אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

למה התאהבות גורמת לך להיראות בריא ומדהים


אביגיל אגלרוב's picture
צילום: מירב גולן
צילום: מירב גולן

התאהבות גורמת לאדם לתחושה שהוא נמצא על גג העולם, אך היא משפיעה הרבה יותר על מצב הרוח. יחסי אהבה משפרים גם את הבריאות והמראה. עד כמה חזקה היא אהבה? היא יכולה להיות התרופה הטובה ביותר. מערכת היחסים החזקה שלך יכולה לעשות כל דבר, החל מהורדת לחץ דם ועד לסיוע בהתאוששות מסרטן. היא אפילו שומרת על עור בריא!

ביצוע שינויים חיוביים באורח החיים הופך להיות תהליך קל יותר

ביצוע שינויים משמעותיים בחיים אף פעם אינו תהליך קל, אם משנים את התזונה באופן משמעותי או מתחילים סוף סוף להתאמן בחדר הכושר. אך במערכת יחסים, לבן או בת הזוג קיימת השפעה רבה על הביטחון העצמי שלך והבחירות אותן אתה מבצע המובילות לחיים טובים יותר.

מחקרים מראים שזוגות מאוהבים יכלים להשפיע באופן משמעותי על כל בחירת הבריאות של בני זוגם, בין אם מדובר בהפסקת עישון או קבלת חיסון נגד שפעת. במחקר אחד נמצא שאם אחד מבני הזוג מוותר על אלכוהול, לשני יש סיכוי גבוה פי חמש להפסיק לשתות.

הפגת מתחים ומצב רוח משופר

בעוד שסקס יכול להיות מאיץ ענק של הפגת מתחים, זוהי אינה הצורה היחידה של מגע פיסי שטוב לרווחה הנפשית. חיבוק, גיפופים ומחוות נוגעות ללב יכולות לשפר את מצב הרוח ולסייע לך להירגע. מחקר שנערך באוניברסיטת צפון קרוליינה גילה שכשזוגות מתחבקים, הם חווים רמות גבוהות של אוקסיטוצין, הורמון המקל על הלחץ ומשפר את מצב הרוח.

במחקר אחר, חוקרים בדקו זוגות שנבדקו לגבי רמות הורמון הקורטיזון האחראי על מתח לפני, במהלך ולאחר פרידה של ארבעה עד שבעה ימים. הם גילו שכשהזוגות הופרדו פיסית, הם חוו רמות קורטיזול גבוהות ושינה ירודה מכפי שחוו כשהיו יחד. ולא רק אהבה רומנטית מובילה לאיזון טוב. מחקר אחד מראה שאהבת אם יכולה לנטרל השפעות בריאותיות שליליות ולהגן על ילדים צעירים מפני ההשפעות הפיסיולוגיות של מתח.

בריאות לב טובה יותר

אהבה מגנה באופן משמעותי על הלב. באחד המחקרים, החוקרים גילו שנישואין מאושרים משמעותיים להפחתת הסבירות לכאבי חזה. הם גילו שגברים נשואים שחשו אהובים על ידי נשותיהם חוו חמישים אחוזים פחות התקפי אנגינה, למרות שהיו להם גורמי סיכון גבוהים כגון כולסטרול גבוה, לחץ דם גבוה, וסוכרת.

קשרים חזקים משפרים גם את תפקוד הלב של נשים. מחקר שנערך באוניברסיטת פיטסבורג מצא שנשים בנישואין מאושרים נמצאות בסיכון נמוך הרבה יותר למחלות לב וכלי דם בהשוואה לנשים החוות מתח גבוה בנישואין. האהבה טובה באמת ללב.

הארכת החיים

הסוד לחיים ארוכים יותר? רק אהבה. חוקרים מצאו ששיעור התמותה בקרב אנשים נשואים היה גבוה משמעותית בהשוואה לזוגות שאינם נשואים אך חיים יחד.

אמנם יתכן שממצאים אלו נובעים בין היתר משום שלזוגות יש השפעה על כל החלטות אורח החיים, אך חוקרים באוניברסיטת הרווארד מצאו אף שלנשים נשואות יש סיכויים נמוכים בעשרים אחוזים למות מסיבות הקשורות ללחץ כגון מחלות לב, התאבדות, ושחמת הכבד, בהשוואה לנשים רווקות.

באשר לגברים נשואים, הם נמצאים בסיכויים מופחתים של מאה עד מאתיים אחוזים למות מסיבות אלו בהשוואה לגברים רווקים. אהבה שומרת על החיים!

שיפור תפקוד אתלטי

להישאר עוד במכון הכושר? לשבור את השיא האישי לעשרת אלפים הקילומטרים האחרונים? החבר או החברה האוהבת שלך יכולים להודות על יכולת האנרגיה והכושר המוגברות שלך. מחקר גילה כי יחסי אהבה מגבירים ביצועים אתלטיים, במיוחד בקרב אנשים הנמצאים במערכת יחסים ארוכת טווח.

וזה הגיוני, היות ומערכת יחסים מחייבת מאפשרת תמיכה, מוטיבציה ותחושת ביטחון. זוהי תחושה הראויה למדליית זהב בפני עצמה.

הפחתת לחץ דם. בילוי זמן עם בן או בת הזוג מפחית את לחץ הדם. מחקר שנערך באוניברסיטת מדינת ניו יורק מצא שכשזוגות נמצאים יחד, הם חווים ירידה בלחץ הדם.

 

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.