אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אישה לאחותה


ורה פלפול's picture
אוצר התערוכה: 
ורה פלפול

מתוך התערוכה: פרח
מתוך התערוכה: פרח באדיבות: ורה פלפול

מוזיאון הרצלילינבלום מציג: אישה לאחותה - תערוכה קבוצתית
אוצרות: שולמית נוס, ורה פלפול
פתיחה חגיגית: יום שני, 13.3.2017, בשעה 19:00
נעילה: 31.5.2017

ימי פתיחה במהלך התערוכה: א'-ה' 09:00-15:00, שישי 09:00-13:00

בחודש מרץ מציינים ברחבי העולם את יום האישה הבינלאומי ואנו בבנק דיסקונט בחרנו להציג את התערוכה "אישה לאחותה", העוסקת ביצירתן של אמניות ואומניות ישראליות.
התערוכה "אישה לאחותה" כשמה כן היא - מעלה על נס ערכים של אחווה ורעות, ואת הכוח החיובי שחברת נשים יכולה ליצור ואף יוצרת. תערוכה זו היא הזדמנות עבורנו להביע את הערכתנו  ליצירתן של אמניות ואומניות מכל מגזרי החברה.

בליבה של התערוכה נמצאות עבודותיהן של אמניות חשובות מאוסף בנק דיסקונט. אליהן יצטרפו יצירותיהן של אמניות רבות נוספות, אשר יחד משקפות את פניה ואפיוניה הרבים של החברה הישראלית:
קבוצת הנשים המובילה את "רקמת המדבר" ו"האורגות מלקיה", אומניות מן הקהילה הבדואית, אשר הקימו מפעל הראוי לציון ביישוב לקיה שבנגב. הן משמרות את מורשת הרקמה והאריגה רבת השנים של תרבותן.
אומניות מקהילת יוצאי אתיופיה בבאר שבע, אשר בזכותן אנו נחשפים אל מורשת הקדרות המסורתית והפיסול בחומר, שאותה הן משמרות מארץ מולדתן.
אמניות מובילות ופורצות דרך מהמגזר הערבי, אשר פועלן ראוי להערכה ולציון, ועוד.

היצירות בתערוכה מקיפות נקודות מפתח בהתפתחותו של שדה האמנות בישראל, דרך נקודת מבטן ויצירתן של אמניות ישראליות לאורך תקופות שונות:
לאה ניקל וחגית לאלו, נציגות בולטות של התקופה הצנועה והחלוצית של שנות החמישים - גם אם בזמנן לא היו דומיננטיות, קולן ומורשת יצירתן של האמניות החלוצות תרמו תרומה משמעותית לאמנות הישראלית ולמעמדן הבולט והמרכזי של נשים בסצינה האמנותית כיום, על כל קשת גווניה.
ישנן אמניות המוצאות ביצירתן ביטוי לזהותן הנשית ואף כלי למאבק פמיניסטי או למאבקים פוליטיים ואחרים. ישנן כאלה שנושא המגדר ומעמד הנשים בחברה ובאמנות אינו עומד במרכז תשומת ליבן ואינו מרכזי לעבודותיהן. חלקן אף נמנעות ממנו במכוון. עם זאת, בעצם עבודתן וחתירתן להמשיך וליצור, לגבור על מכשולים רבים - כלכליים, חברתיים, משפחתיים וסביבתיים; בעצם השתקפותה של הביוגרפיה וה"אני" שלהן בעבודותיהן, אם יכוונו לכך ואם לאו – הן מקיימות את גוף העבודות החשוב של נשים באמנות הישראלית.

מוזיאון פרטי הרצלילנבלום , רחוב הרצל 13 תל – אביב

א-ה 09:00-15:00 יום ו 09:00-13:00

גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.