אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

זוכי פרס ברנר 2016


הודעה לעיתונות בלעדי זוכי פרס ברנר 2016

זוכה פרס ברנר לשירה מטעם אגודת הסופרים לשנת 2016 הוא איתמר יעוז קסט, זוכת פרס ברנר לפרוזה לשנת 2016 היא רבקה מרים

 

צביקה ניר, יו"ר אגודת הסופרים העברים הודיע כי על פי החלטת השופטים איתמר יעוז קסט הוא הזוכה בפרס ברנר לשנת 2016 על ספרו "שירים לרעיה בשער השמים" בהוצאת "עקד\גוונים".

צויינו לשבח ספרי השירה של: שמעון בוזגלו, סבינה מסג, צבי עצמון, נאוה סמל, יערה בן דוד.

פרס ברנר לספר פרוזה 2016 הוענק לספר "ישובו של עולם" מאת רבקה מרים בהוצאת "כרמל".

לגמר הגיעו גם חמשת ספרי הפרוזה הבאים: "תוחלת החיים של אהבה" מאת ינץ לוי, "תישרין" מאת איימן סיקסק, "השלישי" מאת ישי שריד, "בית על מים רבים" מאת אמונה אלון, "האצבעות על הגבעה" מאת איתן דרור פרייאר.

הפרס לכל אחד מן הזוכים הוא בסך 50,000 שקלים. הפרס, שהוא אחד הפרסים הותיקים והיוקרתיים בישראל,  מוענק מזה למעלה מ-70 שנה, מטעם אגודת הסופרים העברים והוא ניתן בתמיכת רחל ומשה ינאי. 

הפרס מוענק כל שנה לספר פרוזה שיצא לאור בשנה האחרונה, ואחת לשלוש שנים מוענק גם פרס ברנר לשירה לספר שיצא לאור בשלוש השנים האחרונות. לתחרות הגיעו השנה 90 ספרי שירה ו-96 ספרי פרוזה. שפטו: בפרס ברנר לשירה: פרופ' ניצה בן דב, פרופ' אורציון ברתנא ופרופ' נסים קלדרון, בפרס ברנר לפרוזה: פרופ' תמר סוברן, כרמית ספיר וויץ ואליעז כהן.

בנמוקים למתן הפרס לספרו של איתמר יעוז קסט נכתב:  "בשיריו של איתמר יעוז קסט  שנכתבו לאחר מות רעיתו, פרופסור חנה יעוז, וקובצו בספר 'שירים לרעיה בשער השמים', מחבר יעוז קסט יחד את האוטוביוגרפי, את האמוני ואת האבדון האישי, הקיומי. מתחת ידו יוצאים שירים מרשימים מאוד, שהם אישיים, שופכים נפש בפני הקורא, וגם רעיוניים, מצביעים על האמונה כדבר שבו יכול היהודי-העברי-הישראלי לאחוז לנוכח האבדון האישי.

זו שירה אוטוביוגרפית, שקופה, צלולה וברורה. זו שירה שנעה בין הוידוי שבשירה האישית המודרנית, זו האקזיסטנציאליטית, לבין הוידוי שבתפילה. זו שירה שאינה אומרת הכול, אבל אומרת את האמת של המשורר. זו שירה שהפיגורטיביות שבה אינה מכסה על החשיבה שבה. זו שירה שהרגש הוא נושא מרכזי שאין להתבייש בו. זו שירה שהיא גם המעבדה וגם התוצר המוגמר".

בנימוקים למתן הפרס לפרוזה לספרה של רבקה מרים נכתב: "בספר הפרוזה החדש שלה, "ישובו של עולם" שהוא בבחינת מועט המחזיק את המרובה מציגה רבקה מרים צורת כתיבה שמיחחדת ומבדילה אותה מכותבי הפרוזה העכשווית, ומוכיח שוב עד כמה כתיבת סיפור קצר מוצלח מצריכה כישרון ומיומנות. בלשון עשירה, המערבת זיכרי מקורות עם עברית בת זמננו טווה המחברת חוט המקשר את סיפוריהם של המזדמנים כביכול לבית קפה שכונתי הנקרא "ישובו של עולם", זה עולם שבו האני המספרת מוצאת את ייחודה במופע של הליכה על 'חוט' בגבהים. לרבקה מרים זכויות רבות כמשוררת וכמחברת ספרי פרוזה למבוגרים ולילדים".

על מועד טקס חלוקת הפרס תגיע הודעה.

=------=

לפרטים ולשאלות: מאיר עוזיאל, מרכז פרס ברנר מטעם אגודת הסופרים.

שם מחבר: 
מאיר עוזיאל
משרד יחסי ציבור שולח: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.