אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קתלין – מבחן עצמי בפולניות/כריסטופר מורלי


קתלין/כריסטופר מורלי, תרגום: יהונתן דיין, הוצאת תשע נשמות

זה לא הספר שהולך לשנות את חייך, כי יד על הסרעפת, הוא לא נושא בשורה חדשה אלא אם כן מדובר בשיטה חדשה , מפוצצת בטן ( מצחוק ) להכנת פירה מתפוחי אדמה. או .. אם במקרה עד עצם היום הזה היית בטוח,  מה זה בטוח ? משוכנע . שרק לדברים רציניים ועמוקים ניחנו בזכות קיום על הדף.

מאמינים האדוקים בצוואה הקפקאית יצטטו לכם,  'שספר צריך להיות הגרזן המבקע את ים הקרח שבתוכנו , מהלומה הניחתת על הראש' . מורלי, להבדיל, מצדד בצ'פחה ידידותית שתובעת 'בחייאת איפה החיוך ? '

עם כל הכבוד למורלי  לא סביר שיש לו סיכוי מול חסידי קפקא אדוקים. לא שלקפקא אין חוש הומור חלילה, רק שאצלו מדובר בהומור קודר, מאלה שנועדו להביך את הקורא, לערער עוד יותר את הקרח מתחת לרגלים. הומור שסוחט ממך חיוך (שלא לומר עווית) נגוע  בתחושת ניצחון קלושה, מעורבת בסלידה וצביטת אשמה,  המלוות דריסת מקק. שלא לדבר על הצצה חטופה לצדדים, כי זה שאתה פרנואיד לא אומר שאין לך אויבים .

ובכלל  כשמדובר באדוקים בדעתם,  מה שקובע הוא האמונה, שחוזקה נמדד ככל שהיא נוגדת את ההוכחות. ולא חלילה מקיום דיאלוג כלשהו איתן.

כשדנטון ורוסבייר מחכים לו בפינה אחת וכתיבת הפרק הראשון של סיפור בהמשכים שחבורת העקרבים, חבורת סטודנטים אוקספורדיים עם יומרות ספרותיות מפוקפקות למדי (חיבור על רבלה עומד במוקד הפגישה הראשונה) התחייבה לעצמה לכתוב, לא פלא שפורבס במקום לכתוב עליהם מעדיף להסתובב בחנות ספרים, דוחה לעוד כמה שעות את שתי המטלות .

על ערימת ספרים פורבס מוצא מכתב זנוח מקתלין לג'ו . "נטול הגנה", פורבס מצטדק בפני החבורה, כי לא רק שהוא קרא, אלא ניתח והסיק מסקנות, לגבי השמות המופיעים במכתב הקצר. ופורבס הוא כבר ראשון הנופלים בקסמיה הלא מבוטלים של קתלין הכותבת, שלמיטב דמיונו ונטיותיו קורמת עור וגידים ספרותיים כברונטית מקסימה.  וג'ו ..? מן הסתם עוד נרד כותב שירה. פורבס נשבע נאמנות לטקסט (המכתב) ומציע לחבורה לכתוב את הסיפור בהמשכים, על הדמויות האמיתיות המופיעות בו . כשבבטנו טוסט אנשובי שהמתין 4 שעות, פורבס מוקף בתערובת יין זול במיוחד, שפע קפה ודברי מאפה, מדביק את החבורה בהתלהבותו, וכל אחד מהם מתחייב להקדיש את זמנו לחיבור פרק בסיפור בהמשכים, על סמך הכללים שהציע פורבס. במשך הסמסטר קתלין הספק בדיונית ספק אמיתית הופכת לאבן השואבת לא רק לדמיון הספרותי כי אם גם לסקרנות. שלא לדבר על פעילות לב מוגברות ( לפחות).  בקיצור כולם דלוקים עליה.

לקראת  סוף הסמסטר קדחת המכתב המידבקת, מביאה אותם ליוזמה חדשה, מאחר שקתלין האלמונית היא נערה אמיתית הם  מנסחים אמנה חדשה (שלא לומר התערבות ) הם יצאו למקום מגוריה (המופיע במכתב ) וינסו כל אחד להתקרב אליה בצורה הכי עדינה ולא מפחידה שאפשר. מאחר שהפרויקט הספרותי עצמו לא מתואר לפרטיו, לא ניתן לשפוט היכן בדיוק היצירתיות ממריאה שחקים יותר, אבל חלקם בהחלט מגלים יצירתיות לא מבוטלת בהתקפות הישירות או עקיפות שהם משלחים במשפחה התמימה. כל אחד מהעקרבים נאלץ להתמודד לא רק כנגד יתר אנשי החבורה אלא גם עם כושר הסקת המסקנות שלהם ( בוא נגיד כרעי תרנגולת שכורסמו עד דק ?).  הם מאוימים בהרצאות מתישות מאב חובב עתיקות, מתפתלים בתחקירים שלא היו מביישים את השב"כ, לפחות אחד מהם נדחק לפינה בה הוא מקונן על כך שהנרי ג'ימס לא כתב ספרי בישול, ומסכנים את עורם, פשוטו כמשמעו  ( סומק צורב לחיים , לסטודנט אנגלי מבית טוב ). 

קליל וקצרצר, מורלי מצייר את ההווי האוקספורדי על סמך כמה משיכות מכחול מדויקות. מורלי מתעקש שלא לקחת את עצמו ברצינות, ולא מפסיק לקרוץ, קריצות ספרותיות או סתם מצחיקות. שעשוע ספרותי על שעשוע ספרותי שלא רק שאינו מתנצל, אלא תובע הכרה בזכות קיומו כשעשוע .

כן .סביר להניח שהספרון הזה  לא יחזיק אתכם ערים כול הלילה אלא אם כן  תקראו אותו לפחות 3 פעמים ברציפות או שבורכתם בדיסלקציה (אבל ממש חמורה ). אבל עלול בהחלט לגרום לכם לזמזם : "ומותר ומותר לחייך" . מיטלנד פילוסוף הקריאה מפרנסוס וחנות הספרים הרדופה (ספריו הקודמים של מורלי שתורגמו לעברית ) טוען כי ספר משרת צורך עמוק של הקורא. הספר הנכון לקורא הנכון, ליתר דיוק.

אז אזהרה אחרונה , הספר  הקטן הזה , יכול לשמש בגדול כ"מבחן עצמי בפולניות" .

 

תגיות נושא: 

Comments

כיף

כיף , אבל לא ברמה של פרנסוס על גלגלים .

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת שמואל הדס

.