אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

זיכרונות - אתי לב


אתי לב, מתוך התערוכה. באדיבות: שמשון קריסטל. קרדיט צילום: רן ארדה
אתי לב, מתוך התערוכה. באדיבות: שמשון קריסטל. קרדיט צילום: רן ארדה

"זיכרונות" - אתי לב, ציורים

"Memories" – Etty Lev, paintings

גלריה מונטיפיורי 23.2.17-17.3.17  

מאמר לתערוכה: מירי קרימולובסקי

בתערוכתה החדשה: "זיכרונות", מזמינה אתי לב את הצופה למפגש עם זיכרונות, צללים ודיוקנאות שנשזרו בנוף ילדותה, בירושלים וקיבלו עיבוד מחודש, לאור הזמן והמרחק שעברו, מאז החלה עוסקת בנושא זה ביצירתה. התערוכה מהווה גם מחווה לסבה, אברהם זרחיה, שהיה אמן נודע לריקוע נחושת, מוותיקי מורי בצלאל, שהשפעתו ניכרת בתפיסתה האמנותית.

התערוכה תיפתח בגלריה מונטיפיורי, ביום ה'  23.2.17, בשעה 20:00 .

בתערוכה מציגה לב קבוצת עבודות מן השנה האחרונה ועבודות מוקדמות יותר, בהן היא מעבדת זיכרונות, מראות, נופים ואנשים מעברה.

בתערוכה מציגה לב קבוצת עבודות מן השנה האחרונה ועבודות מוקדמות יותר, בהן היא מעבדת זיכרונות, מראות, נופים ואנשים מעברה.

"מבט אל ציוריה החדשים של האמנית אתי לב שולח את הצופה למסע. מסע של צבע אך גם מסע של רגש. לב המציירת מאז הייתה בת 15 ידועה כבר שנים כמי שבדומה ליצירותיו של אמן המופשט הנודע ואסילי קנדינסקי מציירת ציורים הנראים כמעט כיצירה מוסיקלית".  כותבת קרימולובסקי, במאמרה לתערוכה.

"כמו בתערוכותיה הקודמות גם הפעם יוצרת לב בפרץ עז של צבעוניות. במהלך השנה החולפת יצרה לב סדרה של כ- 40 עבודות המוצגות בתערוכה הנוכחית. הצבעים בהם היא "מנגנת" ואלו שהפכו לסימן ההיכר שלה הם בעיקר תכלת, אדום, כתום וצהוב חרדלי., אלא שהפעם לראשונה היא מכניסה אל ה"קונצרט" שלה גם את הצבע השחור. צבע שאינו צבע אלא כזה ה"בולע" את כל הצבעים. באחד הציורים בוקע השחור במרכז, בקטן, נדמה לדמות אישה הרוכנת קדימה. שחור המציץ לרגע כשסביבו ממשיכה לב ועוטפת הכל באור החרדלי, בכתום, בטורקיז ובתכלת המזוהים כידה המובהקת של האמנית.

על אף שמראשית דרכה ראתה את עצמה כיוצרת של אמנות מופשטת, כזו המדברת בעיקר בצלילים, כמעט תמיד ניתן למצוא אצל לב מוטיבים פיגורטיביים המבצבצים מתחת לפני השטח. חלונות, סולמות, בעיקר סממני גריד ריבועיים המנסים למצוא שקט בתוך האי שקט, סדר בתוך האי סדר".  מוסיפה וכותבת קרימולובסקי.

אתי לב מנהלת ביצירתה דיאלוג פתוח ובלתי צפוי, עם העבר, הפנים, הדמויות והערפילים של זיכרונותיה הטמונים היטב בשורשי משפחתה הירושלמית. העולם הדמיוני שהיא יוצרת מנותק לכאורה מהמציאות אך עם זאת פוגש בה בתוך נוף אורבאני משורטט.

"ממבט ראשון, ציוריה של אתי לב "מצטיירים" כשעשוע, כמשחק. קורנת מהם ההנאה של הנחת הצבע, החופש של תנופת היד, של בחירת הצבע מתוך התעלמות מתכתיבי הציור" כותב ד"ר סורין הלר, במאמרו על האמנית, בספר המקיף שיצא לרגל תערוכתה, באפריל 2007 "אתי לב מופשט בהתפתחות".

לב פיתחה שפת מופשט ייחודית, בשונה מאמנים אחרים, אשר בתחילת דרכם היו פיגורטיביים ובהמשך, הפכה יצירתם למופשטת. אתי לב נולדה לתוך הציור המופשט, התחילה, התחנכה וציירה מופשט, מראשית דרכה האמנותית. 

הדחף לצייר החל לפעפע באתי לב עוד בהיותה נערה, בהשפעת סבה אברהם זרחיה, שהיה מורה לרקוע נחושת בבצלאל, בתקופת בוריס שץ וכבר מילדותה התוודעה לעבודתו. מפגש מקרי עם הצייר אליהו גת, אשר היה צייר מוערך, בעל מעמד מיוחד בדור האמנים שאחרי  קבוצת 'אופקים חדשים', הוביל אותה להירשם ללימודים במכללה לציור ולפיסול ברמת גן, בה לימד. בשנות לימודיה במכללה פיתחה לב את שפתה החזותית האישית. בשנות ה-60, נקודת זמן קריטית בתרבות הישראלית, אשר הייתה רוויה ברוחות של מרד ואוונגרד היא נחשפה לאמנות המושגית. בשנות ה-70 מציגה לב לראשונה תערוכה בבית האמנים בתל אביב. אתי לב צמחה מתוך היצירה האינטואיטיבית והתחברה לציור המופשט. משטחים גדולים, מארגי צבע בין צורות מובנות לנמחקות וחיפוש אחר ניסוח חדש של שפתה מאפיינים את ציוריה לאורך השנים.

בשלהי שנות השבעים מגיעה לב לניסוח השפה המופשטת שלה, היא מנסה לזכות בהכרה ומשתלבת בפעילות האמנותית של בית האמנים, בתל אביב. היא יצרה קשר מיוחד עם

הצייר פינחס אברמוביץ, ששימש באותה עת יו"ר אגודת הציירים והפסלים, בתל אביב. ובשנת 1984 היא מתמנה להחליפו כיו"ר האגודה, תפקיד אותו מילאה בהתנדבות עד 1989. בשנת 1989 היא יוזמת ומפיקה את ספר אמני תל אביב.

לב התפרנסה מהוראה במשך 25 שנים ובשנים 1993-2003 שמשה כרכזת אמנות פלסטית בשכונות ועיירות פיתוח, באגף לתרבות ואמנות, במשרד החינוך.

לב הציגה כ-20 תערוכות יחיד והשתתפה בלמעלה מ-25 תערוכות קבוצתיות.

 

 התערוכה "זיכרונות" - אתי לב, ציורים,
 תוצג בגלריה מונטיפיורי, רח' גורדון 36, תל אביב, טל' 03-5668818,

בין התאריכים:23.2.17-17.3.17

 שעות הביקור בתערוכה: ימים ב'- ה':  10:00-18:00, יום ו':  10:00-13:00.
לפרטים נוספים אנא פנה למשרדי.                

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת קריסטל שמשון

.