אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הקפאת ביציות


הקפאת ביציות

במשך עשורים, הקפאת עוברים והקפאת ביציות היו תהליך מוכר למדע הרפואה שבוצע בשיעורי הצלחה גבוהים. לעומת זאת תהליך הקפאת ביציות לא זכה לשיעורי הצלחה גבוהים מספיק בכדי להיהפך לשגרה רפואית נפוצה. בניגוד לזרעים ולעוברים, הקפאת ביציות הינו תהליך מסובך יותר משום שהביצית לא שורדת את ההקפאה. הסיבה העיקרית לכך היא שהביצית היא התא הגדול בגוף (לשם השוואה, תא זרע קטן פי 80 מתא ביצית) והיא מורכבת ברובה ממים. המים בביצית יוצרים חלקיקי קרח שהורסים את התא. לפני 2002, אחוזי ההצלחה של הפריה חוץ גופית כתוצאה מהקפאת ביציות עמודו על 1- 3 אחוזים בלבד. למרבה המזל, השיפורים במדע הרפואה נותנים סיבה מספקת לאופטימיות.

ההשלכות של הקפאת ביציות עבור זוגות הסובלים מבעיות של פוריות הינן מרחיקות לכת. לנשים צעירות שעוברות טיפולים של כימו-תרפיה או קרינה כתוצאה ממחלות קטלניות כמו סרטן ניתנת האפשרות לשמר את פוריותן (כ-50,000 נשים מאובחנות מידי שנה כסובלות מסרטן בארצות הברית בלבד). מיותר לציין שטיפולים אלו הורסים את תאי הזרע או הביצית.  

בנוסף, בשנים האחרונות יותר ויותר נשים מעדיפות לדחות את הלידה לטובת קריירה והתקדמות בתחום המקצועי. למרבה הצער, הביולוגיה של הביצית לא מצליחה להדביק את ההתפתחויות החברתיות ואת השאיפה של נשים רבות להקים משפחה בגילאים מאוחרים. האפשרות של להיוותר ללא ילדים מהווה את אחד מגורמי החשש המרכזיים שאיתם מתמודדות נשות קריירה עסוקות. מחקרים מראים שכשליש מנשות הקריירה בגילאים 41 – 55 ללא ילדים לא בחרו לוותר על האימהות. נוסיף לזה את העובדה שישנן לא מעט נשים שנולדו עם מספר מוגבל של ביציות  והן מתחילות לחוות ירידה בפוריות כבר בסוף שנות ה 20. עבור נשים בגילאים מתקדמים, לפיכך, האפשרות של הקפאת ביציות ושימור הפוריות קוסמת עד ביותר.

לבסוף, הקפאת ביציות מגדילה את אפשרויות הטיפול בנשים הזקוקות לתרומת ביצית מבלי להיות תלויים במחזור של הפריה מלאכותית של התורמת.

כיצד מתבצע תהליך הקפאת הביציות?

משנת 2002 החלו להירשם שיעורי הצלחה טובים יותר בכל הנוגע להריונות המתרחשים מביציות מוקפאות. מרפאות ברחבי העולם מדווחות על 20 – 40 אחוזי הצלחה (במקביל לשיעורי הפוריות של האישה). כיום, ידוע כל בערך 200 לידות ברחבי העולם שהתרחשו הודות להקפאת ביציות. השינוי העיקרי ביחס לעבר מתבטא בטכניקות יעילות יותר בשימור הביצית תוך כדי ואחרי ההקפאה ובתהליך ההפשרה.

טכניקת הקפאת ביציות שנחשבת למוצלחת ביותר כוללת הקפאה בהדרגה והוצאת המים מהביצית. התהליך נעזר בחומרים המגנים על התא בתהליך ההקפאה (cyroprotectants) ומקטינים את כמות הקרח הנוצרת. חומרים אלו כוללים אלכוהול, סֻכָּרוֹז וחמרים מֵמֵסים. הדִּלּוּל ההדרגתי של החומרים המגנים על הביצית בתהליך ההפשרה הוא חיוני ביותר. ביצית שמופשרת במהירות, עלולה להינזק.

במקביל, ישנו תהליך הקרוי 'זיגוג' (vitrification) שבנוי על הקפאה מהירה מאד של הביצית. התהליך כולל חשיפת הביצית לחנקן נוזלי. התוצאה היא תא ביצית המתקשה מהר ומדמה זכוכית. אולם תהליך זה נתון לטעויות אנוש ונחשב ליעיל פחות.

Comments

הקפאת ביציות - חוקי ומומלץ

כדאי מאד לנשים בגיל 30 + לעשות כי אף פעם אי אפשר לדעת כלום

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.