אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אהבת אב / איתי יד שלום


עטיפת הספר אהבת אב / איתי יד שלום, הוצאת גוונים

עטיפת הספר אהבת אב / איתי יד שלום, הוצאת גוונים

הספר "אהבת אב" הוא מותחן מהנה ומענג, כתוב בלשון ברורה ונמרצת, שבמרכזו סוגייה מוסרית חשובה שהמחבר אינו מהסס לפתור אותה בסופו של הספר על ידי נקיטת עמדה אמיצה וחד משמעית.

כותר הספר "אהבת אב" הוא בעצם בעל שתי משמעויות. מצד אחד אהבת אב לבתו, הנגלית במלוא עוזה בסוף הספר, ומצד שני אהבת בנים לאביהם. התאומים רון וגיל, יוצאי יחידת עלית, ממשיכים את פעלו של אביהם, שבמלחמת יום כיפור השתתף בצליחת התעלה וחילץ ארבעה חיילים שנותרו לכודים בסואץ. הצלת חיים, חירוף נפש ונאמנות למדינה ולערכים נעלים מאפיינים גם את האב וגם את שני בניו התאומים. אחיהם הצעיר, אסף, אינו מצטיין בכישוריו הפיזיים כי אם ביכולות אחרות. אסף הוא מתמטיקאי בעל חברת היי טק, ממציא ומפתח תוכנות מקוריות, המעמיד את כישוריו לשירות אחיו. הספר מסופר מפיו של אסף.

סביר להניח שאסף הוא במידה מסויימת בן דמותו של המחבר עצמו כשהיה צעיר. איתי יד שלום, שזהו ספר הביכורים שלו, יליד 1959, נשוי ואב לשלושה ילדים, הוא דוקטור למתמטיקה והיה מנהל פיתוח בהיי טק במשך עשרים וחמש שנה. כיום הוא מורה בבית ספר תיכון בכפר סבא לאחר שהחליט על הסבה מקצועית. הוא גר בתל אביב שבה גם נולד. את ספרו כתב במשך תקופת החלמה ממחלה.

הדינמיקה המשפחתית במשפחת קורן, בה דן הספר, מתוארת היטב: מצד אחד יוצרים האחים התאומים מעין חברה סגורה בשניים, מצד שני נספח אליה האח הצעיר הקשור אליהם בקשרי אחווה. מאיה, בתו של לואיס, מצורפת אל המשפחה כאחות מאומצת. לואיס היה שייך לעולם הפשע המאורגן, השונה מאוד מעולמה של המשפחה הנורמטיבית והערכית. מדוע היו לואיס ואב המשפחה, צבי, ידידים כה טובים? מה קישר ביניהם? איך משיקים זה לזה שני עולמות, כה מנוגדים? מצד אחד בריונים, רוצחים שכירים, מהמרים, שודדים ופושעים, מצד שני אנשים ישרים ושומרי חוק, שהקדישו שנים רבות מחייהם לצבא, וכשהשתחררו מהשירות הם עובדים לפרנסתם בחריצות וביושר.

בלשון פשוטה, תקינה, נמרצת, מלוטשת ומדוייקת, מספר לנו המתמטיקאי אסף את סיפור משפחתו. הספר מתחיל כך: ."תתפללו לנס" 

זה מה שאמרה לנו דוקטור קפלן, הרופאה האחראית במחלקת הטראומה, אליה הביאו את אבא אחרי תאונת הדרכים. הוא לקח סיבוב חד והידרדר לתהום. אני לא יודע אם יצא לכם פעם לשמוע את הביטוי הזה – "תתפללו לנס", אני מקווה שלא, אבל כשרופא אומר אותו הוא מתכוון להגיד שאנחנו בסוף הדרך. הרבה אחרי הסוף, בשלב שבו כל הנסים והתפילות לא יעזרו. אבל בכל זאת התפללנו. כוח רצון ומחשבה חיובית יכולים לחולל נפלאות. ככה האמנו אני והאחים הגדולים שלי, התאומים רון וגיל. בעיקר הם האמינו בזה, אבל הם האחים הגדולים, ואני זה שמיישר איתם קו. (עמ' 5).

המתח הולך וגובר אך ניצוק במינון מתאים. ההנאה נשמרת לאורך כל המותחן. הספר בנוי מחמישים ושבעה פרקים קצרים כשמפעם לפעם הם נפסקים בדיוק ברגע הקריטי, כשהמתח בשיאו. הפרק הבא עובר לנושא אחר אבל אחד הפרקים שלאחר מכן חוזר להמשך העלילה שנשארה תלויה ועומדת. התיאורים ויזואליים מאוד והעלילה כמו עוברת לעיני הקורא ומשכיחה ממנו את טרדות יומו כדי להשקיעו בסערות חייהם של הגיבורים הנעים בין ישראל לברזיל.

"המנוול הזה חיבל בבלמים", היה המשפט האחרון שהאב אמר לשלושת בניו, לפני מותו בתאונת דרכים. מיהו אותו מנוול ומדוע רצח את האב. שלושת בניו, אסף ההייטקיסט, ושני אחיו התאומים, בעלי עבר צבאי מפואר ומשרד חקירות מצליח בהווה, יוצאים למסע חקירה. במהלכו יתחקו אחרי עברו הרחוק של האב ויגלו את סודות חייו. מעצבת אופנה מסתורית מברזיל, ראש ארגון פשע אימתני, שוד בנק וחבילת יהלומים הם חלק מתבליני הספר. דמות של רוצחת שכירה, צעירה ומקועקעת, מהווה קריצה מסויימת לליסבת סלנדר הבלתי נשכחת, מסדרת המילניום של סטיג לרסון. ניכר שאיתי יד שלום אוהב את סוגת ספרות המתח ובקי במנגנוניה וברזיה.

צבי קורן, האב שנרצח, גורש בצעירותו על ידי אביו החרדי והנזק שעשה לו העוול הנורא מסביר את מסירות נפשו לילדיו. הוא לא יחזור על השגיאה הגורלית שעשה אביו. הגיבורים השייכים לעולם הערכי ניצבים מאידך בפני דילמות מוסריות נוספות. העלילות המשניות נחוצות להבנת הקו המרכזי המעלה סוגייה לא קלה: האם במקרים מסויימים מותר לאדם הערכי לקחת את החוק לידיו כדי לתקן את אי הצדק שהוא גורם ולהציל את החברה מסכנת פושעים המאיימים על חפים מפשע? התאומים הנערצים רון וגיל חיסלו לא פעם במהלך הקריירה הצבאית שלהם טרוריסטים מסוכנים. האם לא ניתן להעתיק את הדגם הזה, במקרים קיצוניים, חד פעמיים ויוצאי דופן, למישור האזרחי? סוגיות לא פשוטות שהספר עונה עליהן באומץ רב.

לסיכום, מותחן מענג, עשוי היטב, מומלץ בלבביות. אהבתי את המבנה, את החלוקה לפרקים לא ארוכים וכמו כן את המשפטים הקצרים, הלא יומרניים, המנוסחים היטב בעברית חדה, מדוייקת ותקינה. וכפני השפה, ישרה וכנה, כך גם פני המותחן. לא מצטעצע וקולע ישירות. 

Comments

אהבת אב / איתי יד שלום

תודה רבה נורית. אני ממשיכה לחשוב על הספר הזה, מה שמעיד עבורי שזה לא רק סתם מותחן מענג אלא יש בו הרבה מעבר לכך. בלי לעשות ספויילרים, הסיבוכים בחייו של האב נובעים מכך שגורש על ידי אביו מהבית, בגידה של אב בחובתו כלפי בנו, ומכך שאישה מסוימת שאתה היה קשור בעבר בקשרי זוגיות הייתה בעלת אופי בוגדני. סוגייה מרכזית בספר היא אם כן זו של נאמנות ובגידה, בכל המישורים, גם במישור של נאמנות בין אחים (התאומים הם דוגמה לקשר אידיאלי של נאמנות והרמוניה בין אחים אבל אפשר להיות נאמן גם באופנים אחרים), נאמנות בין חברים, נאמנות למדינה ונאמנות לערכים אנושיים אוניברסליים.

תגובה לספר

איתי (יד) שלום,
מאוד נהנתי מקריאת הספר , ומלימודי המתמטיקה איתך - דרך צלחה!! ♥

מסכים עם עומר , היה תענוג.

מסכים עם עומר , היה תענוג. ממליץ בחום

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אורנה ליברמן

.