים, מאז החלה לצאת  לאור סדרת הספרים "העשיריה הפותחת", בשנת 2007. מועדוני מעריצים שהוקמו בעקבותיה בכל רחבי הארץ מנו בשיאם קרוב ל- 10,000 בני נוער. עשרות קבוצות ספורט של בני נוער קראו לעצמם על שם הסדרה "העשיריה הפותחת" . הספר הרביעי בסדרה "בין שניים", ראה האור ב2011. ומאז בחר דורון להתמקד בפיתוח וכתיבת תסריט לפיצ'ר, המבוסס על ספרו הראשון, עליו הוא שוקד בימים אלו. ובשיווק הספרים שתורגמו לאנגלית, בארה"ב. 

סדרת הספרים מככבת עדיין בספריות הציבוריות ויש להם ביקוש רב.

לאור פניות רבות שקיבל דורון ממעריצי הסדרה, להוסיף ספר נוסף לסדרה, הוא כתב את  הספר החמישי "הבן של" היוצא בחודש הבא לחנויות.

מן הביקורת על ספרי הסדרה:

"השפה של דורון אותנטית, והוא מדייק בתיאור הדינאמיקות הבין-אישיות ומנגנוני הנפש הסוערים של הספורטאים הצעירים. זהו ספר חשוב, ולו משום שמתוארים בו, לראשונה בספרות עברית לצעירים שאינה קלוקלת, צלילי היסוד של מנגינת הספורט, כאותו "סוויש" של הכדור ברשת; ריחות היסוד כאותה זיעת קיץ במגרש; מראות היסוד כמו טבעת חלודה על לוח עץ מעל הבלטות; תחושות היסוד של מאמץ השרירים והנשימה; וטעמי היסוד של ההצלחה והכישלון. עד כה, גם בספרות הספורט המצומצמת למבוגרים זכינו למעט מאוד".. 

 הארץ / איתן בקרמן - מוסף "ספרים",  16 באפריל 2008 

"נפלא...יש לי קרב מתמשך עם הבן שלי - הוא חוטף את הספר ממני והוא כשהוא לא שם לב, אני חוטף אותו ממנו..ספר נהדר, מומלץ בחום",

                                                                              אביב לביא, ערוץ הספורט (2008)  

אמיר דורון נולד ב-1974. בוגר תואר ראשון בפסיכולוגיה ותקשורת וכן תואר שני במנהל עסקים - שניהם באוניברסיטת תל אביב. שיחק כדורסל מגיל קט סל ועד בוגרים באגודת בני הרצלייה. זכה בגביע המדינה כשחקן ספסל עם בני הרצלייה ב-1995 ואימן שנים רבות קבוצות בנים

ובנות בבני הרצליה. יצר (יחד עם מורדי אלון) את סדרת הספרים רבי המכר "הוצא מהקשרו", שכללה תשעה ספרים בהם לוקטו משפטי המחץ בתחומים שונים (ספורט-5 כרכים, תקשורת, פוליטיקה, קולנוע, כלכלה). בשעות הפנאי משמש שותף בחברה שמתמחה בניהול תוכן רפואי מקצועי ובמולו"ת רפואית. גר בתל אביב, נשוי ואבא לתמרה וגור. 

הספר יצא לאור בהוצאת פנדה.

מחיר הספר בחנויות הספרים: 74 ₪. 

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת קריסטל שמשון

.