אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בודהיזם כדרך חיים


תאריך פרסום קודם: 
2003
פסל בודהה מאזור גנדהרה בפקיסטן, המאה ה-1 לספירה
פסל בודהה מאזור גנדהרה בפקיסטן, המאה ה-1 לספירה

בודהיסט מוגדר כאדם ההולך בדרכי הדאמה. למילה דאמה Dhamma יש משמעויות רבות אך החשובה מבניהן היא המשמעות של האמת – בודהיסט ילך בדרכי האמת, כלומר יחיה חיים טובים ונכונים. חיים טובים ונכונים הם חיים במסגרת חברתית רוחנית שמעודדת אושר ושגשוג. המונח החופף לקהילה של אושר בה כולם אחים רוחניים זה לזה נקרא Sangha. תורתו של בודהא נועדה להנחות את האינדיבידואל ואת הקהילה על נתיב שמוביל ל Dhamma ול Sangha.  

 כיצד ניתן להגיע לשם? ההוויה של הבודהיזם לקוחה לא מתורות נסתרות אלא מחיי היום-יום. היא נועדה לתת למאמיניה קובץ חוקים פרקטיים שיסייעו בידם לחיות טוב יותר. בודהא עצמו מעולם לא טען שהוא אל או שמשנתו מובילה לגילוי האלוהות. מה שהוא כן לימד זאת דרך חיים מעשית שמתאימה לכל אדם בכל מקום ובכל זמן. שאלות נשגבות כמו מי ברא את העולם או למה העולם נברא הם לא מתחום ההתעסקות של הבודהיזם. הבודהיזם מעוניין ב'כאן' ו'בעכשיו'. בודהא המשיל את תורתו לאדם שנפגע מחץ. אותו אדם מעוניין להוציא את החץ מגופו. שאלות כמו מי ירה בו, מדוע, האם היורה התכוון לפגוע בו או ירה בשוגג וכו', אינן רלבנטיות באותו הרגע. במילים אחרות, ספקולציה על טבעם של הדברים אינן בעל ערך משל עצמה. האדם, בודהא הוסיף, צריך להתנהג כמו רופא, הוא צריך לעסוק באיתור הבעיות שמטרידות אותו ישירות ולמצוא להן פתרון.  

במרכזה של האתיקה הבודהיסטית ישנן חמישה עקרונות יסוד (Precepts). עקרונות היסוד הן למעשה חוקים שמנחים כל מאמין בחייו. החוקים הם מנימליסטים ונועדו להתמודד עם נטיות לרוע שטמונות בכל אחד מאיתנו, תאוות בצע, שנאה, ואשליה עצמית. החוקים הן כדלקמן:

1) הימנעות מפגיעה בכל יצור חי.  2) הימנעות מלקחת כל דבר ללא רשות.  3) הימנעות מקיום יחסי מין לא הולמים.  4) הימנעות מדיבור קלוקל.  5) הימנעות מנטילת סמים או משקאות רעילים שמזיקים לגוף.  

בודהא העיר על טבעם של חמשת עקרונות היסוד:

These teachings lead to calmness, not to neurotic passion, to mental freedom, not to bondage, to a decrease of worldly entanglement, not to an increase of them… of such teaching you may affirm with certainty, this is the Dhamma, this is the Ethical Life, this is the Master’s Message

(Vinaya, 11:10)

 בודהא הניח גם עשרה עקרונות יסוד עבור ה Samaneras – אלו המייעדים את חייהם לנזירות. עקרונות היסוד הללו כוללים את חמשת הכללים שהוזכרו זה מכבר בנוסף לעוד חמישה שביחד מרכיבים את הקוד המוסרי של ה bhikkhus – הנזירים:

6)    הימנעות מאכילת ארוחות לא בזמנים קבועים. 7) הימנעות מריקודים, מוסיקה ומצפייה במחזות מעוררי שאט נפש.  8) הימנעות משימוש בבשמים, פרחים ויתר דיברי קוסמטיקה ויופי.  ) 9) הימנעות מישיבה על מושבים מוגבהים.  10)  הימנעות מלקיחת כסף, ממון וזהב.     

ברור שהקוד לנזירים נוקשה יותר מזה של האדם הפשוט. אך חיי נזירות אינם קלים בשום תרבות שהיא, במערב או במזרח. חמשת החוקים הראשונים במיועדים לכל אדם כמוני וכמוך נועדו בסופו של דבר להגביר את המודעות לסביבה העוטפת אותנו, הנושמת והלא נושמת כי בסופו של דבר הכל קורץ מאותו החומר והאדם הוא עץ השדה כמו שעץ השדה הוא האדם. האדם הוא ההרים, הגבעות והנחלים כפי שאלו האחרונים הם האדם. מודעות היא שם המשחק. מודעות מובילה ליכולת לאהוב ולקבל את השונה ממך. אהבה מובילה לטוהר של הגוף והנפש שהם אחד שלם.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.