אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נחוצה הגנה דומה במסגרת תיקון אותו חוק גם על מותגי הרצל והציונות


בנימין זאב הרצל

בנימין זאב הרצל

הגנת כבוד הרצל והציונות

בתוך הדגל, הסמל וההמנון מוגן כבוד "מותגים ערכיים" ממלכתיים אלה.

במדינת ישראל מתחוללים תהליכים בעייתיים של התעצמות אידיאולוגיות קיצוניות. מדובר באידיאולוגיות יהודיות מוקצנות השוללות ומכפישות את הרצל והציונות.

רבנים קיצוניים וקבוצות חסידיהם הפונדמנטליסטיים עוסקים באינטנסיביות בביזוי הרצל והציונות.

הסיבה לכך היא התנגדות מהותית לקיום האתוס הציוני הדמוקרטי והחילוני ורצונם לנתץ ולשחוק אותו.

במקום מדינת לאום ישראלית ודמוקרטית הם רוצים מדינת הלכה תיאוקרטית.  מדינה כזאת תהפוך לשיטתם למלכות בית דוד המשיחית והקדושה.  לפי גישתם תהיה זאת "ממלכת כהנים וגוי קדוש".

במרכז מהות והוויית יישות זאת יעמוד בית מקדש יהודי בהר הבית שבירושלים.

ישי שריד בספרו "השלישי" שיצא לאור ב- 2015, מתאר את תרחיש המשיחיות המדומיין, שעשוי להפוך למציאות מסוייטת, ואת הסוף המר וההיפותטי של התרחשות כזאת.

קיימת התנגדות לחזונם של הרצל והציונות בדבר מדינת ישראל "יהודית ודמוקרטית" אשר תהיה משולבת במשפחת העמים. מקור ההתנגדות הוא: תפיסות משיחיות פונדמנטליסטיות.

תפיסות אלה גורסות: "עם לבדד ישכון", "עם בחירה", "מצדה" ו"מלחמת אחרית הימים". (מקבילה של "מלחמת גוג ומגוג" הנוצרית). מדובר בחזיונות הרס אפוקליפטיים.

כל האמור לעיל משתלב ומסתנכרן במיתוסים ובחזיונות אפוקליפטיים דומים בברית החדשה. אלה מתדלקים את אמונות הזרם האוונגליסטי המשיחי בנצרות.  גם משיחיים נוצריים אלה, כמו אלו היהודים – גורסים "קירוב-הקץ" – הקרוי גם "אחרית-הימים".  זה אמור לקרות במלחמת "גוג ומגוג". זה אמור, לשיטת ולאמונת האוונגליסטים, להביא ל"שיבתו של ישו".

לאמונתם, זה מותנה בהקמת בית מקדש שלישי יהודי בהר הבית שבירושלים. דבר זה אמור ליצור את הדינמיקה והנַפָּץ שיביאו לסיטואציות "גוג ומגוג". ההקצנות המשיחיות היהודית והאוונגלית משוזרות זו בזו. אלה מזינות ומעצימות אחת את השנייה. זה יוצר תשתית לפיצוץ הרה-גורל, שמהיפותזה מדומיינת יכול להפוך למציאות קטסטרופלית.

ההקצנה היהודית בישראל מובלת על ידי רבנים והוגי-דעות תיאולוגיים-משיחיים קיצוניים. אלה משפיעים באופן שלילי ומצטבר על צאן מרעיתם.  הדבר מתבצע על ידי דרשות קיצוניות באופן בלתי אמצעי ובאמצעות הסייבר הדיגיטלי.  התכנים פוגעים בכבוד הרצל והציונות תוך העלבתם ויצירת תודעה כוזבת נגדם.  הכל כדי לפאר ולעשות נפשות לתורות משיחיות שהן אנטי-תיזה לציונות.

מתוך הקצנות מכשירות לבבות אלה, צמחו בין היתר "המחתרת היהודית" בראשית שנות השמונים של המאה העשרים, "הרצח במערת המכפלה" על ידי ברוך גולדשטיין ורצח רבין (שניהם ארעו ב- 1994), וכן תופעות ה"פולסא-דנורא".

צריך להבהיר ולהדגיש את לקחי ההיסטוריה האוניברסלית: תהליכי הקצנה מהפכניים, מקודמים באופן מעשי על ידי פוליטיקאים קצרי ראות.  התהליכים המקצינים בסחרחרת אקסטטית בלתי נשלטת יוצרים סיטואציות קיצוניות.  בדרך כלל המעודדים השוטים של התהליכים היוצאים משליטה הופכים בשיא המהפכה ל"שמן על גלגלי המהפכה" (דוגמא – המהפכה הצרפתית, שפגעה במחולליה).

תמיד צריך לזכור את לקחי ההיסטוריה של רפובליקת ויימר בגרמניה, בין שתי מלחמות העולם. הכשל הגדול של רפובליקה "נאורה" זו היה אי הגנת הדמוקרטיה על ידי פעולות מנע מקדימות. זה התבטא במתן זכויות פוליטיות בשם חופש הביטוי והדמוקרטיה למהרסיה ומחריביה, הנאצים, בלי לבלום אותם בזמן על ידי פעולות מנע נדרשות.  פעולות כאלה לא ננקטו בזמן  בבחינת "עוז לתמורה בטרם פורענות". המצב המהפכני הרדיקלי הפך לבלתי הפיך, ואת הקטסטרופה האפוקליפטית לא ניתן היה לעצור.

כל המעוניין לקבל מושג על עוצמת והיקף הכפשת הרצל והציונות יכול להקיש בגוגל את הערך: "רבנים מנאצי הרצל והציונות" או ערכים דומים. זה ימחיש לגולשים את בעייתיות התכנים בנושא.

צו השעה: פעולות מנע מקדימות

  1. דרך הטיפול המונע היא: הכללת שמירת כבוד הערכים המותגיים "הרצל והציונות" בחוק הדגל, הסמל וההימנון על ידי תיקונו.  לפי החוק האמור תחשבנה פגיעות בכבודם של אלה לעבירות פליליות.  החוק קובע עונש מרתיע הן במאסר עד שלוש שנים והן בקנס עד 58.400 ₪ על כל פעולה פוגענית ומבזה נגד ערכים אלה.
  2. תיקון החוק והוספת הערכים המהותיים "הרצל והציונות" אליו - הוא רק ראשית התמודדות אוכפת על ידי המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט.
  3. ביהודה ושומרון ייאכף החוק לפי האילוצים והעקרונות המשפטיים גם על ידי צה"ל, עקב היות השטח מוחזק וכבוש לפי הדין הבינלאומי.
  4. צה"ל יהיה חייב לאכוף את החוק על המשרתים בו, תוך שימוש במערכות המשפט והמשמעת העומדות לרשותו.
  5. צה"ל אמור לרסן שימוש בתכנים בעייתיים על ידי הרבנות הצבאית - בכל הנוגע לערכים: "הרצל" ו"הציונות".
  6. צה"ל אמור לעודד את חיל החינוך בכל הנוגע להעצמה חיובית של מורשת ותודעת הרצל והציונות בקרב המשרתים בו.  הכל - כדי ליצור נוגדנים תודעתיים למשיחיות מסוכנת ופונדמנטליסטית.  הרמטכ"ל מנסה ככל יכולתו ללכת בכיוון זה.
  7. גם במערכת החינוך הישראלית על כל רשתיותה ורבדיה יש לשים דגש על הנחלת ערכי הליבה - חזון הרצל, ציונות, דמוקרטיה, ממלכתיות, מודרנה.  הכל כדי ליצור נוגדנים לתהליכים משיחיים וקיצוניות הרסנית.

Comments

הגנה על ערכי הציונות ?

אני מזדהה עם דאגתך לנוכח תהליכים המתרחשים בחברה הישראלית אבל חוששני שהצעתך לא מעשית
סעיף 2 :אין כיום הסכמה מהי ציונות . תנועת "אם תרצו" רואה עצמה כנושאת דגל הציונת אחרים- למשל אני- רואה בה
מוטציה פראית של הציונות נפתלי בנט רואה עצמו ציוני . אחרים- למשל אני- חושב שדעותיו הם עיוות החזון של הרצל אבל רבים אחרים חושבים כמוהו . למרה הצער המושג ציונות איבד בימינו כל משמעות

סעיף 5 :הרבנות הצבאית ??? נו באמת הרב אייל קרים שהתלבט פעם באם בעת מלחמה מותר לאנוס גויות ? הרב אביחי רונצקי .?

סעיף 7 :משרד החינוך שנתון בתהליך הדתה ? ממנו תבוא הישועה ?

החברה הישראלית מפולגת . המדאיג הוא הלהט והארגון של שוללי הרצל לפני כמאה שנה קונן משורר אירי בשם בייטס:"לטובים בחברה אין כל אמונה בעוד שהרעים בחברה מלאים בלהט קנאי"

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דוד סנדובסקי

.