אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אורות וצללים – תערוכה קבוצתית


מירב גולן's picture
אוצר התערוכה: 
גיל יפמן, אסתר סקין

כרזת התערוכה "אורות וצללים" בגלריה המרכזית, קומה רביעית, התחנה המרכזית החדשה, תל אביב
כרזת התערוכה "אורות וצללים" בגלריה המרכזית, קומה רביעית, התחנה המרכזית החדשה, תל אביב

במסגרת ארועי "אמנות עושים אמנות" נפתחה ביום חמישי האחרון בשקט בשקט תערוכה קבוצתית בגלריה המרכזית בתחנה המרכזית בתל אביב, שעיסוקה – התחנה המרכזת עצמה.

הגלריה נפתחה לפני כשלוש שנים ובתחילת דרכה הייתה גם לי הזכות להציג בה עבודות שלי. האמנתי בכוחה של הגלריה, במיקומה ובנגישותה לקהל הרחב. מה שלא ידעתי וגיליתי רק אז שהתחנה המרכזית היא "מושבה" פורחת ומשגשגת של אמנים שמיקמו שם את הסטודיו שלהם. מאז הוצגו בה מספר תערוכות – יחיד וקבוצתיות – ובמהלך השנים הפסקתי לשמוע אודותיה. נעצבתי עם ההבנה שעוד גלריה קונספטואלית, ולטעמי חשובה, הולכת ומתמסמסת. ביום חמישי בבוקר הופתעתי לקבל במייל הזמנה לפתיחת התערוכה וליבי קיפץ בשמחה כשהבנתי שהגלריה עדיין פעילה. הגעתי לפתיחה והתאכזבתי לגלות שימיה לא פורחים כבעבר ושלא נעשה דבר כדי לקדם הן את הגלריה והן את התערוכה הצנועה והחשובה.

בתערוכה מוצגים צילומים, ציורים, מיצבים ועבודות פיסול של אמנים מגוונים. גיל יפמן, אוצר התערוכה כתב:

“אורות וצללים” פרויקט אמנות בתחנה המרכזית החדשה ת”א

התחנה המרכזית החדשה בתל אביב היא מיקרוקוסמוס המכיל שלל תופעות חברתיות ותרבותיות מרתקות, אשר בהיותן חריגות מכל קנה מידה של הקאנון הישראלי, מודרות מעין הציבור ומושלכות הצידה אל מחוץ לתודעתו. אף על פי כן, או שמא דווקא בזכותה של הדרה זו - מתגלה המתחם כמעין אזור מפורז – שטח הפקר מנושל מכל מעמד תרבותי, אך פורה ויצירתי בתוך עצמו. לעיתים, נדמה כי המקום קפא, כאילו כל הפעילות בו עומדת מלכת. אולם חשיבה זו מוטעית מיסודה, כי בתוככי המרחב האדריכלי עצום הממדים הזה, בעל אינספור הדלתות, החללים הפתוחים והתקרות הגבוהות, המובלעות והמסדרונות, עמוק בתוך הלבירינט המורכב הזה - חיה ופועמת מציאות חיים מגוונת ועשירה, הממציאה עצמה מחדש מדי יום ביומו. מתחם התחנה המרכזית החדשה על אוכלוסייתו ההטרוגנית, ייעודו הפונקציונאלי ומרחביו הבלתי נדלים, משמש קרקע פורייה לאמנים ויוצרים מתחומי האמנות והתרבות השונים.

אורות וצללים הוא פרוייקט המכיל אמנים שיוצרים בתחנה, בשילוב אמנים נוספים שהתיחסו בעבודתם אל התחנה כאל מקור להשראה. מעבר ברציפי התודעה במתחם האמנים מציע מסע במרחבי הזמן אל עבר חללים חיצונייםופנימיים של תצוגה, סטודיואים פתוחים והופעות חיות.

 

שבה את ליבי מיצב גדול של פסלי קלקר שיצר הפסל, הצייר והסופר עמוס קינן, שהיוו שלב מוקדם לפני יציקתם לשלב המוגמר. הופתעתי לגלות שגם לו היה סטודיו במתחם האמנים שבתחנה המרכזית החדשה והמיצב משחזר את הסטודיו שבו עבד בשנותיו האחרונות:

 המיצב מבחוץ

 צילום של פסל מהסטודיו

בין הפסלים הוצגו גם ציוריו המינימליסטיים שמתארים בפשטות ובדיוק את ישראל בפרט ואת המזרח התיכון בכלל

  

ריגש אותי מאוד מה שכתבה שלומציון קינן אמנית וביתו וליד הטקסט מוצג טריפטיכון שהיא יצרה, שמבטא געגוע עמוק:

 

 הטריפטיכון

 פרט מתוך הטריפטיכון:

 

עבודות נוספות רבות ומעולות מוצגות בגלריה:

ציור של אנה לוקשבסקי

 

אמנים נוספים שמציגים:

מנדי כהאן, שירלי נדב, גיורא ברגל, יואב רבן ונטשה רימר, גילי גודיאנו, דיוויד גיבס, רונה יפמן וסטודנטים מבצלאל, אלדד רפאלי, אנה לוקשבסקי, אלעד הורן וטליה דוידי, פסטיבל הפנזינים,D.R.Y, ארגז החול, פנחס וויה, גיל יפמן, אסתר סקין.

 

שעות פתיחה:

16.9 > 10:00-17:00

17.9 > 10:00-17:00

 

ימי שלישי > 20:00 - 17:00

ימי שישי > 17:00 - 10:00

סגירת תערוכה : 6.10.16

לביקור בתיאום מראש: הודעה בפרטי

 

כתובת:

לוינסקי 108, תחנה מרכזית חדשה תל אביב, כניסה מרחוב צמח דוד, כניסה 44 (הרחוב של מוניות השירות), או בערב הפתיחה מכל כניסה.

 

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מירב גולן

.