אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

היתרונות הבריאותיים של גידול כלבים וחתולים


אביגיל אגלרוב's picture
חתול בריטי קצר-שיער
חתול בריטי קצר-שיער

כל אדם שאי פעם גידל חיית מחמד, יודע כמה חיבה וכיף הם יכלים להביא. אך לגידול חיות מחמד קיימים גם מספר יתרונות בריאות נפשית ופיסית חזקים. כלבים בפרט מפחיתים לחץ, חרדה, דיכאון ובדידות, מעודדים פעילות גופנית ומשחקים, ואפילו משפרים את בריאות הלב וכלי הדם. טיפול בכלב מסייע לילדים לגדול בטוחים ופעילים או לספק ידידות רבת ערך לאנשים מבוגרים. ואולי הכי חשוב, כלב מוסיף שמחה אמיתית ואהבה ללא תנאי לחיים.

האופן בו כלבים משפרים את מצב הרוח והבריאות

יותר מכל בעל חיים אחר, כלבים התפתחו להיות קשובים לבני אדם, התנהגותם ורגשותיהם. בעוד שכלבים מסוגלים להבין את רוב המילים, הם אפילו טובים יותר בפרשנות נימת קול, שפת גוף ומחוות. וכמו כל חבר טוב, כל נאמן יאמוד את המצב הרגשי של בעליו וינסה להבין את מחשבותיו ורגשותיו.

בעוד שרוב בעלי הכלבים מודעים להנאות המיידיות שמגיעות עם שיתוף חייהם עם חבריהם הכלבים, אנשים רבים אינם מודעים ליתרונות הבריאותיים הפיסיים המלווים גם את העונג של משחק או התכרבלות עם חבר בעל פרווה.

רק לאחרונה מחקרים החלו לחקור באופן מדעי את יתרונות היחסים בין אדם לבין חיית מחמד. איגוד הלב האמריקאי קשר בעלות על חיות מחמד, בעיקר כלבים, עם סיכון מופחת למחלות לב ואריכות ימים גדולה יותר.

בנוסף מצאו מחקרים יתרונות נוספים:

פחות דיכאון. בעלי כלבים נוטים פחות לסבול מדיכאון בהשוואה לאנשים ללא חיות מחמד.

בריאות פיסית. אנשים עם כלבים סובלים מלחץ דם נמוך יותר במצבי לחץ, בהשוואה לאנשים ללא חיות מחמד. מחקר אחד מצא אפילו שכשאנשים עם יתר לחץ דם גבולי אימצו כלבים, לחץ הדם שלהם ירד באופן משמעותי בתוך חמישה חודשים.

תחושות רוגע. משחק עם כלב או חתול מעלה את רמת הסרוטונין והדופמין, המוביל לתחושת רוגע.

מחלות לב. בעלי חיות מחמד חווים רמות נמוכות יותר של כולסטרול וטריגליצרידים, שהם סמני מחלות לב, בהשוואה לאנשים ללא חיות מחמד. בנוסף, חולי התקף לב, המגדלים כלבים, שורדים זמן רב יותר מאשר אלו שאין להם כלב.

בריאות קשישים. בעלי חיות מחמד מעל גיל 65 מגיעים לבדיקות רופא בשיעור של שלושים אחוזים פחות בהשוואה לאנשים שאין להם חיות מחמד.

אחת הסיבות להשפעות טיפוליות אלו היא שכלבים וחתולים מקיימים את הצורך האנושי הבסיסי לגעת. אפילו פושעים קשוחים בכלא הראו שינויים ארוכי טווח בהתנהגותם לאחר קשר עם כלבים, ורבים מהם חוו חיבה הדדית בפעם הראשונה.

ליטופים, חיבוקים, או מגע בדרך אחרת עם בעלי חיים אוהבים מרגיע במהירות בעיתות לחץ או דאגה. החברותא של חיית מחמד מקלה גם על הבדידות, ורוב הכלבים מעודדים פעילות גופנית בריאה, המשפרת באופן משמעותי את מצב הרוח ומקלה על דיכאון.

גידול כלבים ויתרונות בריאותיים למבוגרים

בנוסף למתן ידידות חיונית, בעלות על כלב משמעותית להזדקנות בריאה באמצעות היתרונות הבאים:

מציאת משמעות ושמחה בחיים. כשאדם מתבגר, הוא מאבד את הדברים שהעסיקו אותו בעבר ונתנו לו מטרה בחיים, כגון פרישה מהקריירה או ניתוק מהמשפחה המתגוררת רחוק. טיפול בכלב מוביל להנאה ומסייע לשיפור המורל, האופטימיות, הסיפוק ותחושת הערך העצמי.

שמירת החיבור. שמירת רשת חברתית אינה תמיד קלה בגיל מבוגר. פרישה, מחלה, מוות ומעבר מגורים עשויים להרחיק חברים קרובים ובני משפחה, ומקשה על קבלת חברים חדשים. כלבים הם שיטה נהדרת לאנשים מבוגרים להתחיל שיחות ולפגוש אנשים חדשים.

הגברת חיוניות. ניתן להתגבר על אתגרים פיסיים רבים הקשורים להזדקנות באמצעות טיפול עצמי טוב. כלבים וחתולים מעודדים משחק, צחוק ופעילות גופנית, מה שמסייע לשיפור המערכת החיסונית ומגביר את האנרגיה.

כלבים והיתרונות הבריאותיים לילדים

ילדים שגדלים עם חיות מחמד חווים פחות סיכונים לאלרגיות ואסטמה, ולומדים אחריות, חמלה ואמפטיה.

חיות מחמד אינן נותנות פקודות. הן תמיד אוהבות ועצם נוכחותן בבית מסייעת לסיפוק תחושת הביטחון אצל ילדים. כלב מסייע להקלת חרדת הנטישה אצל ילדים כשההורים אינם בסביבה.

דימוי עצמי חיובי. אהבה וידידות של כלב נאמן גורמת לילד להרגיש חשוב ומסייעת לו לפתח דימוי עצמי חיובי.

יתרונות רגשיים. ילדים שמגדלים כלב חווים יתרונות רגשיים המסייעים להם לבנות מערכות יחסים חיוביות.

רגיעה. מחקרים הראו שכלבים מסייעים לילדים היפראקטיביים או אגרסיביים להירגע.

ילדים ומבוגרים נהנים ממשחק עם כלבים, שפועל גם כמקור רוגע והרפיה, כמו גם מקור לגירוי המוח והגוף. משחק עם כלב מהווה גם פתח ללמידה לילד. הוא מעורר את דמיונו וסקרנותו. תגמולי אימון כלב לבצע טריק חדש, למשל, מלמד ילדים את חשיבות ההתמדה. טיפול בחוור הפרוותי מציע גם יתרון נוסף לילד: שמחה עצומה.

 

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.