אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

רביעיית המיתרים הדנית


תמונת הרביעייה הדנית. צילום: קרולין ביטנקורט (באדיבות: הילה קומם)
תמונת הרביעייה הדנית. צילום: קרולין ביטנקורט (באדיבות: הילה קומם)

הסלון למוזיקה קאמרית בקיבוץ נען, גאה להציג: שלושה מחברי רביעיית המיתרים הדנית מארחים את הפסנתרן הסקנדינבי הגדול בדורו יוהו פוהיונן.

חברי  "רביעיית המיתרים הדנית"  The Danish String Quartet""

רוּנֶה טונסגארד סורנסון – כינור Rune Tonsgaard
אסביורן נורגארד- ויולה  Asbjorn norgaard

פרדריק סיולין – צ'לו Fredrik sjolin

יוהו פוהיונן  - פסנתר -  Juho Pohjonen 

מאהלר  פרק רביעיית פסנתר בלה מינור
שומאן רביעיית פסנתר אופוס 47
ברהמס  רביעיית פסנתר מס׳ 3 אופוס 60

יום שלישי – 28/3/17  בשעה20:00.

פתיחת דלתות בשעה 19:15.

הקונצרט מתקיים במועדון החברים בנען, חנייה בשפע
לפני הקונצרט מזנון שתיה חמה ויין עם כיבוד מתוק ומלוח 
לפרטים ורכישת כרטיסים ב 80 ₪: יעקב 052-2232556

זו הפעם השנייה שהסלון למוזיקה קאמרית בקיבוץ נען מארח את הרביעייה הדנית. הפעם מגיעים שלושה מחברי ההרכב עם הפסנתרן הפיני יוהו פוהיונן הנחשב לגדול הפסנתרנים הסקנדינביים בדורו.  

במשך שנות קיומה צברה "הרביעייה הדנית" מוניטין והערכה בינלאומיים חוצי יבשות והגיעה למספר שיאים בתחום הנגינה הקאמרית. בשנת 2012 הוזמנה הרביעייה ע"י "המרכז למוסיקה קאמרית" של ה"לינקולן סנטר" לפתוח את עונת הקונצרטים 2013 – 2014. זהו אחד משיאי ההכרה וההישגים הרבים להן זוכה הרביעייה לאורך השנים. הביקורת מציינת כי טכניקת נגינה מעולה, מוסיקליות נפלאה, גישה ופרשנות רעננות, נוכחות בימתית רבת עצמה הם המאפיינים הבולטים של הרביעייה. 

רוּנֶה טונסגארד סורנסון Rune Tonsgaard Sorensen – כינור. יליד שנת 1983, החל את לימודיו בכינור בגיל 5. משמש ככינור ראשון בתזמורת הפילהרמונית של קופנהגן וכמורה באקדמיה המלכותית הדנית למוסיקה. בנוסף, התמחה בנגינה של מוסיקה כנסייתית באורגן ומקדיש מיכולותיו לחקר ונגינה של מוסיקת עם דנית.

אסביורן נורגארד - Asbjorn Norgaard – ויולה. יליד שנת 1984, קנה לעצמו שם של ויולן מחונן ומבוקש בדנמרק ובסקנדינביה. עיקר אהבתו היא מוסיקה קאמרית והוא היה הרוח החיה בהקמת "רביעיית המיתרים הדנית" וכן הקים את "דואו אינווילטה" לאקורדיון וויולה. בנוסף, משמש כמוביל סקציית הויולות בפילהרמונית של קופנהגן, הפילהרמונית של הלסינבורג והתזמורת הקאמרית הנורווגית. את לימודיו עשה בסטוקהולם ובברלין וכן השתלם במחלקה לנגני סולו באקדמיה הדנית בהדרכת לארס אנדרס טומטר.

פרדריק סיולין - Fredrik sjolin – צ'לו. נולד בטרונדהיים שבנורבגיה בשנת 1982. את לימודי הנגינה בצ'לו התחיל בהיותו בן 6 בעיר הולדתו. בסיום לימודיו בתיכון עבר ללמוד בסטוקהולם שם למד תחת הדרכתו של טורליף תאהדין. בשנת 1996 זכה בתחרות הארצית הנורווגית לנגני כלי קשת צעירים. מוזמן תדיר לנגן כצ'לן סולן בתזמורות שונות בנורווגיה ובארצות סקנדינביה. "חבר ברביעיית המיתרים הדנית מאז היווסדה."

יוהו פוהיונן – Juho Pohjonen  פסנתר. יוהו פוהיונן נחשב לגדול הפסנתרנים הפיניים בני דורנו בפרט ובארצות סקנדינביה בכלל. את לימודיו בפסנתר התחיל בגיל צעיר, בשנת 1989, עת התקבל כתלמיד לאקדמיה לצעירים ע"ש סיבליוס בהלסינקי. משם המשיך ללמוד באותה אקדמיה תחת הדרכתם של מרי לואוהוס והיו יינג ליו עד קבלת תואר שני בשנת 2008. בשנת 2009 זכה בפרס הראשון בתחרות לפסנתרנים צעירים בפסטיבל "רוהר" כשבראש חבר השופטים ישב סר אנדרס שיף. כיום זוכה יוהו פוהיונן להכרה בינלאומית רחבה כפסנתר עז מבע אשר נותן גוון אישי לכל יצירה אותה הוא מבצע. משמש כיום כפסנתרן הבית התזמורת הסימפונית של אטאלנטה ובשנה האחרונה הופיע עם מיטב התזמורות ברחבי העולם. מנגן בנוסף עם הרכבים קאמריים שונים ונמצא בקשר הדוק האגף למוסיקה קאמרית ב"לינקולן סנטר". זהו ביקורו הראשון בישראל במסגרת "רביעיית המיתרים הדנית" בה הוא מחליף את הכנר הראשון של הרביעייה.

להלן פירוט היצירות והפרקים 

היצירות.

מהלר – פרק רביעיית פסנתר בלה מינור.

Mahler – Piano quartet in A minor

שומאן – רביעיית פסנתר במי במול מז'ור אופ. 47

Shuman – Piano quartet in E flat major op 47

 Sostenuto assai - Allegro ma non troppo

. Scherzo: molto vivace

. Andante cantabile

. Vivace

ברהמס – רביעיית פסנתר בדו מינור מס' 3 אופ. 60

Brahms – Piano quartet in C minor No.3 op 60

Allegro non troppo

Scherzo: Allegro

Andante

Finale: Allegro comodo

אנו מודים מקרב לב למשפחת בורשטיין ( ישראל – קולומביה ) על תרומתה הנדיבה

להמשך קיום סדרת הקונצרטים בנען.

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הילה קומם

.