אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אזהרת המרכז זיו מפני כוויות לקראת לג בעומר


לקראת חגיגות ל"ג בעומר מזהירים במרכז הרפואי זיו מפני כוויות המהוות את גורם התמותה הרביעי בשכיחותו בקרב ילדים

במרכז הרפואי זיו נערכים לקראת חגיגות ל"ג בעומר והילולת רבי שמעון בר-יוחאי בהר מירון, שתחל במוצ"ש ואליה צפויים להגיע חצי מיליון איש במהלך ימי החג. 

מדי שנה קולט חדר המיון במרכז הרפואי זיו מבוגרים וילדים שנפגעים במהלך ההילולה בהר מירון ובמדורות החג. מבין הפגיעות הבלתי מכוונות, כוויות הן הגורם הרביעי בשכיחותו לתמותה בילדים בגיל 0-14 שנים ולכן אין להשאיר את הילדים בסמוך לאש ללא השגחה אפילו לרגע.

ד"ר יוסף נביה, מנהל מחלקת המיון במרכז הרפואי זיו אומר, כי על ההורים לעבור עם הילדים על הוראות הבטיחות לפני הדלקת המדורה בכדי למנוע אפשרות של פגיעה מכוויות וממליצים להקפיד על מספר כללי זהירות, החל משלב איסוף העצים ועד לכיבוי המדורה:

במהלך החיפוש אחר קרשים, רצוי לא להיכנס למקומות בהן הצמחייה עזובה, מחשש להימצאות נחשים ועקרבים. אין להיכנס לאתרי בניה מחשש לנפילות, חבורות וחתכים. בשלב הקמת המדורה מומלץ, כי אדם מבוגר ילווה את התהליך ויקפיד על מיקום המדורה בשטח נקי מקוצים ועשבים, לא מתחת לקווי חשמל וטלפון, או בקרבת עצים, שיחים ומתקני אחסון גז ודלק. בנוסף, יש לתחום את המדורה באבנים, כדי למנוע מילדים להתקרב אל האש יתר על המידה וכן לוודא שהמרחק מהמדורה השכנה גדול דיו. את הקרשים אין להעמיד במבנה גבוה מדי מכיוון שהם עלולים ליפול בעת התלקחותם ולגרום לפגיעות ולהתפשטות האש.

מומלץ לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה, להגנה על הגוףמפני גצים וגחלים וכן מעקיצות זוחלים ומעופפים הנמשכים אל חום המדורה. רצוי להצטייד בתיק עזרה ראשונהובפלאפון שממנו אפשר יהיה להתקשרלמכבי האש או לאמבולנס בעת הצורך וכן להחזיק בקרבת המדורה לפחות שני דליי מים מלאים למקרה של התלקחות שריפה. אין להשאיר אתחומרי ההדלקה בשטח וחובה להרחיקם מהישג ידם של ילדים קטנים, אין לזרוק למדורה בוערת מיכל תרסיס, חזיזים, או קליעי נשקהעלולים להתפוצץ ולפגוע ביושבים סביב המדורה ואין להתיז דלק או חומר הדלקה נוזלי על האש הבוערת. הוספת עצים וקרשים לליבוי המדורה תיעשה בזהירות מרבית.

עוד מוסיף ד"ר נביה, כי לא מומלץ לישון בתוך שקי שינה סגורים סמוך למדורה, מחשש למלכודת אש ורצוי לקיים הפעלות לילדים, לצד המדורה ולא מסביבה. בנוסף, לפני הגשת תפוחי האדמה לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה, משום שתפוחי-אדמהובצלים חמים אוגרים חום רב ועלולים לגרום לכוויות קשות בפה.

במקרה של כוויה במהלך אירועי ל"ג בעומר, מסביר ד"ר נביה כיצד להעניק לנפגע טיפול ראשוני: 

  • במידה והאש אוחזת בבגד יש להשכב על הקרקע ולהתגלגל מספר פעמים, בשום אופן לא לרוץ!
  • יש להרחיק את הנפגע והמטפלים בו ממקור האש ולהסיר בעדינות את בגדיו בשטחי הכוויות. במידה והבגד אינו יורד, ניתן להשתמש בעדינות במספריים או להשאירו במקומו. בכל מקרה לא להסיר בכוח!
  • רקמות פגועות נוטות להתנפח ולכן יש להסיר מהאזור הפגוע או בסמוך לו כל חפץ העלול להפריע להתנפחות הרקמות הפגועות, כגון: שעון או נעליים ולשבש את זרימת הדם התקינה.
  • יש לשטוף את שטח הכווייה במים קרים במשך מספר דקות.
  • יש לכסות את אזור הכוויה בתחבושת סטרילית, לא מהודקת מדי, או לעטוף את הנפגע כולו בסדין נקי ויבש. אין למרוח משחה, שמן או כל חומר אחר על העור. אין להשתמש בחומר מחוספס כגון צמר גפן. העור החשוף מייצר שלפוחיות המגנות עליו מפני זיהום  ולכן, אין לגעת בשלפוחיות אלו או לפוצץ אותן.
  • יש לדאוג לנוחיותו של הנפגע ולתת לו לשתות מים בלגימות קטנות, זאת כדי למלא את המחסור בנוזלים, עקב הכוויה.
  • לאחר הטיפול הראשוני יש להזעיק עזרה רפואית ולהביא את הנפגע לחדר המיון הקרוב בדחיפות!
משרד יחסי ציבור שולח: 
תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת תקשורות

.