אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מדינת השלום - תכנית חדשה לשלום בין ישראל ובין הפלסטינים


מדינת השלום היא תכנית חדשה מקורית ומפורטת לשלום בין ישראל ובין הפלסטינים, שזכתה לביקורות מעולות של פרופסור אסא כשר ופרופסור מנחם פרי. עיקר התכנית מבוסס על רעיון של שלוש מדינות לשני העמים. כלומר, הקמת מדינה חדשה ברוב שטחי יהודה ושומרון, לרבות מזרח ירושלים, שתהיה מדינה משותפת לישראל ולפלסטינים.

שם המדינה הוא מדינת השלום, והיא תהיה מדינה בעלת גבולות מאובטחים, כאשר כל תושב במדינת השלום יחזיק בשתי אזרחויות: אזרחות מדינת השלום, ואזרחות מדינת האם - ישראל או פלסטין. מדינת השלום תהא מדינה בעלת ריבונות מיוחדת: זו אינה מדינה עצמאית ואין לה כוח צבאי וסמכויות שיפוט כלפי אזרחיה, אך אומות העולם יכירו במדינת השלום ויתמכו כלכלית בהקמת מדינה זו, שכל מטרתה היא הסדרת המחלוקות בין ישראל ובין הפלסטינים. מדינת השלום תורכב משני מחוזות: מחוז ישראלי, אשר יכלול את היישובים הישראלים, ויהיה כפוף לשלטון ישראלי. ומחוז פלסטיני, אשר יכלול את היישובים הפלסטינים, ויהיה כפוף לשלטון פלסטיני. שני המחוזות יופרדו זה מזה באמצעות גבול ביטחון מאובטח, ולכל מחוז תהיה מערכת כבישים נפרדת. הצדדים יקימו גופי שליטה משותפים לניהול מדינת השלום, ויחידת ניהול ביטחוני משותפת אשר תחזיק בכוח שיטור, שיהיה אחראי על ביטחון הפנים ועל אבטחת הגבולות של מדינת השלום, לרבות הפיקוח הביטחוני על הגבול בין שני המחוזות.

כוח השיטור המשותף יורכב משלוש חטיבות: חטיבה ישראלית, שתהיה אחראית על ביטחון הפנים במחוז הישראלי. חטיבה פלסטינית, שתהיה אחראית על ביטחון הפנים במחוז הפלסטיני. וחטיבה בינלאומית ככוח מסייע. בהתאם לתכנית מדינת השלום, בגדה המערבית תקום מדינה פלסטינית עצמאית. המדינה הפלסטינית תורכב מתשעה איי שטח, אשר יכללו את הערים הפלסטיניות המרכזיות. המדינה הפלסטינית תהיה מדינה ללא צבא והיא תחזיק בכוח שיטור מצומצם, שיהיה אחראי על ביטחון הפנים. על פי התכנית מדינת השלום, ירושלים המאוחדת היא בירת מדינת ישראל, אך השכונות הישראליות והערביות במזרח ירושלים, לרבות העיר העתיקה והאתרים הקדושים, יהיו גם תחת ריבונות של מדינת השלום.

בירושלים יהיו שני מחוזות: ישראלי ופלסטיני, וביניהם גבול ביטחון. המחוז הפלסטיני בירושלים יהיה חלק מעיר הבירה של מדינת פלסטין, אך השטח עצמו יהיה תחת ריבונות ושליטה של מדינת השלום. העיר העתיקה בירושלים תהיה עיר הבירה של מדינת השלום, וגבולותיה יהיו מאובטחים. אתר הכותל המערבי יהיה תחת אחריות ביטחונית של החטיבה הישראלית של כוח השיטור המשותף, ואתר הר הבית יהיה תחת אחריות ביטחונית של שלושת החטיבות של כוח השיטור המשותף. על פי התכנית מדינת השלום, ישראל לא תכיר בזכות השיבה של הפלסטינים לתחומי ישראל, והפלסטינים, במקביל, לא יכירו במדינת ישראל כביתו של העם היהודי. הצדדים מסכימים כי העדר ההסכמות האלה לא יפגמו בקשרי השלום בין הצדדים, וכי לאחר מאה שנים ממועד חתימת הסכם השלום, יעלו חילוקי הדעות לדיון מחודש, תוך התחשבות בפני המציאות החדשה.

פרופסור אסא כשר הגדיר את הרעיון של מדינת השלום כמקורי, הוגן ומעניין, אך סייג את דבריו בכך שיש ליצור למדינה הפלסטינית רצף טריטוריאלי רחב יותר. פרופסור מנחם פרי אמר על התכנית כי היא מבריקה ויצירתית וטרם נהגתה תכנית כמותה בעבר. התכנית מדינת השלום אינה שוללת את רעיון שתי המדינות לשני העמים מחד, ומאפשרת את המשך ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון מאידך, ולכן העיקרון של שלוש מדינות לשני העמים יכול לשמש כבסיס מוסכם לחידוש המשא ומתן בין הצדדים.

תגיות נושא: 

Comments

לינק לתכנית המלאה

https://www.scribd.com/mobile/doc/305920842/מדינת-השלום-תכנית-שלום-חדשה

המדינה הפלסטינית תקום בפדרציה בין ירדן לגדה, כשחוסיין יורד מכסאו

ורק כאשר הערבים יבינו שכשם שחיים ערבים בינינו, כך חיים יהודים ביניהם.
וילמדו לחיות עם בני אדם עם אמונה מקורית לאיסלאם ב 1700 שנה.יחשבו עליה מה שיחשבו
זה ענינם.

תגובתי

מעניין. לדעתי השלב הראשון הוא: שעות נפרדות לתנועה ישראלית או פלסטינית בכבישים. הפרדה מוחלטת! כן, הנסיעה תתארך בשעה פלוס - אך לעתיד יהיו אוטוסטרדות. וכך לא יהיו עצים ופחים בדרך.
והעיקר - הפרדה מוחלטת בכבישים בין ישראלים לפלסטינים.
ודבר שני: תיחום כל איזור העיר העתיקה כמרחב מוגן ובו התנועה חופשית רק לתחבורה ציבורית חינם - אפשרית מיידית ללא הסכמת הצד השני. אך כמובן למה שלא יסכימו? מעניין, התכנית ישימה בחלקה הרב אפילו אם רק ישראל יקבלו ויישמו אותה.
חבריי השמאלנים יהרגו אותי ברכות, כמאמר השיר, שאני אוהבת התכנית.
אבל העיקר הוא השלום.
לא?

שיר את פנויה ?

אני עשיר מבוגר (89) מחפש נערה עד שישים, לליטוף הדדי.

אני אימפוטנט אגב

פנויה רק מלאה מנדבושקס

תביא משהו נגד זה גם;)

שלחת הודעה והיא נמחקה

חברים או אוייבים.
או סתם סוטול רע?

ממש מרגל נרקוטי

איף

תכנית מקורית ומעניינת

שאפו

מאד מאד

ככה ככה

סבבה מחרפן

קל כמו סטוץ לכוסיות שכולם מזילים עליהן ריר

מורכב

הכדור הוא

מחפש נערת ליווי פצצה במחיר נמוך

אני פמיניסט טבעוני שמאלן אומן ובך היפה מעוניין

נשמע מעניין. בא לי קצפת

וגלידה

150 שח אצלך או בדירה יוקרתית בנווה שאנן

אני סודנית יוקרתית עם אופי של פולנייה ( תמיד מתלוננת), נותנת למי שנותן.. מאה יורו חמש דקות. החזה משופץ - בתשלומים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.