אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סאן טצו ואומנות המלחמה, הרלוונטיות לימנו


תאריך פרסום קודם: 
2003

לפני 2000 שנה בערך כתב סאן טצו, גנרל בצבא וו בסין, את הספר שנהפך למפורסם ביותר בלימודי האסטרטגיה – "אומנות המלחמה". הספר שרד את תלאות הזמן ונהפך לסמכות עליונה של אנשי צבא, אסטרטגים ומקבלי החלטות לאורך השנים. כדי להדגים את הרלוונטיות של סאן טצו לימינו אנו ולמצב הביטחוני של מדינת ישראל כיום, ליקטתי מספר ציטטות מהספר שאותם אני מנסה לשייך למלחמה של צה"ל ברשות הפלסטינית. ההתאמה, מטבע הדברים, אינה התאמה של מאה אחוז. אחרי הכל מדובר על פער זמנים של 20 מאות. מה עוד, סאן טצו כתב בעיקר על מלחמה של צבא בצבא ולא על לוחמת גרילה שאיתה מתמודד כיום צה"ל מול המיליציות הפלסטינאיות. בכל זאת יהיה זה מעניין לעיין בהגותו של הגנרל הסיני.  

סאן טצו אמר:

  • אם המלחמה ארוכה מידי, משאבי המדינה לא יספיקו למאמץ שעומד על הפרק.
  • כשכלי הנשק שלך מתיישנים, כוח העמידה נשחק ומשאביך מבוזבזים, האויב ינצל את המצוקה שלך. שום אדם, חכם ככל שיהיה, לא יצליח לעזור לך.
  • אין מקרים בהיסטוריה בהם מדינה הרוויחה מקונפליקט ממושך.
  • כשההוצאות שלך על אחזקת צבא עולות, האזרחים ישלמו את המחיר.
  • במלחמה הפוך את הניצחון ולא קמפינים ארוכים למטרה.
  • האסטרטגיה הגרועה ביותר היא הטלת מצור על האויב.
  • מצוינות נחשבת ליכולת לשבור את רוח היריב ללא מלחמה.

כשמקשיבים לדבריהם של הגנרלים שלנו, לאמרות מסוג 'ניתן לנצח את הטרור', 'זאת שנת הכרעה' וכו', סימני שאלה משמעותיים עולים על הפרק בנוגע לטיב האסטרטגיה שבחר צה"ל ליישם מול הפלסטינאים. נראה כי האסטרטגים שלנו מתעלמים מדבריו של הגנרל הסיני בן 2000 השנה. מדינת ישראל כיום מעורבת ביש"ע בלחימה ממושכת בעצימות נמוכה שנראה כי אין לה סוף. הורגים מנהיג חשוב פלסטיני כזה או אחר, מחסלים חוליה פה ושם אבל במקומם צצים אחרים ואפילו טובים יותר ועמידים יותר. כי גם הפלסטינאים משתכללים יום יום ומפתחים עמידות לשיטות של צה"ל. צה"ל מנגד נאלץ להשתכלל וכך הקונפליקט נהפך לאינסופי שבו תגובה של צד אחד גוררת תגובה נגדית של הצד השני שגורמת לראשון להגיב על תגובת הנגד וחוזר חלילה.

     מדינת ישראל מעולם לא הצטיינה במלחמות ממושכות. משאביה החומריים והאנושיים מוגבלים, הרגישות לחיי אדם גבוהה. לכן תמיד הרציונל שהנחה את האסטרטגיה של צה"ל הייתה להביא להכרעה מהירה בשטח האויב. המלחמה הממושכת שמנהלת ישראל בגדה המערבית ובעזה פוגעת קשה בכלכלה ומרוקנת את האוצר הממלכתי. המלחמה אינה מועברת לשטח היריב. היא מתנהלת ברחובות הערים של ישראל.

     למרות כל זאת, עדיין ממשיך צה"ל באסטרטגיה של מצור כאילו הגנרל הזקן לא אמר את דבריו. הטרמינולוגיה שאנו רגילים אליה מתבססת על אוצר מילים כמו 'סגר מלא' או 'סגר חלקי'. המחיר של מדיניות הסגרים בימי מילואים, בכלכלה ובסופו של דבר בחיי אדם גואה מיום ליום. מצוינות נחשבת ליכולת לשבור את רוח היריב ללא מלחמה. הסגרים רק משניאים יותר את הכוחות הישראלים על האוכלוסייה המקומית ומחזקים את נחישותה להלחם.  

סיכום

סאן טצו אמר:

אם אתה מכיר את האוייב ומכיר את עצמך, אינך צריך לחשוש אפילו מהתוצאה של 100 קרבות. אם אתה מכיר את עצמך ולא את האויב, על כל קרב שתנצח תפסיד באחר. אם אינך מכיר לא את עצמך ולא את האויב, אתה תפסיד בכל הקרבות.

  היכן אנו עומדים ביחס ליכולתנו להכיר את עצמנו ואת מי שמולו אנו מתמודדים...? 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.