אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

איך להתמודד עם התנהגות מסוכנת של בני נוער


אביגיל אגלרוב's picture
אחיות בגיל העשרה, ג'יימס קולינסון
אחיות בגיל העשרה, ג'יימס קולינסון

חיפוש חוויות חדשות הוא תופעה נורמאלית לבני נוער, ולעיתים היא כרוכה בחיפוש ריגושים או אפילו התנהגות מסוכנת. הורים המודאגים מילדיהם שנוטלים סיכונים שאינם בטוחים, יכולים לנקוט בפעולות על מנת לסייע לשמירת בטיחות הילדים, ולהקל על חרדתם.

חיפוש אחר ריגושים והתנהגות מסוכנת: מדוע עושים זאת בני נוער

זה נורמאלי שבני נוער ירצו חוויות חדשות, למרות שתופעה זו מפעילה לחץ על ההורים. בני נוער צריכים לחקור את גבולותיהם ויכולותיהם, כמו גם את הגבלות שנקבעו על ידי ההורים. הם צריכים גם להביע את עצמם כיחידים. זהו חלק מהמסלול שלהם להפוך למבוגרים צעירים עצמאיים, עם הזהויות שלהם.

בנוסף, חלקי המוח בגיל ההתבגרות המטפלים בתכנון ושליטה בדחפים, אינם בשלים לגמרי עד גיל 25. משמעות הדבר היא כי בני נוער מגיעים לעיתים להחלטות מהירות יותר מאשר מבוגרים, מבלי לחשוב על ההשלכות. ולעיתים בני נוער מקבלים החלטות לגבי פעולות שעלולות להיות מסוכנות בשילוב עם קבוצה.

התנהגות מסוכנת נפוצה

הורים מודאגים מהתנהגות מסוכנת של בני נוער, הכוללת:

  • לוחמנות

  • השתמטות

  • פעילות מינית שאינה מוגנת

  • עישון טבק, שימוש באלכוהול ובולמוסי שתייה

  • שימוש בסמים בלתי חוקיים

  • נהיגה מסוכנת

  • פעילות בלתי חוקית כמו הסגת גבול או ונדליזם.

שמירה על בטחון הילד

הצעדים בהם יכולים הורים לנקוט כדי לסייע לילד לחשוב על השלכות התנהגותו ולשמור על בטחונו הם:

לדבר על ההתנהגות והתוצאות. למשל, אם הילד לא היה נוהג במהירות מופרזת, הוא לא היה מאבד את רישיונו. עכשיו הוא הולך לאבד גם את עבודתו. זה יכול לסייע לילד ללמוד לחשב את כמות הסיכון המעורבת במצבים שונים.

עיבוד מספר כללי יסוד עליהם מסכים הילד. יש להחליט יחד על ההשלכות בהן יש לנקוט במקרה של אי שמירה על הכללים. על ההורים להיות גמישים ולהתאים את כללי היסוד ככל שהילד גדל ומראה שהוא מוכן ליותר אחריות.

תקשורת על ערכים, מוקדם יותר. כשילד יודע מה חשוב למשפחה, הוא יכול לפתח אחריות וערכים אישיים. ניתן לגבות את ערכי המשפחה והכללים באמצעות שימוש כמודל טוב לחיקוי בנושאים כמו שתיית אלכוהול, נהיגה והתייחסות לסביבה בכבוד.

שמירה על הילד. כשהורים יודעים איפה הילד מבלה ועם מי הוא מתחבר, הם יכולים להגן עליו.

חיבור לילד. אם לילד יש מערכת יחסים חזקה עם ההורים, הוא צפוי לטפל טוב יותר במצבים כמו לחץ להשתמש בסמים או מעורבות בפעילות מינית.

עידוד רשת חברתית רחבה. הורים אינם יכולים לעצור את הילד מלהתחבר עם אדם מסוים או קבוצה, אבל הם יכולים להעניק לו את ההזדמנות להתחבר עם אחרים באמצעות פעילויות ספורט או פעילויות משפחתיות. כשהורים מקבלים בברכה את חברי הילד ומזמינים אותם הביתה, הם מקבלים הזדמנות להכירם.

חיפוש ריגוש בטוח

בני נוער צריכים לקחת מספר סיכונים כדי ללמוד יותר על עצמם ולבדוק את יכולותיהם. משמעות הדבר היא כי עטיפתם בצמר גפן עשויה לפעול כבומרנג. אם הילד מחפש ריגושים, יש לנסות לתעל אנרגיה זו לפעילות בטוחה ובונה, כמו לטפס על הרים, אומנויות לחימה, קיאקים או אופני הרים.

חלק מבני הנוער עלולים למצוא שהם אוהבים לבצע פעילויות דרמה או יצירה. שיטה נוספת היא להעניק לילד אוטונומיה ועצמאות בתחומים מסוימים, כך שיוכל לחקור את החופש שלו מבלי להתמרד.

תמיכה וטיפול בהתנהגות מסוכנת

חיפוש ריגוש הוא חלק נורמאלי למדי של גיל ההתבגרות, ורוב בני הנוער לא ייקחו זאת לקיצוניות. אם הילד מאחר מידי פעם להגיע הביתה, יש לנסות שלא לדאוג יותר מידי. אבל אם הוא משתתף באופן קבוע בפעילויות עם השלכות מסוכנות, כמו שימוש בסמים, מעורבות בקטטות, שתייה או הפרת החוק, יש לשקול פנייה לקבלת סיוע ותמיכה.

יש לבקש סיוע גם אם ההורים מודאגים מכך שהתנהגות הילד מאופיינת בהרס עצמי או עשויה להוות סימן לבעיה עמוקה יותר. השיטה הטובה ביותר להתחיל היא לבקש מרופא המשפחה הפניה לפסיכולוג או איש מקצוע אחר בתחום בריאות הנפש. חלק מבני הנוער מתקשים לדבר על נושאים רגישים כמו סקס ושימוש בסמים עם הוריהם, אך הם עשויים להיות מוכנים לדבר עם מישהו אחר.

מידע נוסף על התנהגות מסוכנת בגיל ההתבגרות

התנהגות מסוכנת משתנה בהתאם למגדר. בנים נוטים יותר להתנסות בלחימה והיעדרות מבית הספר, ואילו בנות נוטות מעט יותר לעשן. חלק מבני הנוער נוטים יותר לעסוק בהתנהגות מסוכנת. למספר אנשים צעירים יש נטייה לחפש את התחושה יותר מאחרים. כלומר, הם נהנים מההרפתקאות ורוצים חוויות חדשות ומרגשות.

לבני נוער אחרים יש הבנת סיכון שונה מהוריהם. לכן, הם אינם רואים שום סכנה אמיתית במה שהם עושים. כשבני נוער חושבים שלמעשיהם יהיו השלכות שליליות, הם חושבים בזהירות רבה יותר על מעשיהם, למרות שלא בטוח אם הם באמת רוצים לשנות את התנהגותם.

חלק מבני הנוער מושפעים מאוד מבני גילם והצורך שלהם להתאים, ולכן הם עושים מה שהם חושבים ש"נורמאלי" לקבוצתם. בני נוער אחרים רוצים לבצע, להרשים, להשוויץ או להיות שונים. למעשה, נטילת סיכונים בקרב בני נוער מוכפלת כשחבריהם בסביבה.

 

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.