אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם אתה צעיר הנמצא במערכת יחסים אלימה?


אביגיל אגלרוב's picture
כחיות פרא", איור מתוך "מוראות המלחמה" מאת פרנסיסקו דה גויה, מסביבות 1810
כחיות פרא", איור מתוך "מוראות המלחמה" מאת פרנסיסקו דה גויה, מסביבות 1810

התנהגות פוגענית בקרב בני נוער היא תופעה נפוצה כיום. חלק מבני הנוער עשויים להחזיק ברעיונות שגויים לגבי התעללות במערכות יחסים. ראשית יש להבין כי התעללות אינה הכאה פיסית בלבד, אלא התנהגויות רבות אחרות נחשבות למעשה כהתעללות, וחלקן עשויות להפתיע.

בנוסף, בני נוער עשויים להיות פוגעניים, והתנהגויות שרבים מהם סבורים שהן נורמאליות, בעצם אינן מקובלות כלל. אך אין זה קשה למנוע התנהגות שלילית, שכן באמצעות הכרה בהתנהגות פוגענית, ניתן למנוע אותה, להגן על האנשים הקרובים וליצור מערכות יחסים טובות יותר גם בעתיד.

מהן הכרויות שליליות ואל מי הן מתייחסות?

כתשעה אחוזים מבני הנוער הם קורבנות של אלימות פיסית מבני זוג מידי שנה. אך מידה רבה של התעלות בקרב בני נוער אינה פיסית בלבד.

בעיות נפוצות מאוד בגיל הנעורים כוללות:

התעללות רגשית. זו כוללת פגיעה מכוונת ברגשות של אחר.

התעללות מילולית. כגון צעקות, איומים או לעג כלפי בן או בת הזוג.

התנהגות שולטת. מעקב קפדני אחר בן הזוג, קביעת סוג האנשים עימם בן הזוג מתחבר, או מעקב אחר הודעות טקסט, מיילים ובדיקת הטלפון הנייד ללא רשות.

בנוסף, הפעלת לחץ או אילוץ על אדם להשתתף במגע מיני נגד רצונו היא צורה חמורה של התעללות. כיום, חלק מבני הנוער עשויים לתפוס התנהגויות פוגעניות באופן רגיל. מחקרים שנערכו לאחרונה מראים כי גברים צעירים ספורטאים עשויים להבחין פחות בהיבט השלילי של התנהגויות פוגעניות במהלך עונת הספורט, וחשים פחות צורך לתקשר כשהם קורבנות להתנהגויות מתעללות. מפתיע לגלות את הנתונים הסטטיסטיים לגבי בני נוער, משני המינים, הסבורים כי זה בסדר להכות במערכת יחסים.

ולאחר הסיפור המתוקשר בו היו מעורבים הזמר כריס בראון והזמרת ריהאנה לפני מספר שנים, התעוררה מגמה לפיה תיכוניסטים רבים האמינו כי ריהאנה עשתה משהו לא בסדר. בסקר שנערך בקרב בני נוער, הם העידו כי לדעתם ריהאנה התנהגה באופן מתגרה, שהיא מהווה דוגמא שלילית לנשים, וכי התנהגותה מזלזלת. בני נוער עשויים לבצע התנהגויות פוגעניות מסיבות רבות. חלקם גדלים בתרבויות הקוראות לגברים להיות חזקים, ולכן הם מבלבלים חוסן נפשי עם אגרסיביות או שליטה.

לעיתים בני נוער מסגלים הרגלים אותם הם תופסים כסימני אהבה, אך למעשה מדובר בשליטה, כמו לבקש מבני או בנות זוגם את הסיסמה שלהם בפייסבוק. אבל התנהגויות קנאיות עשויות להוביל לסוגים פיסיים של התעללות. אנשים שסבורים שזה בסדר לעסוק באלימות במערכות יחסים, נוטים יותר להיות מעורבים בה בעצמם.

היגוי ברור של אלימות במערכות יחסים בקרב בני נוער

כך ניתן לבצע את הבחירות הנכונות במהלך ההיכרות הראשונית כדי להתגונן מפני הגעה למצב של מקור או קורבן לאלימות במערכות יחסים.

למידת הנושא. גם אם בני נוער סבורים שהם יודעים מה הם עושים כשזה מגיע להיכרויות, שנות העשרה הן הזמן ללמוד את הכללים לגבי דייטים. במובנים מסוימים, הבנות אלו משפיעות בפועל על היחסים מאוחר יותר, וזה הזמן בו נוצרות התנהגויות ממש טובות או שליליות. לכן מומלץ להתנהג מתחילת הקשר באופן שיתקבל בהערכה על ידי הצד השני.

הבנה שהתעללות מובילה לבעיה משמעותית. פשעים במערכות יחסים מגיעים עם עונשים נוספים. לדוגמא, אם אחד מבני הזוג לוקח את מפתחות המכונית של בן הזוג השני, זהו ונדליזם ועבירות אלימות. כמובן שגם הכאה, סטירה או קיום יחסי מין עם אדם שאמר "לא", היא התנהגות המובילה להליך משפטי רציני.

הבנת הגבולות. אם אדם מרגיש שהתנהגותו שלילית, עליו להימנע ממנה, לא משנה מה. אם אחד הצדדים קרא את הדואר של הצד השני, אין צורך להתנהג באופן דומה. מומלץ להתעלם מחברים שמייעצים "להעמיד אותו במקום, ולקחת את השליטה לידיים", ולהיות אחראי להתנהגות האישית. אם אדם נמצא במערכת יחסים פוגענית, אין צורך לסבול זאת.

התבוננות על מערכות יחסים בריאות. לעיתים קשה לדעת מה נורמלי ומה לא בריא. אם אדם אינו בטוח איך כדאי לפעול, מומלץ לשאול מבוגר שעל דעתו סומכים, כגון מאמן, מורה, הורה או הורה של חבר, המסוגלים לסייע בביצוע הבחירה הנכונה. נקודות בונוס מתקבלות כשמתייעצים עם מבוגר המפגין כבוד כלפי אחרים ונראה שהוא יודע איך לשמור על מערכת יחסים בריאה.

נקיטה בפעולה. אם חבר מתבטא באופן מילולי פוגעני, או מתעלל במישהו, יש לחפש שיטה בטוחה לשים קץ למצב. לדוגמא, להתחיל לדבר עם המתעלל על מנת להסיח את דעתו, או לערב מבוגרים. נקיטה בפעולה מזכירה לכולם שאין צורך לסבול התעללות.

לזכור שאין אפשרות לשלוט בכל דבר. אם אדם אהוב מעוניין להפסיק את הקשר, כל התחנונים, המעקבים והשליטה לא ישנו את המצב. אין זה משנה כמה מנסים לשלוט במישהו, בסופו של דבר מבינים שהדבר פשוט אינו אפשרי. אם לא ניתן לסמוך על אדם, מפני שאינו אמין או שהוא גורם לחוסר ביטחון, יש להתרחק ממנו.

 

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.