אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אגדה אינדיאנית לחנוכה


אור, צילום: אדי הרשקוביץ (באדיבות: הדה רכניץ)

אור, צילום: אדי הרשקוביץ (באדיבות: הדה רכניץ)

מזמן, מזמן, מזמן, כל כך מזמן שלא היה בכלל אור, היה רק חושך. באותם ימים רחוקים, עם הנמלים עבד מאד קשה. ולעיתים, כשיצאו לחפש מזון, לא מצאו את דרכם חזרה הביתה.

לעיתים, היו שומעים צעדים כבדים ואז מפלצת הייתה חודרת לבתיהם, גונבת ואוכלת את ילדיהם הרכים ושבה ונעלמת בתוך החשיכה.

מפלצת זו הייתה טסימוקס, דב הגריזלי. גם עכשיו, לא פעם, הדובים חופרים אל תוך מחילות הנמלים ואוכלים את הזחלים.

אבל אשת נמלה, שהייתה חכמה מכולם, אמרה "אם היה לנו אור היינו יכולים לראות את העבודה שאנחנו עושים. היינו יכולים לראות את הדרך הביתה. היינו יכולים להישמר מפני הדב המפלצתי, הגונב את ילדינו".

אשת נמלה החליטה ללכת לביתו של הבורא ולבקש ממנו שייתן אור לבני עמה. היה זה מסע ארוךךךך ומסוכןןןן עבורה. היא גם לא ידעה שהדב הלך בעקבותיה, לרגל אחרי מעשיה.

משפגשה את הבורא התחננה בפניו " אוווו, בורא, תן לבני עמי אור, כדי שנוכל לראות ולעבוד..."

אך לפני שהספיקה לסיים את דבריה, הדב נעמד בינה לבין הבורא והחל צועק " אל תשמע לה! אל תיתן לאשת החרק הזו את מבוקשה! אני רוצה שתמיד יהיה חושך כדי שאוכל לישון ולהיות מגניב".

הבורא השיב " נערוך תחרות- תחרות ריקודים- והמנצח/ת י/תקבל את מבוקשו/ה".

היה זה מפגש הפאווואו  POWWOW הראשון *, במהלכו אנשים שהגיעו מכל ארבע כנפות תבל, התכנסו יחדיו והתחרו בריקוד. הם הביאו סוגי מזון שונים וחילקו אותם ביניהם. כאשר הדב ראה את כל סוגי המזון הללו, הוא התרגש מאד והחל לאכול.

אשת נמלה החליטה לצום ולשאת תפילות לטובת בני עמה. היא משכה חזק את החגורה מסביב למתניה כדי שלא תחוש את תחושת הרעב. ואז הגיע זמנם להתחרות בריקוד.

היא נעמדה ואמרה לנוכחים " אני אשת נמלה- אני רוקדת למען האור !" והחלה לרקוד במהירות, תוך שהיא מהדקת את חגורתה עוד ועוד.

משסיימה, נעמד הדב וניגב את הפירורים מעל שפתיו ואמר "אני דב-  אני רוקד למען הלילה! " ואז החל לרקוד באיטיות ובכבדות. משסיים, שב לאכול.

במשך מה שהיום אנו מכנים " ארבעה ימים וארבעה לילות ", הם רקדו אחד כנגד השני. אשת נמלה לא אכלה דבר במשך כל הזמן הזה, היא רק המשיכה לצום, להתפלל ולרקוד. וכמובן, להדק את החגורה סביב מותניה עוד ועוד.

הדב נעמד כדי לרקוד כנגדה, אך הוא היה עתה כל כך כבד ומלא באוכל, שהוא בקושי יכול היה לזוז. הוא היה כל כך עייף וישנוני...  " אני דב... אני רוקד למען..."  ואז נרדם באמצע הריקוד והחל לנחור בקול רועם .

"הנמלה הקטנה ניצחה" , אמר הבורא, " אך הן הנמלה והן הדב הם ילדיי ואני אוהב אותם מאד ולכן , אתן לשניהם את מבוקשם - את אור היום לעם הנמלים כדי שיוכלו לראות ולעבוד ואת הלילה לדב, כדי שיוכל לישון ולהיות מגניב".

זו הסיבה שכיום יש לנו יום ולילה, בגלל אשת נמלה הנפלאה. ואם תראה נמלה, ודאי תשים לב שמתניה מאד צרות, מה שמוכיח את נכונותו של הסיפור שלנו. בשפת טוואנה TWANA נמלה אומרים "טלאטלוסיד" TLATLUSID ופירוש המילה " קשור או הדוק במותן"...

· כינוס חברתי שקיימו –ועדיין מקיימים - שבטים של ילידי אמריקה. משמעות המילה " מנהיג רוחני" בשפת הנאראגנסט Narragansett . במהלך המפגש הם שרים, רוקדים ,מתגאים בתרבויות השונות שלהם..

 הנר שלי/ נתן יהונתן

הנר שלי אדום כמו רימון

הנר שלי צהוב כמו לימון

שלי הנר ירוק כמו פרחי חצב          

שלי הנר סגול כמו פרחי הסתיו,

הנר שלי כחול כמו שמים

לנר שלי יש תכלת בעיניים

הנר שלי כתום כמו שקיעת חמה,

שלי לבן כמו יונה תמה,

שלי כמו כולם ממש, אבל קוראים לו השמש.

עכשיו תראו דבר מפליא: את הנרות כולם נדליק, צבעים אין ספור, אבל האור צבעו אחד, והוא מאיר בחשיכה את ליל החג. 

תגיות נושא: 

Comments

בקשה לקישור לתוים או הקלטה

האם יש תוים או הקלטה של השיר הנר שלי אדום... של נתן יהונתן
[email protected]

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הדה רכניץ

.