אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הסוכרת והעיניים שלכם: טיפול במחלות עיניים הנגרמות מסוכרת


דודי שרון's picture
עין

מחלות עיניים שונות, כמו קטרקט, רטינופתיה, בצקת ברשתית וגלאוקומה, עלולות להתפרץ גם כתוצאה ממחלת הסוכרת. הכירו את הפגיעה בעיניים ממחלה קשה זו, ואיך אפשר לשמור על הראייה?

מחלת הסוכרת היא אחת הנפוצות בעולם המערבי, וגם מהקטלניות שבהן. לפי נתוני משרד הבריאות, ב-2010 היתה סוכרת לסיבת המוות הרביעית בארץ.

המחלה נגרמת כאשר בלוטת הלבלב מפרישה מעט מדי מההורמון אינסולין, המווסת את רמת הדם בסוכר (גלוקוז). כאשר קיים חוסר באינסולין, הסוכר נשאר בדם ותהליך ייצור גליקוגן מגלוקוז נפגע (גליקוגן היא צורת האחסון של האנרגיה מהסוכר בגוף).

איך משפיעה הסוכרת על העיניים שלכם?
היעדר טיפול מתאים ובזמן הנכון לעליית רמת הסוכר בדם גורם לפגיעה בכלי דם ובהמשך לנזק לאברי גוף שונים, וביניהם העיניים. למעשה, חולים הסובלים זמן רב מסוכרת והמחלה אצלם אינה מאוזנת נמצאים בסיכון גבוה לפתח עין סוכרתית, כלומר בעיות עיניים על רקע מחלת הסוכרת.

מבין מחלות העיניים הקשורות לסוכרת, הנפוצה בהן היא רטינופתיה סוכרתית.

רטינופתיה סוכרתית (Diabetic Retinopathy) – מה התסמינים?
השפעת מחלת הסוכרת על הרשתית נקראת "רטינופתיה סוכרתית" (רטינה – רשתית). ללא טיפול מתאים, תתפתח רטינופתיה סוכרתית אצל מעל ל-60% מחולי הסוכרת, ומחציתם יסבלו מפגיעה חמורה בראייה. חשוב לציין כי בדרך כלל עוברות 10-15 שנים מהתפרצות הסוכרת ועד להופעת הרטינופתיה הסוכרתית, אבל ההערכה היא כי ללא אבחון מוקדם וטיפול מיידי, הפגיעה בראייה תהיה ניכרת ואף עלולה להוביל לעיוורון.

הפגיעה בראייה מתבטאת בכתמים בשדה הראייה ובראייה מטושטשת, ובהמשך עלולה להתפתח היפרדות רשתית ואף גלאוקומה.

מחלה זו מוכרת בשתי צורות עיקריות:

השלב הראשון הוא רטינופתיה סוכרתית של רקע (Diabetic Retinopathy Background), או השלב הלא שגשוגי (Non Prolifeeratioe Diabetic Retinopathy). בשלב זה נחלשים כלי הדם ברשתית עקב רמת הסוכר הגבוהה בדם ומתחילים לדלוף ולגרום לשטפי דם. דליפות אלו עלולות להתפתח לבצקת ולגרום לפגיעה חמורה בראייה ואף לעיוורון.

השלב השני, המכונה "מחלת רשתית שגשוגית" (Diabetic Retinopathy Prolifeeratioe), מתרחש כאשר הדימומים גורמים לפגיעה בהזנת הרשתית ובמחסור בחמצן בה. בשל כך, העין "מפצה" ומצמיחה כלי דם אלטרנטיביים (ניאו וסקולריזציה – צמיחת כלי דם חדשים), בניסיון לעקוף את הפגיעה. אלא שכלי דם אלו שבירים ואינם תקינים, ואף הם נקרעים ומדממים.

הטיפול המקובל הוא בזריקות. קיימות 3 סוגי זריקות – אווסטין (Avastin), לוסנטיס (Lucetnis) ואייליה (Aylea), המשמשות כטיפול נפוץ מזה כעשור לתופעות של צמיחת כלי דם פתולוגיים. הזריקות עוצרות פעולת חומר מעודד צמיחה (VEGF) הגורם להתפתחות כלי דם. הן מוזרקות ישירות לעין, ללא סיכון, בטיפול באשפוז יום הנמשך דקות ספורות.

בצקת מקולרית (Macular Edema)
בצקת ברשתית, או בצקת במקולה, היא אחד הסיבוכים של רטינופתיה סוכרתית, אך עלולה לנבוע גם ממחלות עיניים אחרות.

המקולה נמצאת במרכז הרשתית ותפקידה לחדד את הראייה ולמקד אותה. הרשתית היא בעצם רקמה עדינה הבנויה שכבות-שכבות המונחות אחת על גבי השנייה. כאמור, בשל סיבוכי הסוכרת מתפתחים שטפי דם ודליפות, ונוזלים אלה עלולים להילכד בין שכבות הרשתית ולהתפתח לבצקת.

בצקת מקולרית היא מחלה שקטה. אין לה סימנים מקדימים וללא בדיקות ואבחונים מקדימים עלול המטופל לדעת עליה רק כאשר הראייה נפגעת. ראייה מטושטשת, לא ממוקדת ומרצדת הם חלק מסימניה של בצקת מקולרית.

האבחון המקובל נערך בבדיקת OCT (Optical Coherence Tomography), המעניקה הדמיה של פנים העין. זו בדיקה לא פולשנית, העושה שימוש בגלי אור, כמו מצלמה רגילה.
 
קטרקט
אחד הסיבוכים החמורים שעלולים להתפתח בעיניים ממחלת הסוכרת הוא קטרקט. זוהי בעיה מוכרת, הפוגעת בעיקר במבוגרים, ובה מתפתחת עכירות על עדשת העין ומפריעה לראיה.

במצב נורמאלי העדשה היא שקופה. קרני האור שנקלטו בעין מתרכזות בה ועוברות ממנה אל הרשתית, ההופכת את המראה לאותות עצביים ומעבירה אותם לעצב הראייה ומשם ל"פענוח" במוח, לקבלת התמונה שאנו רואים. עכירות בעדשה גורמת לשבירה לא סימטרית של קרני האור בעין ולטשטוש התמונה אותה אנו רואים. ניתן להשוות זאת להסתכלות דרך חלון מלוכלך או מכוסה בווילון. סימפטומים נוספים הם סינוור, ירידה בראיית הלילה, צורך בתאורה חזקה לפעולות שגרתיות (כמו קריאה).

קטרקט עלול להתפתח כתוצאה מסוכרת אם המחלה אינה מאוזנת ורמת הסוכר נעה בקיצוניות מגבוהה מדי (היפר) לנמוכה מדי (היפו). אבחון מוקדם אצל רופא עיניים עשוי להציל את העדשה ולמנוע מהמחלה להיות בלתי הפיכה.

הטיפול המקובל בקטרקט הוא ניתוח להחלפת עדשה, ובו נשאבת החוצה העדשה המקורית ומושתלת במקומה עדשה מלאכותית.

גלאוקומה
אחד הסיבוכים של רטינופתיה סוכרתית שגשוגית הוא גלאוקומה שגשוגית – גלאוקומה שמקורה בהתפתחות כלי הדם החדשים והלא תקינים. לעתים, מתפתחים כלי דם אלה ומגיעים לאזור הלשכה הקדמית, שם מתנקזים הנוזלים שבעין. פגיעה בניקוז הנוזלים עלולה לגרום לעלייה בלחץ התוך עיני ולפגיעה בעצב הראייה. פגיעה בעצב הראייה בשל העלייה בלחץ התוך עיני היא מחלת הגלאוקומה.

גלאוקומה היא מחלת עיניים קשה ובלתי הפיכה. את הפגיעה בעצב הראייה אפשר לעצור אבל לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור ואת הראייה לקדמותה. ללא טיפול, עלולה להימשך הפגיעה בעצב הראייה, לעתים עד כדי עיוורון.

לעומת זאת, ביקורת קבועה אצל רופא עיניים יכולה להציל את הראייה של חולי סוכרת. הרופא יבחין בירידה בראייה ובכלי הדם הלא תקינים, מה שישמש אינדיקציה לבצע בדיקת לחץ תוך עיני. הטיפול במחלה יהיה מקיף ויכלול:
טיפול להורדת הלחץ התוך-עיני
טיפול בכלי הדם הלא תקינים
טיפול בניקוז נוזלי העין
טיפול ברטינותיה הסוכרתית
טיפול במחלת הסוכרת

לסובלים מסוכרת: איך ניתן לשמור על העיניים?
הקפידו על ניטור והשגחה קפדנית על רמת הסוכר בדם.
הקפידו על בדיקות שגרתיות אצל רופא עיניים.
דיאטה קפדנית כגורם המכריע להורדת רמת הסוכר בגוף.
פעילות גופנית. תמיד נכונה ומועילה, ובמיוחד בקרב חולי סוכרת: מאמץ גופני וזרימת דם מהירה יסייעו בהורדת רמת הסוכר בצורה טבעית ופשוטה.
הימנעות מעישון ושתיית אלכוהול.
לשים לב לכל שינוי בראייה וללכת להיבדק על בסיס קבוע.

שם מחבר: 
איתי שרף, מומחה למחלות עיניים ברפואה סינית
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.