אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קסם ערוצי התקשורת


אמדאו מודיליאני

אמדאו מודיליאני

לכולנו יש חברים, מכרים, בני זוג ועמיתים לעבודה שאיתם אנחנו מתקשרים טוב יותר וכאלו שתמיד "מעלים לנו את הסעיף" איתם אנחנו לא מצליחים ליצור קשר טוב.

מדוע זה קורה?

יש הרבה סיבות, יש אנשים שיש לנו איתם שפה משותפת, תחומי עניין משותפים, כימיה.

אבל יש סיבה נוספת והיא : "קצר בערוצי התקשורת".

קצר בערוצי התקשורת ? מה זה?

ובכן, זה הנושא שארצה לדבר עליו היום ונתחיל בדו שיח שידגים קצר בתקשורת בין זורבבלה ושאלתיאל. זורבבלה ושאלתיאל זוג נשוי , חמש שנים יחד. זורבבלה היא מנהלת משרד, כולם יודעים שאצלה הכול מסודר ומאורגן. בסוף היום תמיד השולחן שלה נקי. זורבבלה מקפידה מאוד על לבושה. התאמת צבעים זה כמעט עניין של חיים ומות אצלה. ואף פעם לא תראו אצלה תיק שאינו מותאם לצבע הבגדים. לעומתה את שאלתיאל אפשר להכיר לפי הקוקו הקטן והתרמיל שעל הגב, הוא עובד בחברת מחשבים והבלגן אצלו חוגג, שולחן מלא דפים, ניירות עטים ומה לא.

היום יום חשוב לזוג, שאלתיאל הוזמן לארוחת צהריים אצל הבוס שלו כשעל הפרק עומד קידום בתפקיד והעלאה בשכר. זורבבלה נרגשת סיימה לעבוד מוקדם יותר, סדרה וארגנה את הבית, רצה למספרה לסדר את השיער  אפתה את העוגיות ששאלתיאל אוהב, ערכה שולחן ועכשיו היא מחכה בחוסר סבלנות לבעל שיגיע ויספר לה איך היה במפגש ומה עם הקידום.

סוף סוף שאלתיאל נכנס הביתה זורק את התרמיל הקטן שלו על השולחן ורץ לחבק את זורבבלה.

זורבבלה

הי, הי, הרגע הייתי במספרה אתה הורס לי את התסרוקת ולמה לזרוק את התרמיל על השולחן אתה לא רואה שערכתי אותו.

שאלתיאל

או קיי או קיי רק נשיקה קטנטונת ואני כבר מוריד את התרמיל ורץ להתקלח.

זורבבלה

תשתדל למהר אני מאוד סקרנית לדעת מה קרה במפגש...

שאלתיאל

אוי היה מפגש נהדר, אשת הבוס הכינה מטעמים, מה את יודעת למנה ראשונה היא הגישה...  

זורבבלה

טוב, טוב תספר לי אחר כך בצורה מסודרת, עכשיו לך להתקלח ותסדר הכול אחריך, אני שטפתי וניקיתי את חדר האמבטיה ואל תזרוק את הבגדים שלך על הרצפה, יש שם כיסא , תניח עליו.

שאלתיאל שר בדרך לאמבטיה

איזה יום שמח לי הין... איזה יום.. טרללה.

זורבבלה

שאלתיאל אתה כבר 20 דקות במקלחת שכחת שאני מחכה.

שאלתיאל

רגע ממש עוד רגע אני מסיים, כבר יוצא.

זורבבלה

סוף סוף הגעת עברו עשר דקות מהרגע שלך, אוי אוי תסתכל השיער שלך נוטף מים, קח מגבת וספר לי איך היה המפגש קיבלת העלאה בשכר?

שאלתיאל

מה את יודעת אשתי היקרה, אמרתי לך שרינה אשתו של הבוס הכינה לנו ארוחה, שלוש מנות, מנה ראשונה דג, ממש טעים. תשמעי את חייבת לקבל ממנה את המתכון. ומנה שנייה....

זורבבלה

שאלתיאל די עם הסיפורים האם קבלת העלאה בשכר ?

שאלתיאל

נפתלי הבוס שלי שבח אותי מאוד, הוא אמר שהוא עוקב כבר הרבה זמן אחרי העבודה שלי והוא מאוד מעריך את היצירתיות שאני מגלה. הוא אמר שבהתחלה היה לו קשה עם הבלגן שלי.. את יודעת כמו שלך קשה עם הבלגן שאני עושה בבית ו...

זורבבלה בכעס

שאלתיאל די עם כל הקשקושים, תענה לי כבר קיבלת קידום והעלאה בשכר.

שאלתיאל

אה, זה היה החלק הכי מדליק בשיחה, את חייבת לשמוע, הוא התחיל לספר לי שכשהוא התחיל לעבוד......

זורבבלה

שאלתיאל!!!! שורה אחרונה, תגיד לי שורה אחרונה, בלי סיפורים, כן קיבלת קידום והעלאה בשכר או לא קיבלת קידום והעלאה בשכר.

שאלתיאל

נו ברור, קיבלתי קיבלתי. אבל סיפרתי לך שיש לו שני ילדים חמודים והם.....

זורבבלה

ש-א-ל-ת-י-א-ל.

אז מה קרה שם בין שאלתיאל לזורבבלה?

לפני שאסביר מה קרה שם חשוב לי להדגיש שמה שקרה שם יכול לקרות לנו עם עמית בעבודה, עם חבר, מכר בן זוג ואפילו כאשר אנו קונים משהו בחנות עם המוכר.

ובכן מה שקרה בין זורבבלה לשאלתיאל הוא קצר בתקשורת, ויש מודל שלם שמסביר את העניין הוא נקרא    N.L.P

הממציאים של המודל הם ריצ'ארד בנדלר שהיה מתמטיקאי וג'ון גרינדר שהיה בלשן אנחנו לא נעמיק בתיאוריה אלא נרצה להבין כיצד המודל יכול לעזור לנו להתחבר אל אנשים שיש לנו איתם קצר בתקשורת . אבל פטור ללא כלום אי אפשר אני חייבת להסביר את ראשי התיבות מה זה N.L.P וגם כמה מלים על המודל.

אז הנה 60 שניות על המודל.

   N – נוירו, הפירוש הוא עצבי פיזיולוגי, תהליך במוח שתפקידו לקלוט שדרים מכול החושים: ראייה, שמיעה, חישה, ריח וטעם לעבד אותם ולתרגם אותם לחוויות.

L – לינגוייסטיק, לשוני, סגנון שונה של עיבוד החוויות שנקלטו.

P – פרוגרמינג ארגון התוצאות של החוויות בדרכים שונות,

 חשוב להדגיש שכל אחד מפרש את מה שהוא רואה שומע וחש בדרך שונה. לכל אחד מאיתנו יש חוש אחד דומיננטי יותר מהחושים האחרים והוא הופך להיות ערוץ התקשורת המרכזי, אל הערוץ מנותב כל הידע והחוויות שאנחנו קולטים,  ואנו מתקשרים דרכו עם הסובבים אותו.

האם ניתן להבין מהנאמר עד כה שלכל אדם יש רק ערוץ תקשורת אחד?

חלילה, לכולנו יש את כל החושים (מלבד אלו שנפגע אצלם חוש אחד) ולכן יש לנו אפשרות לפתח את כל החושים ולהשתמש בהם כערוצי תקשורת, אבל יש לנו ערוץ אחד שהוא דומיננטי יותר, מפותח יותר ואנו משתמשים בו יותר כדי לתקשר עם העולם.

לכן חשוב שנכיר את כל הערוצים ונלמד לשפר את התקשורת שלנו עם עצמנו ועם הסובבים אותנו.   וכשיקרה לנו קצר בתקשורת ( כמו אצל זורבבלה ושאלתיאל ) נדע איך מתקנים את הקצר ויוצרים קשר.

נחזור אל זורבבלה ושאלתיאל  הם מייצגים ערוצי תקשורת שונים הצגנו אותם בצורה מוקצנת כדי שנוכל דרכם להכיר שני ערוצים. נתחיל בזורבבלה היא מייצגת את הערוץ הויזואלי – החזותי.

חוש הראייה שלה הוא הדומיננטי, אצלה כל מלה מעלה אסוציאציה בתמונה ובצבע, היא רואה כל פרט ופרט אבל איננה מסוגלת להישאר עם הפרטים היא חייבת לארגן הכול לתבניות, להכללות, חשוב לה לתכנן ולארגן כל דבר, אי סדר מאוד מפריע לה, כשמישהו מתחיל לתאר לה אירוע כלשהו ומפרט  היא מרגישה אי נוחות, טובעת בפרטים ומפסיקה להקשיב. היא רגישה מאוד לטריטוריה שלה ואיננה סובלת שזרים נוגעים בה. היא איננה אוהבת הפתעות ולהיפך היא אוהבת לתכנן את האירועים שלה ושל אחרים והיא נהנית מהתהליך של התכנון גם של אירועים הקשורים לעצמה כמו ימי הולדת וימי נישואים. כולם אוהבים לצלם את הסיכומים שלה , הם ערוכים ומאורגנים כך שקל להבין אותם. היא משדרת כלפי חוץ איפוק גם כשהיא בסערת רגשות והרבה פעמים זה מתפרש לא נכון ויוצר קצר עם הסובבים אותה.

שאלתיאל מייצג את הערוץ החישתי הקינסתטי, מקובל לחבר לערוץ הזה שלושה חושים – המישוש, הטעם והריח כי מספר האנשים שערוץ זה חזק אצלם הוא קטן ואין הרבה הבדלים ביניהם.

המרכז של האנשים שערוץ זה דומיננטי אצלם  הוא התחושה, הטיפוס החישתי הוא הילד שהלך עם המוצץ עד גיל מאוחר והייתה לו "שמיכי" שלא יכול היה להיפרד ממנה. יש לו רגישות גבוהה לריחות, עמידה בתור, פקק או צפיפות גורמים לו הרגשת מחנק. החישתי קולט תגובות בלתי מילוליות והוא מזהה תגובה מקבלת, קרה, חמה, דוחה עוד לפני  שאמרו לו משהו.הוא אוהב לגעת בדברים, להרגיש חומרים, לא תמיד אוהב שיגעו בו, אוהב לדבר בטלפון, מדבר הרבה פעמים בהכללות .

ומה מאפיין את האנשים שהערוץ הדומיננטי שלהם הוא השמיעתי – אודיוטורי?

כדי להבין מה מאפיין אותם נחזור לזורבבלה ונקשיב לשיחה בינה לבין לינור הבת שלה.

לינור

אוף אני צריכה ללמוד למבחן , יש המון חומר ואני לא יודעת איך אצליח לזכור הכול.

זורבבלה

יש לי שיטה מצוינת שתעזור לך, קודם תקראי את החומר ותוך כדי קריאה תסמני במרקר נושאים חשובים. אחר כך תיקחי כרטיסיות קטנות ותעתיקי רק את הקטעים שסימנת . על הכרטיסים הכתובים תסמני שוב במרקר רק מלים שישמשו לך כקודים לזכירת החומר.

לינור

עשיתי את זה ואני לא זוכרת  כלום זה ממש נשמע לי הזוי, לא מאמינה שעשיתי את כל זה ואני לא זוכרת כלום.

לינור צודקת היא לא תצליח ללמוד בדרך הזו. זורבבלה לא שאלה אותה את שאלת הקסם.

מהי השאלה הזו? זו שאלה שצריך לשאול כל ילד וגם כל מבוגר:

מהי הדרך בה אתה או את אוהבים לעשות דברים ?

כשאתם רואים אותם?

כשאתם שומעים אותם?

או כשאתם מרגישים אותם?

אם זורבבלה הייתה שואלת את לינור את השאלה הזו היא בוודאי הייתה אומרת לה  שקל לה ללמוד דברים כאשר היא שומעת. ואז הייינו ממליצים לה להקליט את עצמה ולשמוע את ההקלטה כמה פעמים. הזיכרון של האודיותורי הוא זיכרון שמיעתי, מרכז עולמו הוא האוזן.סביבה מאתגרת עבורו היא סביבה משמיעה. אדם שהערוץ המרכזי שלו הוא שמיעתי אוהב לדבר בפרטי פרטים, לספר סיפורים, להקשיב למוסיקה בקול גבוה, אבל הוא איננו סובל צעקות.

ועכשיו אתן שתי דוגמאות של מצבים בהם כל טיפוס יגיב

ונתחיל בלמידה

חזותי קולט ומארגן הכול בתבניות, החומר מסודר ומאורגן.

שמיעתי מקשיב, אין לו צורך לכתוב, מעדיף להקליט אוהב דוגמאות שיס בהם אירוע, סיפור.

 חישתי מצייר בזמן הלמידה, מסכם את החלקים הסיפוריים, מחפש את החיבור הרגשי.

דוגמה נוספת – עבודה עם מחשב.

חזותי – חייב להסתכל במקלדת כשהוא מדפיס.

שמיעתי – יכול לכתוב מבלי להסתכל.

חישתי – כתיבה עיוורת מהירה.

לסיכום אני רוצה לומר שכאשר נתקלים באדם שלא נוצרת אתו תקשורת טובה כדאי לנסות לאתר מהו ערוץ התקשורת החזק שלו ולנסות להיכנס דרכו.

נכון מאוד  אבל בראש ובראשונה כל אחת מאתנו חייבת לאתר  את הערוץ שלה. חשוב מאוד לזכור שלכולנו יש את היכולת לתפקד דרך שלושת הערוצים אך יש לנו ערוץ אחד דומיננטי , שאין ערוץ אחד עדיף על השני, זה מקל מאוד ויש לך אפשרות לגלות מה הערוץ העדיף עליו על ידי הקשבה לשפה שלו לדרך שבה הוא מתארגן אל העולם ובעיקר תמיד אפשר לשאול את שאלת הקסם:

איך את או אתה אוהבים לעשות דברים ?

כשאתם רואים אותם, שומעים אותם, או מרגישים.

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רחל פרג

.