אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

שוברים מיתוסים בנושא אוכל לכלבים


דודי שרון's picture
כלב

בעולם המזון לכלבים מסתובבים יותר מדי שמועות, אגדות ומיתוסים. לחלקם אחיזה במציאות בעוד אחרים רחוקים שנות אור מהעובדות. אז איך יודעים מה בדיה ומה האמת?
דיברנו עם מומחים בתחום, חקרנו ובדקנו מה עומד מאחורי כל השמועות האלו, וזה מה שגילינו:

מיתוס מספר 1: כדאי לרכוש אוכל לכלבים רק מויטרינרים.

אכן ניתן למצוא במרפאות וטרנריות מותגי מזון לכלבים שמסומנים כמזונות פרימיום, אך אם נתבונן במרכיבים של האוכל שמצויינים מאחורי האריזה נגלה תמונה מצב לא אחידה ולעיתים מפחידה. יש לא מעט חברות שמשווקות את מוצרי המזון שלהן אך ורק למרפאות ויטרינריות אולם במוצרים שלהם חסרים חלבונים שחיוניים כל כך להתפתחות הכלב או שמכניסים אליהם פסולת בשר שלא מתאימה לאנשים או לכלבים.  כאשר אתם בוחרים אוכל לכלב הביטו היטב במרכיבים, וודאו שיש במזון חלבונים, מינרליים, בשר אמיתי ואומגה 3. כל אלו חשובים מאוד לבריאות הכלב. מזונות איכותיים לכלבים ניתן למצוא הן במרפאות וטרנריות הן באתרי אינטרנט של חברות מזון לכלבים והן בחנויות חיות.

מיתוס מספר 2: אוכל יבש טוב לכלב כי הוא מנקה את השיניים.

מיתוס זה הפך לשגור בקרב מגדלי כלבים, ויש אפילו וטרינרים שתומכים באגדה הזו. במציאות אין קשר בין אוכל יבש לבין ניקוי שיניי הכלב. לכלבים יש שיניים חדות, אפילו השיניים הטוחנות שלהם הן מחודדות, ולא שטוחות. שיניים אלו עוצבו על ידי הטבע כך שהכלבים יוכלו לנגוס, לקרוע וללעוס בשר נא. כך שאם הכלב אוכל מזון הוא או אוכל את האוכל בשלמותו או שובר אותו בעזרת השיניים שלו. כדי שהאוכל היבש יועיל לבריאות השיניים הוא צריך להגיע אל החלקים הנמוכים של השיניים או ליד החניכיים, כי שם מתחילות בעיות השיניים של כלבים. למרבה הצער, מזון הכלבים לא מגיע לאזורים אלו ולכן אפשר לקבוע שמזון יבש לכלבים לא מסייע לניקוי השיניים או לבריאותם.

מיתוס מספר 3: אוכל לכלבים העשיר בחלבון עלול לפגוע בכליות של הכלב, במיוחד אם הכלב בוגר.

המיתוס הזה השתרש, ככל הנראה, על ידי חברות שמייצרות אוכל ירוד לכלבים. כי האמת היא שמזון עשיר בחלבונים הוא לא רק חשוב לכלב כי אם אף חיוני לבריאותו. חברות שמציעות מזון לא איכותי לכלבים מכניסות למזון כל מיני תחליפים לא בריאים כגון תירס וסויה – אך הכלבים שלנו לא מעכלים היטב את המזונות הללו. הכלבים צריכים חלבונים איכותיים יותר והרבה מהם. אז שימו לב מהיכן מגיע החלבון למזון הכלבים שבחרתם, וודאו שהוא לא מגיע ממזונות שאינם בריאים לכלבים דוגמת תירס או סויה – אלו עשויים להיות קטלניים עבור הכלב. כי אם מגיעים מעוף, בקר, חזיר או דגים.

מיתוס מספר 4: אסור להחליף לכלבים אוכל.

לא ברור מהיכן הגיעה האגדה הזו, אבל כדאי שנסביר את עניין החלפת האוכל בפירוט, כי יש יותר מדי קונספציות מוטעות בנושא הזה. נתחיל מזה שבהחלט ניתן להחליף אוכל לכלב. אך כאשר עושים זאת צריך לעשות כן בהדרגה. כלומר, ההחלפה צריכה להגיע בצורה כזאת: לאוכל הישן מוסיפים מנות הולכות וגדלות של אוכל חדש, עד שמערכת העיכול מתרגלת לאוכל החדש. במקרים בהם מעוניינים לתת לכלב 2 סוגי אוכל מדי יום גם לא צריכה להיות בעיה, כל עוד הכלב בריא. הבעיות בהחלפת האוכל מתחילות כאשר יש בעיות במערכת העיכול. לכל בעיה יש את המקור שלה לכן חובה לגשת לוטרינר כאשר עולה חשש לבעיות עם אוכל.

מיתוס מספר 5: כלבים וחתולים יכולים לחלוק אוכל משותף.

ייתכן שקיים אוכל מיוחד שמתאים גם לחתולים וגם לכלבים, אבל אנחנו לא פגשנו סוג כזה של אוכל. למעשה מומחים אוסרים על האכלת כלבים במזונות של חתולים. הרוב המכריע של החברות לייצור מזון לחיות מחמד מייצרות אוכל ייעודי לכלבים ואוכל ייעודי לחתולים. הסיבה שחתולים וכלבים לא יכולים לחלוק אוכל טמונה בעובדה שלכלבים דרושים מרכיבים תזונתיים שונים מאלו הנדרשים לחתולים. כלבים שאוכלים יותר מדי אוכל לחתולים עלולים לסבול מהשמנת יתר, למשל, כי האוכל שנועד לחתולים שמן יותר.

 מזון רפואי לכלבים: בדיוק כמו לבני אדם

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.