אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

לידה שרת מסד - מגדלת חלודה


ורה פלפול's picture
אוצר התערוכה: 
אריה ברקוביץ

באדיבות: ורה פילפול. צלם: אלי גרוס
באדיבות: ורה פילפול. צלם: אלי גרוס

אוצר: אריה ברקוביץ

פתיחה: חמישי, 2.2.2017, בשעה 19:30. התערוכה תוצג עד יום שבת 28.2.2017

בית האמנים, תל אביב

עבודותיה של לידה שרת מסד פועלות במדורג, כדי לעמוד על טיבן יש להתבונן בהן לאורך זמן, להתרכז ברבדים ולחוות תהליך שעוברות היצירות על מורכבותן וחומריותן. שרת מסד עוסקת בחלודה וביחסי זמן חומר והמשמעות המושגית שלהם.

במגוון עבודותיה האמנית פורשת מחשבה עמוקה של זיכרון, געגוע וחוויות ילדות, דרך רבדים אסוציאטיביים שהחומרים הדלים והשכיחים כמו חוטי ברזל ומסמרים חלודים  מצליחים ליצור. היא מתייחסת ל"שומדבריות" של שדות החלודה כמו אולי ללא כלום שמבטאת את הקיום, וחיי היומיום.

באסתטיקה של העבודות של שרת מסד, ניתן לזהות, ערכים הלקוחים מהפילוסופיה של ה"וואבי-סאבי", ששורשיה בזן בודהיזם; בהם מוקדשת תשומת לב רבה על היות הדברים ברי חלוף, זמניים, מציאת היופי בניואנסים המינוריים והחבויים. זיהוי האסתטיקה של הפגום כערך. המילה האנגלית הקרובה ביותר ל'וואבי-סאבי' היא "rustic" (גס, מחוספס, לא מהוקצע).

קרעי הברזל, מסמרים וחלקי מתכת חלודים, המונחים בתוך כוסות זכוכית מעודנות יוצרים דיסוננס רב משמעי שנוגע בפגיעות לצד עוצמה, דלות החומר לצד יוקרה. בעבודות החלודה של שרת מסד נרקמת אסתטיקה היברידית בה הטבע מתמזג עם התרבות ואלמנטים חושניים עובדים יחד עם חומרים פראיים ויוצרים תוצאה בלתי צפויה ואולי גם לא נשלטת.

הברזל הישן והחשוף, הטבעת החלודה ופציעת המצע עם חדירת חוטי ברזל ומסמרים מעבירים תחושת אי נוחות לצד ניסוח של יופי אחר מקולקל ופצוע. דווקא היושן, הכיעור והבלאי מרתקים את העין ויוצרים עולם רגיש ופגיע. חיים ומוות, טבע ותרבות, נוכח ונעדר - עולם של אמנות ענייה שמעניק לחומר הטבעי עצמאות וחופש ביטוי. שרת מסד בכוחה הציורי והאמנותי יודעת לנצל כוחות אלה של הטבע לכדי יצירה אישית אסוציאטיבית בניסוח אוניברסאלי.

 

אריה ברקוביץ

אוצר התערוכה

גלריה / מוזיאון: 

Comments

מגדלת חלודה

מרשים. לחלודה חיים משלה כמו לזיקנה ולתהליכי כלייה. הביטוי אותנטימ ונוגע. תודה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.