אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פרוגסטרון ו-פרוגסטין


פרוגסטרון ו-פרוגסטין

פרוגסטרון הוא אחד מההורמונים בגופנו שמאיץ ומווסת תפקודים שונים, בעיקר שמירה על הריון. פרוגסטרון מיוצר בשחלות, בשליה (כשהאישה נכנסת להריון) ובבלוטת יותרת הכליה. ההורמון מסייע להכין את הגוף להתעברות וללידה. בנוסף, הוא מווסת את המחזור החודשי ומסייע ביצירת החשק המיני אצל הנקבה.
במהלך השנים בהן האישה פורייה, בלוטת יותרת המוח מייצרת הורמונים (FSH ו LH) אשר גורמים לשחלות לייצר ביצית חדשה ולשחררה כל חודש. כחלק מהתהליך נוצר גם הורמון הפרוגסטרון והורמון מסוג אסטרוגן שאחראים על עיבוי רירית הרחם. רמת הפרוגסטרון עולה בתקופת הוסת – מה שמוביל לשחרור הביצית.
התפקיד החשוב ביותר של הפרוגסטרון הינו לגרום לשכבה הפנימית של הרחם להפריש חלבון מיוחד במהלך הוסת אשר מכין את הרחם לקבלתה והזנתה ביצית מופרית. באם ההפריה לא מתרחשת, רמת האסטרוגן והפרוגסטרון יורדת, שכבת הרחם מתפוררת והמחזור החודשי מתרחש.

אם מתרחשת הפריה ונוצר הריון, פרוגסטרון ממשיך להיות מיוצר בשליה ורמתו נשארת גבוהה. השילוב של רמה גבוהה של פרוגסטרון ואסטרוגן מדכאים את האפשרות של ביוץ נוסף למשך תקופת ההיריון. הפרוגסטרון מעודד את ייצור בלוטות החלב בשד. מומחים מאמינים שרמה גבוהה של פרוגסטרון הינה אחראית באופן חלקי לתופעות הלוואי שלפני הגעת המחזור החודשי, כגון רכות השדיים ותנודות במצב הרוח.

מאז שנות ה-50 החל שימוש ב-פרוגסטין שהוא פרוגסטרון סינטטי. ב-פרוגסטין משתמשים למניעת הריון ולטיפול בבעיות שונות, כגון דימום רחמי, העדר מחזור (amenorrhea), אנדומטריוזיס (מחלה גניקולוגית המתאפיינת בהימצאותם של תאים מרירית הרחם מחוץ למקומם ברחם), סרטן השד, סרטן הרחם, סרטן כליות ותופעות של אובדן תיאבון וירידה במשקל כתוצאה מאיידס.

גלולות למניעת הריון, המכילות פרוגסטין ו-אסטרוגן, חוסמות את הביוץ; אך כאשר רמת הפרוגסטין מהגלולות פוחתת, המחזור החודשי מתרחש. ישנן גלולות למניעת הריון שנקראות מיני-גלולות. גלולות אלו מכילות אך ורק פרוגסטין והן לא תמיד מונעות ביוץ אך גורמות לרירית בצוואר הרחם עבה ועוינת לזרע שמונעת את כניסתו לרחם. בנוסף, הן מונעות את שתילתה של ביצית מופרית על ידי שינוי ההתכווצויות של ה-חצוצרות והאצת שינויים אחרים בשכבות הפנימיות של הרחם הנשי. מיני-גלולות למניעת הריון הינן מעט פחות יעילות מגלולות רגילות אך עדיין מהוות הן אמצעי מניעה יעילים כנגד הריון לא רצוי.

שמירה על סדירות המחזור החודשי, פונקציה חשובה שממלא פרוגסטין, הינה בעלת חשיבות עליונה בשנות הפוריות של האישה היות שהסרת שכבת הרחם כל חודש מקטינה את הסיכון לסרטן הרחם. במידה והאישה מחמיצה וסת בתדירות קבועה כתוצאה מסינדרום הנקרא polycystic ovary (סינדרום הפוקד כ-5 אחוזים מהנשים ומתבטא במחזור לא סדיר, ריבוי של הורמונים גבריים ובמקריים קיצוניים סכרת ואכילת יתר) עשוי הרופא להמליץ על טיפול באמצעות גלולות למניעת הריון.

אצל נשים מבוגרות יותר הנמצאות מספר שנים לפני גיל הבלות (מנופאוזה) רמת ההורמונים יורדת, המחזור נהפך לבלתי סדיר ותופעות כמו גלי חום נהפכות לשכיחות. נשים אלו לעיתים משתמשות בגלולות למניעת הריון להקלת התופעות. בכניסה לגיל הבלות (52 בממוצע), תייצר האישה כמות קטנה מאד של אסטרוגן ביחס לגיל הפוריות. טיפול באסטרוגן (ET) או טיפול המשלב אסטרוגן ופרוגסטין (HT) מומלצים בהקלה על תופעות ה-מנופאוזה ומניעת איבוד עצם. 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.