אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

סרט הטלק הבא: על הסרט אהבה וידידות


כרזת הסרט אהבה וידידות

להבדיל מסרטי קאלט הרוכשים להם עדר מעריצים (זעום או זועם) הרואים בצפיות חוזרות ונשנות סוג של עלייה לרגל, סרטי טלק שייכים לקטגוריה בה עכוזי הצופה זועקים למעט טלק על מנת לעמוד במשימה המיוזעת של דבקות בכיסא לכל אורך כל הסרט.

הסרט אהבה וידידות ,תסריט ובימוי וויט סטילמן (המתמחה בסרטים אינטלק-תקופתיים), מבוסס על רומן מכתבים של ג'יין אוסטין הצעירה שנקרא בכלל 'לידי סוזן '. אהבה וידידות הוא רומן בוסרי אחר שמופיע בקובץ הכולל את ניסיונות הכתיבה הראשוניים של אוסטן. מה שנקרא למכורות בלבד או לחילופין   חוקרי הספרות עם נטיות נקמניות (בייחוד בעצמם ).

ליידי סוזן ורנון (קייט בקינסייל) היא אלמנה צעירה ויפהפייה, המתנחלת  באחוזת  משפחת  בעלה המנוח במטרה לקרצף מעט את השם הרע שיצא לה, כמי שהזניחה את בעלה ושמועות דביקות על כישרון הפלרטוט שלה. שלא לדבר על כך שמאחר שאין לה הון משלה היא צריכה להצטייד, או יותר נכון לצוד, בעל חדש לה ולביתה בת השש עשרה , פרדריקה.

למרות שניתן למצוא בסרט עקבות של מעט תבונה ולפחות חידודים של עט מושחז, תשכחו מרגישות ומהר. הישירות והעדר התחכום של הרומן בשילוב עם  הצביעות והעדר המעצורים של לידיי סוזן יכול לשמש כר פורה לקומדיה פרועה, אבל בין אם זו הזהירות בטיפול בדיווה  של הספרות האנגלית ובין סתם חוסר יצירתיות מניב סרט קליל ולא ממש משעשע עם דמויות שממלאות את תפקידן בנאמנות של חיילי משמר המלכה.

בין אם זה סר ג''יימס מרטין, שעושרו עומד ביחס הפוך לכמות התאים האפורים הפעילים תחת תסרוקתו, הצוהלת בקול 'אשרי דחליל אני'. סר ג'יימס שמצליח לעורר רחמים  אמיתיים בכך שלמרות ניסיונותיו ההירואים להוכיח לצופים עד כמה הוא טיפש, עדיין נזקק להבטחות (מתועדות לעייפה) מהסובבים כי, שלמה המלך הוא לא. מה שכרוך, אגב, בהסברים דידקטיים מי הוא שלמה ( נו טוב בשביל הגויים  זה בסה"כ עוד סיפור מהברית הישנה). ונו מילא שלויימל'ה  אבל גם עשרת הדיברות מוחרדות משלוותן ונקראות לשאת בנטל ההוכחה. 

 אולי הבדיחה המוצלחת ביותר בסרט, היא תגובתו של הלא-חכם-באדם כשהוא מגלה שיש רק עשר דיברות, איזה יופי הוא מכריז אז אפשר לוותר על שתיים. אבל במקום לחתוך בשיא הוא ממשיך בתהיות מפהקות על מי מהן כדאי לוותר .

את מקום 'מר דארסי' התורן ממלא  רג'ינלד היפיוף (חוויאר סמואל), המתהדר בתסרוקת שיקית (יחסית), קמצנות סקוטית למהדרין בכל מה שקשור לחיוכים, ומעלה שאלה עיקשת האם הוא סובל מעצירות או שמא חלילה, מטחורים  ?

ואם לרגע נדמה כי הבת מיטיבה ללכת בדרך (התככים ) של האם, התקווה נקברת תחת עוד חיוך ביישני  וחששני. לא. לא אמרנו עכברי (רשעות לא הצד החזק שלנו ) !

לזכותה יאמר, כי אשתו הקנאית של לורד מאנורינג, מספקת מטח צרחות מצמרר בו הוא העיניים שלה, שמספקות הוכחה – שהאיום "לצאת מהחורים" רחוק מלהיות מטפורה ריקה .

אשר ללורד מאנוורינג, אסור למצמץ בנות ולו לרגע קט, שמא תחמיצו את קלסתרו. עוצר נשימה  הבחור, אין מה לומר,  עוד חצי דקת חשיפה למצלמה והוא היה נחנק .

למרבה הצער גם סטיבן פריי מבליח ונעלם במהירות לא פחות מסחררת .

מה עם לידי סוזן  שלנו ? אישה הנאבקת על שלה במסגרת המגבלות של תקופתה, והכול בחיוך ענוג שאינו טורח להתחלף. מאחר והואשמה בפלרטוט, נראה כי לידי סוזן היפה שלנו, והיא אכן כל כך יפה וחביבה, מתעקשת להוכיח כי אותה לא תתפסו מפלרטטת ! נו מילא משפחת בעלה המנוח, אבל מסתבר שגם הצופים לא זוכים לחוות ממקור ראשון ולו פלרטוט עסיסי אחד. אז כן, היא מסחררת בידיה האמונות שלושה לובשי אברקיים כאחד. איך היא עושה את זה בדיוק ? את מי מעניינות העובדות,  אנחנו רוצים (ורוצות )  לראות !

אז יש לנו שמלות, תככים ואווירה, אבל מה עם הצורך הקטן והמביך של כול צופה אם לא לאהוב אז לפחות לשנוא, אם לא לחבב אז לפחות לתעב ולו אחת מהדמויות ?

 

בינינו ..? קטן עלינו טלק , החלק המשפיל באמת היה התקף געגוע  (גם אם חולף ) לגלן קלוז . 

תגיות נושא: 

Comments

בקינסייל גדולה מהחיים

אהבתי את הקטע עם הטלק :--))))

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שמואל הדס

.